Προς το περιεχόμενο

Herbie Hancock sextet μεγαρο μουσικης 25/11


Alexeys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω να πω πολλα!τα ειπε ολα ο Hancock σε ενα 2ωρο!ουδεν σχολιον!οποιος πηγε καταλαβε!υπεροχοι μουσικοι με εναν καταπληκτικο φυσαρμονιστα ο οποιος ναι!επαιζε jazz φυσαρμονικα!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω να πω πολλα!τα ειπε ολα ο Hancock σε ενα 2ωρο!ουδεν σχολιον!οποιος πηγε καταλαβε!υπεροχοι μουσικοι με εναν καταπληκτικο φυσαρμονιστα ο οποιος ναι!επαιζε jazz φυσαρμονικα!

 

Δεν είναι και πολύ κατατοπιστικό το ποστ σου. Στην ουσία δεν μας λες τίποτε απολύτως παρά μόνο ότι πέρασες καλά. Προσωπικά θα με ενδιέφεραν πολλές λεπτομέρειες, όπως ποιας εποχής ρεπερτόριο έπαιξε, αν ήταν κυρίως ακουστικό ή ηλεκτρικό το σετ, αν έπαιξε τις περιβόητες διασκευές των κοματιών της Joni Mitchell, αν υπήρχε φωνή γι' αυτές τις διασκευές ή άλλα τραγούδια, αν είχε κόσμο (δεν εννοώ ταγιέρ του Κολωνακίου), αν είπε τίποτε βαθυστόχαστο ο ίδιος κλπ κλπ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πώ και εγώ λίγα λόγια. Πρώτα από όλα πήγα τελευταία στιγμή με εισητήρια που βρήκε ένας φίλος με μέσο γιατί ήταν sold out (μέσα σε 3 ημέρες) Αλήθεια πόσους χωράει το Μέγαρο? Πλατεία και 16η σειρά με 28 ευρώ! Μπράβο στο Μέγαρο.

Το σετ του ήταν ηλεκτρικό με τον ίδιο να έχει μπροστά του ένα Steinway και ένα Korg Oasys. O κιθαρίστας (εάν δεν κάνω λάθος) είχε μια PRS και μια Πιεζο Godin.

Προφανώς οι μουσικοί ήταν από πολύ καλοί έως κορυφαίοι. Προσωπικά μου άρεσε οι φυσαρμόνικας και ο drummer που δεν τα έσπαγε (και δεν μας τα έσπαγε) με πολύ προσωπικότητα και ιδέες, άλλωστε και ο Hancock είπε ότι "έψαχνα πολύ καιρό ένα drummer που να μην παίζει δυνατά (lol)!!!!

O ήχος του κιθαρίστα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά σε μια solo performance έδειξε ευρηματικότητα σε ένα african style κομμάτι looper και synth vocals (octavers, pich δεν μπορώ να σας το περιγράψω ακριβώς γιατί δεν κατέχω...), στη δε Godin είχε βάλει ένα χαρτάκι ώστε να "βρίσκουν" οι χορδές και να ακούγεται σαν τα αφρικανικά όργανα...

Το αποκορύφωμα ήταν στο encore που μουσική άρχισε να βγαίνει από τα παρασκήνια ενώ ξαναέρχονταν οι μουσικοί και εμφανίστηκε ο Herbie με ένα Roland AX7 (? μάλλον) να παίζει την εισαγωγή του Chameleon. Αγέραστος ο κοντός σόλαρε και funkιζε απίστευτα "προκαλώντας" έναν έναν τους μουσικούς του να τον ξεπεράσουν στο σόλο!!!!!

2 πολύ γεμάτες μουσικά ώρες από ένα κοντό γίγαντα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να και το site του drummer τον οποιον εχω δει πολλες φορες live στην αμερικη και ειναι ενας απο τους καλυτερους νεους jazz drummers σημερα

 

http://www.kendrickscott.com/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου άρεσε οι φυσαρμόνικας και ο drummer που δεν τα έσπαγε (και δεν μας τα έσπαγε) με πολύ προσωπικότητα και ιδέες

 

Πανω σε αυτο θα ηθελα να σχολιασω...

Δεν ξερω αν εφταιγε η θεση οπου καθομουν (13 σειρα δεξια οπως βλεπουμε την σκηνη) αλλα ο drummer ηταν ο μονος που με ξυνησε λιγο και αυτο γιατι κοπανουσε αρκετα. Το παλικαρι με το που επιανε μπακετες υπερκαλυπτε τους παντες εκτος του μπασσου. (ισως υπερβαλλω λιγο εδω, αλλα you get the idea)

 

Θυμαται κανεις πως λεγοταν ο κιθαριστας?

Καταφερε κανεις να μετρησει το 17μετρο? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνομα του κιθαρίστα είναι Lionel Loueke.

Εγώ πάντως δεν κατάφερα να μετρήσω το 17αρι, αλλά παρηγορούμαι γιατί και ο ίδιος ο herbie ισχυρίζεται ότι "δυσκολεύτηκε"  8)

Κατά τα άλλα απίστευτη βραδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο φιλε Wow!.ξεκινησε με το actual proof απο τον δισκο thrust και συνεχισε με visitor (hancock-shorter) και γενικα δεν επαιξε καθολου απο τα συγχρονα του ή σχετικα συγχρονα.Ουτε διασκευες απο το possibilities ουτε απο το joni letters.

το 17αρι το εγκατελειψα σε καποια φαση γιατι ειχε καει ο εγκεφαλος μου!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχεροι οσοι παραβρεθηκαν συγουρα αφου εαν οπως διαβαζω επαιξε απο την παραγογηκοτατη 10ετια των '70ς που εγραφε και επαιζε συνεχος funk-jazz-fuzion και δε συμαζευεται

δυστηχος εδω πανω στο χωριο μας σπανια βλεπουμε τετοιους καλητεχνες

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου