Προς το περιεχόμενο

Dunlop wah


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.μπαινω αμεσως στο θεμα.πριν μια εβδομαδα αποφασισα να παρω ενα wah πεταλι,μετα απο δοκιμες σε καταστημα στην αθηνα καταληγω αναμεσα στο gcb 95 και στο gcb95f.80 ευρω το "απλο" ,120 περιπου το "καλυτερο".μετα απο κουβεντα με τον πωλητη και δεδομενου οτι το πεταλι το θελω για 4-5 κομματια επι συνολου 35-40 μου προτεινει(κ τον υπερευχαριστω)το gcb95 το "απλο".

στο σπιτι μετα βγαζω τις βιδες απο την βαση για να βαλω μικροτερες ωστε να μπει σε pedalboard.αφαιρω και την βαση για να ριξω μια ματια στα ενδοτερα του πεταλιου,και βλεπω ως δια μαγειας να φοραει το yellow fasel inductor και το hot potz potentiometer,και να εχει και κυκλωμα true bypass(σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι) ολα αυτα δηλαδη που υποτιθεται οτι εχουν τα κατα πολυ ακριβοτερα cry baby(gcb95f,535q,signature κτλ..)

τωρα η εγω ειμαι κωλοφαρδος η τα κεφαλια της dunlop εχουν σαλεψει απο τα πολλα λεφτα και πλεον μας θεωρουν κατωτερα οντα και πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελλες....τα συμπερασματα δικα σας....εγω παντως οταν τα ειδα αυτα τα καλουδια εβαλα ενα ωραιο χαμογελο..

ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογης εμπειρίας είχα τύχει κι εγώ. Κ εγώ είχα αγοράσει το cry baby gcb95 και μετά από ψάξιμο διαπίστωσα ότι "φορούσε" το κόκκινο fasel inductor και όχι το μαύρο που δείχνουν σε όλα τα βίντεο και φωτό του διαδικτύου. Εντάξει εμένα δεν ήταν tbp και το έκανα εγώ.

Το παράξενο δε της υπόθεσης είναι ότι ακόμα και ο τεχνικός που έκανε την μετατροπή σε tbp μου είπε ότι δεν φορούσε red fasel, με αποτέλεσμα να το αγοράσω απ´ το ebay για να διαπιστώσω με την παραλαβή ότι εμφανισιακά ήταν ακριβώς το ίδιο. Τελικά δεν τοποθέτησα το νέο fasel θεωρώντας ότι το πετάλι είχε το ίδιο εξ´ αρχής. Πολύ ωραίο πετάλι by the way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... με αποτέλεσμα να το αγοράσω απ´ το ebay για να διαπιστώσω με την παραλαβή ότι εμφανισιακά ήταν ακριβώς το ίδιο...

 

πάντως τα πηνία μπορεί να είναι τα ίδια, αλλά το ένα να ακούγεται καλύτερα απο το άλλο γιατί είναι κοντύτερα απο πλευράς ανοχών στην επιθυμητή τιμή αυτεπαγωγής και συνολικής εμπέδησης.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως τα πηνία μπορεί να είναι τα ίδια, αλλά το ένα να ακούγεται καλύτερα απο το άλλο γιατί είναι κοντύτερα απο πλευράς ανοχών στην επιθυμητή τιμή αυτεπαγωγής και συνολικής εμπέδησης.

Ναι έχεις δίκιο σ´αυτό που λες, κάτι βέβαια που δεν το είχα σκεφτεί καν. αυτό το βλέπουμε μετρώντας με πολύμετρο λογικά ε; Επαναλαμβάνω ότι αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το πόσο πανομοιότυπα φαίνονται κ τα δύο fasel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πάντως τα πηνία μπορεί να είναι τα ίδια, αλλά το ένα να ακούγεται καλύτερα απο το άλλο γιατί είναι κοντύτερα απο πλευράς ανοχών στην επιθυμητή τιμή αυτεπαγωγής και συνολικής εμπέδησης.

 

 

 

Μπορεί απλά η Dunlop να αγοράζει στην ίδια τιμή (μισό δολάριο) και τους δύο τύπους και να της έρχεται φτηνότερο να χρησιμοποιεί το ίδιο inductor σε όλα τα μοντέλα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λεω αυτό γιατί μια φορα κι έναν καιρό ένας καλός άνθρωπος απο τη Χαβάη (Aron nelson) πουλούσε Fasel inductors μετρημένα on spec, άρα προφανώς τα έβρισκε απο την ίδια πηγή και τα περνούσε "απο κόσκινο"...

 

Για την ωμική αντίσταση του πηνίου για wah, αν θυμάμαι καλά είναι της τάξης κάποιων Ω, αλλά με λίγο γούγλ βρίσκεται...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπερα σε ολους.μπαινω αμεσως στο θεμα.πριν μια εβδομαδα αποφασισα να παρω ενα wah πεταλι,μετα απο δοκιμες σε καταστημα στην αθηνα καταληγω αναμεσα στο gcb 95 και στο gcb95f.80 ευρω το "απλο" ,120 περιπου το "καλυτερο".μετα απο κουβεντα με τον πωλητη και δεδομενου οτι το πεταλι το θελω για 4-5 κομματια επι συνολου 35-40 μου προτεινει(κ τον υπερευχαριστω)το gcb95 το "απλο".

στο σπιτι μετα βγαζω τις βιδες απο την βαση για να βαλω μικροτερες ωστε να μπει σε pedalboard.αφαιρω και την βαση για να ριξω μια ματια στα ενδοτερα του πεταλιου,και βλεπω ως δια μαγειας να φοραει το yellow fasel inductor και το hot potz potentiometer,και να εχει και κυκλωμα true bypass(σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι) ολα αυτα δηλαδη που υποτιθεται οτι εχουν τα κατα πολυ ακριβοτερα cry baby(gcb95f,535q,signature κτλ..)

τωρα η εγω ειμαι κωλοφαρδος η τα κεφαλια της dunlop εχουν σαλεψει απο τα πολλα λεφτα και πλεον μας θεωρουν κατωτερα οντα και πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελλες....τα συμπερασματα δικα σας....εγω παντως οταν τα ειδα αυτα τα καλουδια εβαλα ενα ωραιο χαμογελο..

ευχαριστω για το χρονο σας.

 

Το yellow ειναι το απλο που φοραει το μοντελο που αγορασες και το red ειναι αυτο που φοραει το classic. Αρα δεν συμβαινει κατι περιεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου