Προς το περιεχόμενο

Multisamples σε Roland fantom x


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες...Επειτα απο αρκετα χρόνια ως κατοχος fantom x ειπα και γω να ασχοληθω λιγο περισοτερο με τα samples στο fantom.(καλιο αργα παρα ποτε  :D ) Ας τα παρουμε απ την αρχη λοιπον. : Εχω ηχογραφησει στο Cubase ενα ηχο απο ενα αλλο synth.Συγκεκριμενα 5 οκταβες ξεκινωντας απο Ντο ρε# φα# λα.Συνολικα 21 δειγματα.. (Cos_dr καταλαβες φανταζομαι...  ;D ) Τα δειγματα τα εκανα σε format AIFF 16bit (mono).Oλα καλα μεχρι εδω.Τα ριχνω στο φακελο Roland/SMPL της καρτας μνημης και τα φορτωνει κανονικα το οργανο.Τα δειγματα τα εχω με την σειρα π.χ smpl0001 / smpl0002 Κλπ δλδ το smpl0001 = ντο. Το smpl0002 =ρε# για να εχω μια σειρα.Πηγαινω στο 'sample list'' και βλεπω τα δειγματα.Ολα Ok μεχρι εδω.Πηγαινω επειτα στο ''sample edit'' επιλεγω ''sample param''  και οριζω το original key σε καθε sample.Επιστρεφω στο ''sample list'' επιλεγω ολα τα δειγματα,παταω ''load utility'' και τελος ''create multisample''.Δινω ενα ονομα στο multisample και το κανω save.Μετα δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω...Μου βγαζει ενα menu multisample edit.Εκει τι πρεπει να κανω ρε παιδια? Εχω απο εχθες το βραδυ απο τις 22:00 μεχρι τις 5 το πρωι που παλευω και ακρη δεν εβγαλα..Κλουβιασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν εχει μπροστα του το οργανο καποιος δεν νομιζω οτι μπορει να σε βοηθησει. Περιμενε αμα εισαι τυχερος και μπει καποιος που το εχει και το ξερει ή συμβουλέψου το manual που εχει τις παραμετρους, θα εξηγει τη διαδικασια δημιουργιας multisample και δημιουργιας patch απο αυτο.

 

http://www.manualslib.com/manual/314709/Roland-Fantom-X6.html?page=30

 

για δες εδω και προχωρα τις σελιδες μηπως σε βοηθήσει λιγο

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν εχει μπροστα του το οργανο καποιος δεν νομιζω οτι μπορει να σε βοηθησει. Περιμενε αμα εισαι τυχερος και μπει καποιος που το εχει και το ξερει ή συμβουλέψου το manual που εχει τις παραμετρους, θα εξηγει τη διαδικασια δημιουργιας multisample και δημιουργιας patch απο αυτο.

 

http://www.manualslib.com/manual/314709/Roland-Fantom-X6.html?page=30

 

για δες εδω και προχωρα τις σελιδες μηπως σε βοηθήσει λιγο

 

Τελικά το Αγγλικο εγχειριδιο ειναι πιο αναλυτικό απο το Ελληνικό που έχω στα χέρια μου.Απο οτι βλεπω δεν χρειαζεται να προχωρησω στο multisample edit...Έκανα ένα λαθος..Δεν εκανα save στις ρυθμισεις που εκανα στα samples...Έκανα μονο create multisample και save με αποτελεσμα οταν εσβηνα το όργανο να χάνονται οι ρυθμισεις που εκανα στα δειγματα...(έκανα ακριβως οτι διαβαζα στο Ελληνικο manual με την σειρα που τα εγραφε...αλλά δεν ηταν έτσι...) Όπως και να χει σε ευχαριστώ! Θα τσεκάρω και το αγγλικο εγχειριδιο για να δω τι παιζει με το  multisample edit  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου