Προς το περιεχόμενο

Οχι το κλασσικο volume pedal.......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν καποιος αγοραζει volume pedal δεν υπαρχει δευτερη σκεψη.....ernie ball.......

 

αμ δε............χτες αγορασα την εναλακτικη προταση της boss η οποια ειναι πολυ φτηνοτερη και πολυ καλυτερη.....boss fv500L....(L= low impedance μια και το χρησιμοποιω μετα τα od/dst και μετα απο buffers....βγαινει και σε high impedance)

 

http://www.bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=150

 

Τι εχει:

1)passive τροφοδοτηση

2)μπορει να χρησιμοποιηθει και ως expression pedal

3)αν καποιος το χρειαζεται ειναι και stereo

4)εχει εξοδο για tuner

5) (παρα πολυ καλο feature) ρυθμιζομενη minimum ενταση

6)ρυθμιζομενη σκληροτητα στο πατημα

7)φαινεται εξισου στιβαρο με τα ernie ball (το οποια εχουν συνηθως και καποιο προβλημα με το ποτενσιομετρο)

 

Η τιμη......89¤......δεν νομιζω καποιο ernie ball (κανενα αν δεν κανω λαθος δεν εχει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα ) να κοστιζει τοσο.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)μπορει να χρησιμοποιηθει και ως expression pedal

 

Δηλαδη θα μπορω να αυξομοιωνω το delay στο dd20 που εχω?

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σοβαρό θέμα είναι να μην χρωματίζει καθόλου τον ήχο και ένα δεύτερο να μην εισάγει κάποια καθυστέρηση στο σήμα.

 

Για να λέει πολύ καλύτερη μάλλον δεν παρατήρησε κάποια άλλη διαφορά στον ήχο του :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ένα σοβαρό θέμα είναι να μην χρωματίζει καθόλου τον ήχο και ένα δεύτερο να μην εισάγει κάποια καθυστέρηση στο σήμα.

 

Georgios, Volume pedal για κιθάρα είναι όχι hi-fi συσκευή. :wink:

Πρακτικά, τα αναλογικά πεταλάκια δεν εισάγουν καθόλου καθυστέρηση στο σήμα. Περί "χρωματισμού" του ήχου, κολοκυθόπιτα. Προσωπικά εμένα λίγος χρωματισμός (αν υπάρχει) δεν με πολυπροβληματίζει. Γυρίζω τα κουμπάκια στα υπόλοιπα πετάλια μέχρι να μου αρέσει ο ήχος. ¶λλοι επιζητούν τη "διαφάνεια". (Γιατί άραγε?)

 

Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο έχει buffer ή αν ειναι παθητικό αλλά δεν θα με πολυένοιαζε κι όλας. Και τα μεν και τα δε έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί "χρωματισμού" του ήχου' date=' κολοκυθόπιτα. Προσωπικά εμένα λίγος χρωματισμός (αν υπάρχει) δεν με πολυπροβληματίζει. Γυρίζω τα κουμπάκια στα υπόλοιπα πετάλια μέχρι να μου αρέσει ο ήχος. ¶λλοι επιζητούν τη "διαφάνεια". (Γιατί άραγε?)[/quote']

 

Εννοείται ότι επιζητούμε διαφάνεια!!

Ιδανικά θα έπρεπε να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα, είτε συνδέεις την κιθάρα καρφί στον ενισχυτή, είτε μέσα από 50 πεταλάκια.

 

Πρακτικά αυτό βέβαια δυστυχώς δε γίνεται... :(

 

Και προφανώς ΔΕΝ κάνουν όλα τα volume pedals το ίδιο καλά τη δουλειά τους.

Εγώ είχα το FV-50H της BOSS και η επίδρασή του στον ήχο ήταν παραπάνω από ενοχλητική (έκανε το σήμα μου πολύ μουντό).

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι...δεν ήταν ξεκάθαρο αυτό που έγραψα... :wink:

 

Αυτό που γράφει ο Elavd περί διαφάνειας (50 πεταλάκια OFF= καλώδιο) είναι (όπως αναφέρει) η ιδανική και "άπιαστη" περίπτωση, και σε αυτό συμφωνούν σχεδόν όλοι.:wink:

 

Αυτό που προσπάθησα είναι ότι προσωπικά δεν έχω μεγάλο πρόβλημα και ότι επίσης δεν καταλαβαίνω το μέγεθος της αγωνίας πολλών. Ειδικά αυτών των πολλών που -σαν εμένα- δεν παίζουν ποτέ flat /καρφί και που 99% του χρόνου θα έχουν ενα compressor και ένα delay ON. :wink: :wink:

 

Πράγματι αν έχεις έναν top ενισχυτή, μπορεί να θέλεις που και που να καρφώσεις κατ' ευθείαν την κιθάρα και ο χρωματισμός σε αυτή την περίπτωση να είναι θέμα. Απλώς αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι "κόπτονται" για τη "διαφάνεια" πολλοί που δεν την χρειάζονται στ' αλήθεια. (Georgios δεν λέω για σένα...γενικώς μιλάω....:wink: ). Γι αυτό το έθιξα το θέμα.

 

Τώρα σχετικά με το FV-50H, είναι ένα πετάλι παθητικό με ποτενσιόμετρο 500Κ (από ότι διάβασα μόλις τώρα). Αν το έβαλες μπροστά από όλα τα πετάλια είναι λογικό να έκανε τον ήχο μουντό.

 

Εξηγηση:

Μάλλον η κιθάρα σου έχει volume pot 500K. Το να συνδέεις ένα τέτοιο πετάλι πάνω στην κιθάρα είναι σαν να ρίχνεις την έξοδο των μαγνητών πάνω σε 250Κ. (500 και 500 παράλληλα, ακόμα και όταν το έχει στο MAX) Αντίστοιχες επιπτώσεις στον ήχο έχει και η αλλαγή του volume pot από 500 σε 250 Κ.

Αν δεν είναι πρώτο δεν χρωματίζει....έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ελεγα κι εγω...........χρησιμοποιω μαζι με το volume pedal και αλλα 11 πεταλακια οποτε καταλαβαινεις οτι τυχον απωλεια σηματος δεν οφειλεται αποκλειστικα στο V.pedal....Θα πρεπει να το δοκιμασω μονο του για να εχω ξεκαθαρη ιδεα για το αν "τρωει" σημα........

 

Αυτο που λες στο τελος ειναι σωστο........να σημειωσω πως το χρησιμοποιω οχι για να "καθαριζω" τον ηχο της κιθαρας απο gain (δεν το εχω δηλαδη αμεσως μετα την κιθαρα) αλλα απλα και μονο για μεταβολες εντασης χωρις να επηρεαζω την ποσοτητα του od/dst.....κατα συνεπεια το εχω μετα τα od/dsts(kai toyw analogous buffers)......εξου και η επιλογη μου να παω σε low impedance πραγμα που νομιζω συμβαλλει στο να μην τρωει πολυ σημα.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου