Προς το περιεχόμενο

Θεση clean booster σε αλυσιδα εφφε


ppanousos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω οverdrive και delay και πηρα ενα clean booster για να μου δωσει λιγα

db για lead.Δεν το θελω πριν το overdrive,θα το βαλω μετα.Η ερωτηση μου ειναι πριν η μετα πο το delay;Δηλαδη overdrive>booster>delay>ενισχυτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν το delay. Οι επαναλήψεις του delay θες να παραμείνουν αναλλοίωτες εκτός και αν είσαι της experimental σκηνής  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα,

Αν σκεφτείς ενισχυτές που εχουν boost επιλογή πανω τους, (π.χ. τον Blues Junior, που, για τα αυτιά μου, ειναι ενας απο τους καλύτερους fender ever, και ο οποίος εχει βεβαια fat και οχι clean boost), αν ποτε αγόραζα clean boost, κατι σαν της Xotic τα ΑC ή τα RC δηλαδής, θα τα πρωτοδοκιμαζα στο τελος της αλυσίδας. Ουφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το delay. Οι επαναλήψεις του delay θες να παραμείνουν αναλλοίωτες εκτός και αν είσαι της experimental σκηνής  8)

 

Μπορείς να μου πεις τι εννοείς; Τι ακριβώς θα αλλοιωσει τις επαναλήψεις αν το βάλει μετα;

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις τι εννοείς; Τι ακριβώς θα αλλοιωσει τις επαναλήψεις αν το βάλει μετα;

εκτιμώ ότι δεν προτείνεις να επαναλάβει τις αλλοιώσεις ... ;D

Φιλοσοφικό ερώτημα  ;)

Απο κεκτημένη ταχύτητα θα έβαζα το clean booster πριν το delay η το reverb, θεωρώντας ότι το delay η το reverb "μιμουνται" την επιδραςη του χώρου..και μπαίνουν στο τέλος.

αλλά νομίζω τελικά  ότι ολα ειναι θέμα γούστου...ίσως και θορύβου...όποτε θα δοκίμαζα και τους δυο συνδυασμούς , που δε νομίζω να διαφέρουν και δραματικα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχεδόν* σίγουρος ότι καλύτερα είναι να μπει μετά.

 

Πριν το delay, μπορεί να σου "μπουκώσει" το delay (ανάλογα και ποιο έχεις βεβαίως). Μετά το delay, δε μπορώ να φανταστώ κάποιο πρόβλημα. Γιατί δε δοκιμάζεις παρεμπιπτόντως?

 

*μιας και δεν έχω κάποιο booster τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όπως σου παν και τα παιδια εξαρτάται απο το τι θες να κανεις και εξαρταται και με τι ηχο παιζεις.

 

Προσωπικα εχω ενα lpb1 και το χω αμέσως μετα απο fuzz κ treble booster (και πριν απο οποιοδηποτε drive) με gain οχι πολυ πανω απο unity. Το χρησιμοποιω για χρωματισμο και για να παρω λιγο παραπανω γρεζι απο τα od που ακολουθουν ή τον ενισχυτη. Αν ακολουθει ομως drive πεταλι ομως δε θα δεις τοσο πραγματικο volume boost καθως θα σε φρεναρει το drive κυκλωμα που ακολουθει (το οποιο στην περιπτωση μου ειναι και το επιθυμητο).

 

Αν θες πραγματικο volume boost θα το πας οσο το δυνατον προς το τελος. Βεβαια θεωρω τετοια χρηση ως λυση στο προβλημα "δεν ακουγομαι" ως προβληματικη, αρχαρια και ισως και επικινδυνη.

 

Προσοχη να μη μπουκωσεις πεταλια που δεν εχουν πολυ headroom (ειδικα καποια delay και παρα πολλα ψηφιακα πεταλια) γιατι ο ηχος θα ειναι πολυ ασχημος.

 

Στην περιπτωση σου (δε μας γραφεις πιο delay εχεις και σε τι ενισχυτη παιζεις) και οι δυο θεσεις εχουν λογικη με την προυποθεση οτι δεν κλιπαρει το delay οταν το boost μπαινει πριν. Λαβε υποψιν τα εξης :

 

1. Αν εχεις αναλογικο delay, πολλα εχουν ομορφα preamp που δινουν μουσικοτατο γρεζι οταν τα σπρωξεις με boost. Επισης μπορεις πιο ευκολα να τα φερεις σε self-oscillation.

 

 

2. Αν βαλεις το boost μετα το delay, ισως λογω χαμηλου headroom του πρωτου να μπουκωνει ο ηχος και να μην ειναι καθολου μουσικος (κατι το οποιο συνδεεται και με το γιατι τα delay μπαινουν στη λουπα των ενισχυτων συνηθως). Επισης, αν το boost δινει γρεζι, οι αρχικες επαναληψεις θα ακουγονται πιο βρωμικες απ οτι οι επομενες γιατι χτυπανε το boost πιο δυνατα. Αυτο ισως σ αρεσει, ισως οχι. Αν το βαλεις πριν, ολες οι επαναληψεις θα μοιαζουν ως προς το γρεζι (απλα με μειουμενη ενταση και αλλα καλουδια / κακουδια αν εχεις αναλογικο)

 

4. Με ακριβως παρομοιο τροπο οπως το παραπανω σκεψου πως τα boost δεν ειναι παντελως αχρωμα συχνοτικα, οποτε το πριν και το μετα σημαινει πως ειτε οι επαναληψεις θα χουν παρεμφερει χρωματισμο ειτε διαφορετικο λογω του οτι η ενταση επηρεαζει την συχνοτικη αποκριση.

 

3. Ο τροπος με τον οποιο σβηνουν οι επαναληψεις δεν ειναι απαραιτητα γραμμικος. Το boost θα αλλοιωσει ελαφρως τον τροπο αυτον με διαφορετικο τροπο αν μπει πριν ή μετα, οποτε πειραματισου. . Φαντασου οτι ενα boost λειτουργει σαν expander και πως η λαμπα συμπιεζει.

 

 

5. Αν παιζεις με λαμπα, σκεψου οτι οχι μονο το boost αλλα και οι επαναληψεις του delay (καθως αθροιζονται) οδηγουν στην αυξηση της εντασης που χτυπαει την προενισχυση αν δεν εχεις το delay στη λουπα. Αν εχεις τρανζιστορ, πολυ ευκολα τα πραγματα θα αρχισουν να ακουγονται πολυ ασχημα.

 

 

Ολα με μετρο, σκεψου τι θες να κανεις, πειραματισου και θυμησου οτι τα περισσοτερα προβληματα εντασης μεσα σε μια μπαντα / live δεν λύνονται με volume boost αλλα με διαφορετικη συχνοτικη προσεγγιση.

 

Καλή τύχη :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου