Προς το περιεχόμενο

alnico VS ceramic


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όταν λείπει ο γάτος...

 

ενω οταν ειναι εδω... 8O

ναι αλλά τώρα οργιάζετε

 

 

 

 

 

Έχω βάλει Dimarzio tonezone σε Ibanez RG550 καί μετά σε Fender fat strat καί ήταν 2 διαφορετικοί κόσμοι ηχητικά

 

 

Φυσικά και είναι δύο διαφορετικοί κόσμοι καθώς είναι και δύο ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ γέφυρες, και έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στις αποστάσεις μεταξύ μαγνήτη-γέφυρας-λαιμού.

 

 

Αν και την διαφορά στον ήχο εγώ πιστέυω πως την έκαναν οι... :lol: :lol: matched βίδες του μπράτσου :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

no man η γεφυρα ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια αφου την εβγαλα απο την american και την εβαλα στην squier αλλα οκ μην αρχισουμε τα ιδια.. :lol:

ετσι και αλλιως εμεις ειμαστε απειροι καλυτερα να μιλανε πιο εμπειροι για αυτα :wink:

 

οργιαζουμε ειπες;α οκ καταλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη καταλήξει και αυτό το θέμα όπως τα άλλα δες το "Μαμα θέλω πολύ βαρύ distortion!!!" απο την τρίτη σελίδα και μετά θα πάρεις μια ιδέα. :lol: :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον λεω να παρω αυτον γιατι στα χαρακτηριστηκα του εχει λιγο παραπανω μεσαια που θελω και βγαζει περισσοτερο ογκο και splitαρει. δεν λεω οτι θα γινει αλλη κιθαρα αλλα απ'το να δωσω καπου αλλου τα λεφτα μου (ετσι κι αλλιως με 130ευρω δεν περνεις και κανενα τρελο μηχανημα)οποτε λεω να αναβαθμησω λιγο την κιθαρα μου. εχω μια cort χ-6. μπορει να ειναι cort αλλα στα λεφτα της βαζει πολλες κιθαρες κατω.εχετε να μου προτεινεται τιποτε αλλο αντι για τον invader?στο site της seymour εχει ενα σημειο που βαζεις τι κιθαρα εχεις και τι παιζεις και σου προτεινει καποιους μαγνητες.ενας ηταν ο sh-11 custom custom αλλα δεν νομιζω να μου κανει.

μαλλον ceramic θα μου ταιριαζε καλυτερα. θα ηθελα γνωμες μην κανω καμια πατατα!

οσο για τα ξυλα ειναι το ιδιο σημαντικα οσο και οι μαγνητες οσο και οι χορδες που χρησιμοποιει κανεις!ο ηχος μπορει να βγαινει απο τα ξυλα αλλα και πως θα τον μεταφερεις εξω ειναι πολυ σημαντικο.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά και είναι δύο διαφορετικοί κόσμοι καθώς είναι και δύο ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ γέφυρες, και έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στις αποστάσεις μεταξύ μαγνήτη-γέφυρας-λαιμού.

 

μαθαινουμε βλεπω σιγα-σιγα,μαθαινουμε... :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει μπορει να εχουμε καποιες διαφωνιες μεταξυ μας σε θεματα αλλα σκεψου οτι εν τελει ολοι μπορει να λεμε και μαλακιες!στο αυτι του καθενος ολα ακουγονται διαφορετικα!και η δικια μου κιθαρα αν τη βαλω σε marsall θα ξυριζει, ενω στον peavy μου ακουγεται οπως θελω να ακουγεται! ολα ειναι υποκειμενικα. για πες κι εσυ τη γνωμη σου μπας και με βοηθησεις για τους μαγνητες γιατι αρχιζω να σε παω! καλο ειναι να λεει κανεις τη γνωμη του χωρις να τον νοιαζει τι θα του πουνε( αρκει να μη βριζει γιατι μετα παει αλλου το θεμα). Να θυμασαι παιζω metal και rock αλλα ακομη και σε κανενα εντεχνο ελληνικο που παιζω γουσταρω να βαζω αρκετη παραμορωση πισω πισΩ στα κομματια(βλεπε Μιλτο Πασχαλιδη)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρεσουν και πολυ οι humbuckers & σιγουρα δεν μου αρεσουν οι κεραμικοι humbuckers (ξυριζουν πολυ & δεν παιζουν καθολου καλα καθαρα).

Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι υπερ hot μαγνητες για καλο γκαζατο ηχο.

Ενας καλος ροκ συνδιασμος ειναι ενας Pearly Gates η ενας JB στο Bridge & ενας 59αρης στο neck (παντα seymour duncan μια και κατα τη γνωμη μου ο ανθρωπος δεν παιζεται στους διπλους.)

 

Απο την αλλη και ενα σετακι alnico 2 pro αλλα SLASH δεν ειναι ασχημη ιδεα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οπαδός του Duncan θα σου έλεγα να κοιτάξεις και κάποιους DiMarzio, ορισμένα μοντέλα πιάνουν πολύ καλά τον 'σκληρό ήχο' που θέλεις.

 

Σε κάθε περίπτωση μακριά από καρακομπρεσαρισμένα κατασκευάσματα όπως ο Invader... αλλιώς χαιρέτα τις δυναμικές. Και εν'τοιαύτη περιπτώσει, αν θέλεις έναν τόσο 'γκντουπ!'/ξερό μαγνήτη, πάρε έναν κινέζικο με 15 ευρώ, την ίδια δουλειά κάνουν... :wink: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου