Προς το περιεχόμενο

Πιο οκτάβερ να διαλέξω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετικό το pitch fork. Το εχω απο τοτε που κυκλοφόρησε και δεν το εχω μετανιώσει καθόλου (αντικατέστησε micropog και whammy μαζι με ενα expression pedal).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για καποιον αγνωστο και περιεργο λογο δεν εχω παιξει ποτε με whammy :-[.

Για οποιους γνωριζουν, λοιπον, και εφοσον η τιμη ειναι, πανω-κατω ιδια, το whammy προσφερει πιο πολλες δυνατοτητες απο το pitch fork(που ουτε με αυτο εχω παιξει)? Ποιο αξιζει περισσοτερο να παρει κανεις? Αν,δε, καποιος αναφερει αναλυτικα τις δυνατοτητες του καθενος και την ποιοτικη υπεροχή του ενος στις ομοιες δυνατοτητες, θα ηταν ο,τι καλυτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον αγνωστο και περιεργο λογο δεν εχω παιξει ποτε με whammy :-[.

Για οποιους γνωριζουν, λοιπον, και εφοσον η τιμη ειναι, πανω-κατω ιδια, το whammy προσφερει πιο πολλες δυνατοτητες απο το pitch fork(που ουτε με αυτο εχω παιξει)? Ποιο αξιζει περισσοτερο να παρει κανεις? Αν,δε, καποιος αναφερει αναλυτικα τις δυνατοτητες του καθενος και την ποιοτικη υπεροχή του ενος στις ομοιες δυνατοτητες, θα ηταν ο,τι καλυτερο. 

 

 

Να ρωτήσω και εγώ, με τη σειρά μου, ποια βερσιόν του whammy αξίζει περισσότερο, σε σχέση με όσα αναφέρονται στο θέμα, ειδικά σε σχέση με το tracking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρθηκε στην αρχή για το OC-2, ότι δεν έχει καλό tracking δεν είναι απόλυτα ακριβές.

Τι εννοώ: το OC-2 είναι αναλογική οκτάβα και όπως όλες οι αναλογικές οκτάβες λόγω σχεδιασμού είναι μονοφωνικό, δλδ θέλει μια-μια νότα τη φορά. Αν "ακούσει" και δεύτερη νότα/συχνότητα "τρελαίνεται" και δεν ξέρει ποιά από τις 2 να αναπαράγει μια οκτάβα κάτω, εξού και το glitching (το τρεμόπαιγμα στον ήχο). Αυτό είναι χαρακτηριστικό του αναλογικού σχεδιασμού και χαρακτηρίζει όλες τις αναλογικές οκτάβες, δλδ δεν κάνουν για συγχορδίες.

 

Αυτό όμως δεν έχει σχέση με το tracking. Το tracking είναι πόσο εύκολα/γρήγορα καταλαβαίνει τη νότα που έπαιξες, και αρχίζει να αναπαράγει την οκτάβα κάτω, και επιπλέον πόσο σταθερή κρατάει την οκτάβα στην πορεία του χρόνου.

 

Κατ' εμέ το OC-2 έχει αξιοπρεπέστατο -για αναλογική οκτάβα- tracking και απίστευτο synth-ιάρικο ήχο στο μπάσο που το χρησιμοποιώ, και από τις οκτάβες που έχω δοκιμάσει είναι η αγαπημένη μου.

 

Εσύ όμως ως κιθαρίστας κοιτάς για ψηφιακή οκτάβα, στην περίπτωση που το θές και για συγχορδίες. Tα EHX Multiplexer, MXR bass octave deluxe που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι αναλογικά οπότε δε σου κάνουν. Τα OC-3, Micro Pog, POG 2, Whammy's, EHX micro synth, Boss PS-5, PS-6, EHX Pitch Fork είναι όλα ψηφιακά οπότε κοιτάς για ένα από αυτά. Από όσα από τα ψηφιακά έχω παίξει το καλύτερο στα αυτιά μου ήταν το POG/POG 2 και το χειρότερο το micro Pog και το PS-5.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον αγνωστο και περιεργο λογο δεν εχω παιξει ποτε με whammy :-[.

Για οποιους γνωριζουν, λοιπον, και εφοσον η τιμη ειναι, πανω-κατω ιδια, το whammy προσφερει πιο πολλες δυνατοτητες απο το pitch fork(που ουτε με αυτο εχω παιξει)? Ποιο αξιζει περισσοτερο να παρει κανεις? Αν,δε, καποιος αναφερει αναλυτικα τις δυνατοτητες του καθενος και την ποιοτικη υπεροχή του ενος στις ομοιες δυνατοτητες, θα ηταν ο,τι καλυτερο.

 

 

 

Μπορεις να δεις reviews και συγκριτικα με τα whammy (1vs4vs5).

Αν και το 5 ειναι το καλυτερο, το 1 πουλιεται σε εξωφρενικες τιμες.

Ένα μόνο μείον ειναι οτι καταλαβαίνω το ψηφιακό σήμα στα δαχτυλα (αν εχεις καλομαθει στη λαμπα) γιατι πεφτει η απόκριση.

Όσο για τα άλλα δεν τα εχω παίξει, μόνο reviews από το ΥΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και επισης με περιπου 100 ευρω παιρνεις το line6 m5 που ειναι εξομειωση πεταλιου, 100 πεταλια συνολικα, analog true bypass το αρχικο σημα. το πηρα τελευταια και τα οκταβε του ειναι πολυ καλα, και σε tracking και σε ηχο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα EHX Multiplexer, MXR bass octave deluxe που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι αναλογικά οπότε δε σου κάνουν. Τα OC-3, Micro Pog, POG 2, Whammy's, EHX micro synth, Boss PS-5, PS-6, EHX Pitch Fork είναι όλα ψηφιακά οπότε κοιτάς για ένα από αυτά. Από όσα από τα ψηφιακά έχω παίξει το καλύτερο στα αυτιά μου ήταν το POG/POG 2 και το χειρότερο το micro Pog και το PS-5.

 

Το EHX microsynth ειναι fully analog :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μπορεις να δεις  reviews και συγκριτικα με τα whammy (1vs4vs5).

Αν και το 5 ειναι το καλυτερο, το 1 πουλιεται σε εξωφρενικες τιμες.

Ένα μόνο μείον ειναι οτι καταλαβαίνω το ψηφιακό σήμα στα δαχτυλα (αν εχεις καλομαθει στη λαμπα) γιατι πεφτει η απόκριση.

Όσο για τα άλλα δεν τα εχω παίξει, μόνο reviews από το ΥΤ.

Το lag που αναφέρεις δεν έχει σχέση με το αν είναι ψηφιακή η οκτάβα ή αναλογική.

 

Υπάρχουν ψηφιακές με ανεπαίσθητο lag και αναλογικές με αισθητό lag και το

αντίστροφο.

 

Πχ το MXR BOD είναι αναλογικό και πολλοί θεωρούν ότι λαγγάρει περισσότερο όταν παίζεις γρήγορα & ψηλά στην ταστιέρα σε σχέση με αρκετά ψηφιακά (και αναλογικά) πετάλια.

 

υγ. Στο Whammy βέβαια μιλάμε για pitch shifting(ή/και harmonizer), που είναι πιο σύνθετο (digital) εφέ σε σχέση με την απλή οκτάβα κάτω.

 

 

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως το κάθε πετάλι έχει την χρήση του, εξαρτάται τι θέλει κανείς. Για να κάνεις την κιθάρα μπάσο, μεταξύ των whammy, blue box, pog, oc2&3, line6 (hd500), νομίζω πως τα boss κερδίζουν (πολύ καλό και την line6). Τα υπόλοιπα έχουν άλλες, πιο κιθαριστικές / "εφφεδιάρικες" χρήσεις. Εννοείται πως για συγχορδίες πας σε πολυφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου