Προς το περιεχόμενο

prs smooth chistmas blues (clip)


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμάζοντας μια custom 22 χωρίς τρέμολο με wide fat neck.

 

Η κιθάρα έχει λιγάκι..."βιντατζοποιηθεί"  :D ;D

Έχουν αλλαχθεί οι μαγνήτες με seth lovers, τα κλειδιά με kluson deluxe (σαν της les paul δηλαδή) και το nut με bone.

Παρόλα αυτά παραμένει μια smooth prs.

Σίγουρα not the average blues machine, γι'αυτό κι εγώ την έβαλα πεισματικά να παίξει blues!  8) ;D

 

Η "βρωμιά" είναι μέσω ενός fulltone ocd με το drive στο 30-35%...

Ακούτε τον neck μαγνήτη.

 

Ευχαριστώ πολύ τον Κώστα (slowhand) για την παραχώρηση της κιθάρας.

 

Καλές γιορτές σε όλους!!  :)

prs_christmas_blues.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

very nice ! μου βγάζεις μια ηρεμία όταν παίζεις ρε longshadow + ο ήχος + οι καθαρά παιγμένες νότες σου πάντα ....  ωραία !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ακουγεται το αργανο  :)

 

Δεν μπορεσα να του ακουσω ολο ομως, γιατι μου εσπαγε τα νευρα η ρυθμικη κιθρα απο πισω, μπουρου μπουρου συνεχεια. Γλωσσα δεν εβαλε μεσα.

Αν ηταν κανα πιανακι ή κανα χαμοντ στη θεση της θα μας εφτιαχνε το mood για ακροαση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά κατ' αρχήν. Στο θέμα μας τώρα.

 

Σ' έχω ακούσει με tele, strat, gibson και τώρα με prs. Αυτό που ακούγεται τελικά, είναι πάντοτε longshadow. Έχεις στυλ και ήχο αναγνωρίσιμο από την πρώτη νότα. Και όλο αυτό αυτό βγαίνει με μια ηρεμία (όπως λέει κι ο eangle) κι ένα φοβερό cool feeling, απολύτως φυσικά. Όταν μεγαλώσω θέλω να μάθω να παίζω κι εγώ έτσι :)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you good people, you are too kind... ;D

 

Φίλε jazzjoker, έχεις δίκιο σε αυτό που λες, ο κάθε παίχτης όποια κιθάρα και να παίξει βασικά ο εαυτός του θα είναι και ειδικά στα αυτιά των ακροατών θα ακούγεται πάνω κάτω το ίδιο πράγμα.

Άλλο όμως τι ακούνε οι ακροατές, άλλο πως νιώθει και τι ακούει ο ίδιος την ώρα που παίζει.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση κι ενώ έχουμε να κάνουμε με μιά φανταστική κιθάρα, οι λιγοστές ημέρες που συμβιώνω μαζί της είναι αρκετές για να μου υποδείξουν οτι η κιθάρα αυτή δεν είναι για μένα.

Τον ήχο που έχω μέσα στο κεφάλι μου δεν μπορώ να τον βγάλω με αυτήν, όπως κι αν ρυθμίσω τα μηχανήματα μου.

It's pretty close but no cigar!  :)

 

Οπότε αναλογίζομαι...τί να φταίει γι'αυτό?

Μήπως το γεγονός οτι το 50% όλων των ακουσμάτων που είχα μεγαλώνοντας έχουν παιχτεί σε μια gibson (και το άλλο 50% με κάποια fender), οπότε κάθε φορά που παίζω μια κιθάρα με humbuckers θέλω και περιμένω να ακούσω "αυτόν τον ήχο"?

 

Maybe... :-\ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κιθαρίστα... έχεις μια PRS και δεν σου ακούγεται σαν Gibson? Τώρα υπάρχει λύση!

Η ΑΜΑΝΑΜΑΝΕ τελεσόπινγκ προσφέρει ένα λαιμό και ένα σώμα Gibson για να τα βάλεις στην PRS κιθάρα σου, μαζί με τα ηλεκτρικά και το hardware.

Έτσι, θα έχεις μια Gibson στο κόστος μιας... Gibson!

Μη χάσεις την ευκαιρία!

 

(πέρα από την πλάκα, το κλιπ μου άρεσε φυσικά πολύ -είμαι μεγάλος φαν, γιου νόου δατ. Τώρα για την κιθάρα, γούστα είναι αυτά- εγώ πάντως λίγο που την έπιασα σε ανύποπτο χρόνο εντυπωσιάστηκα με το πόσο ελαφριά και ευκολόπαικτη είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο όμως τι ακούνε οι ακροατές, άλλο πως νιώθει και τι ακούει ο ίδιος την ώρα που παίζει.

 

Εδώ συμφωνούμε 100%. Ο ήχος που κυνηγάμε είναι αυτό που θέλουμε εμείς να ακούσουμε από εμάς. Όσο το πλησιάζουμε, τόσο πιο ελεύθερα και μουσικά παίζουμε, αφού μας αρέσει αυτό που ακούμε. Ο ακροατής αντιλαμβάνεται κυρίως το μουσικό αποτέλεσμα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κιθαρίστα... έχεις μια PRS και δεν σου ακούγεται σαν Gibson? Τώρα υπάρχει λύση!

Η ΑΜΑΝΑΜΑΝΕ τελεσόπινγκ προσφέρει ένα λαιμό και ένα σώμα Gibson για να τα βάλεις στην PRS κιθάρα σου, μαζί με τα ηλεκτρικά και το hardware.

Έτσι, θα έχεις μια Gibson στο κόστος μιας... Gibson!

Μη χάσεις την ευκαιρία!

 

(πέρα από την πλάκα, το κλιπ μου άρεσε φυσικά πολύ -είμαι μεγάλος φαν, γιου νόου δατ. Τώρα για την κιθάρα, γούστα είναι αυτά- εγώ πάντως λίγο που την έπιασα σε ανύποπτο χρόνο εντυπωσιάστηκα με το πόσο ελαφριά και ευκολόπαικτη είναι)

 

Φυσικά και είναι.

Είναι ένα super επαγγελματικό και πάρα πολύ καλοφτιαγμένο όργανο!

 

Το θέμα απο κει και πέρα είναι σε ποιόν κάνει κλικ και σε ποιόν όχι... :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα να ακούσω έναν πολύ στρογγυλεμένο και μεσαίο ήχο και πράγματι τον άκουσα. Όμως είχε και edges και ώρες ώρες ακουγόταν μια πολύ ευχάριστη βιντατζιά... Δεν ξέρω άν ήταν θέμα των Lovers ή όχι, πάντως μου άρεσε πολύ ο ήχος...

 

Για το πάιξιμο τι να σχολιάσω? Τα γνωστά... Πολύ γλυκές νότες με ωραίες δυναμικές.

 

Μήπως τελικά σε επηρέασε η μάρκα του headstock και όχι ο ήχος? Ξέρω βέβαια ότι δεν κολλάς σε φίρμες και εμπιστέυεσαι τα αυτιά σου αλλά λέω ρε παιδί μου μήπως τελικά επηρρεαστηκες αυτή την φορά?

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου