Προς το περιεχόμενο

Scott Walker guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κατά τη γνώμη μου άλλος είναι ο στόχος ενός thread που μας παρουσιάζει έναν luthier (όπως αυτό εδώ), και άλλος ο στόχος ενός thread "θέλω αυτό τον ήχο στο video με € 1.000 max, ακούω προτάσεις".

Τα συγχέουμε συχνά και συνήθως δε χρειάζεται.

 

Λίγο κουτσομπολιό δε βλάπτει. Έχεις δίκιο κατά κύριο λόγο, γενικά μιλάω για τη δουλειά κάποιου, χωρίς να δω pricetag. Ούτως ή άλλως δεν θα αγοράσω. Πάντα υποθετικά μιλάμε. Από απλό ενδιαφέρον και θαυμασμό.

 

Εχω τους ΦΤΗΝΟΥΣ αυτους  μαγνητες που ειπε ο SF σε μια φτηνη squier affinity...αν  μιλαμε για τον ηχο...ειναι εκει...αν μιλαμε για την πχιοτητα κατασκευης...απουσιαζει.Ομως ποια ποιοτητα κατασκευης κοστιζει οσο ζηταει ο Scott Walker;Καποια στιγμη καπου ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ αυτη η ποιοτητα κατασκευης...για ηλεχτρικια κιθαρα μιλαμε δηλαδη λιγα ξυλα με λιγα  μεταλλικα αντικειμενα πανω της...τεχνολογια μηδεν.

 

Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν αγοράζεις ποιότητα κατασκευής. Αυτή την έχεις και με 500 και με 1000 ευρώ κατά τη γνώμη μου. Ούτε απλά ψωνίζεις κιθάρα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

    Κάνοντας λίγο χάζι στα βίντεο

[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=NXKCvi9CPAQ]

[/ftp]

 

  Ωραίος σχεδιασμός και απλός. Αλλά κάτι με ξενίζει με το ring του lipstick pickup. Παραείναι γκουμούτσα  ;D Καλύτερα να έκανε άλλο blend με το σώμα του οργάνου (ίσως ίδιο χρώμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κάτι με ξενίζει με το ring του lipstick pickup. Παραείναι γκουμούτσα  ;D Καλύτερα να έκανε άλλο blend με το σώμα του οργάνου (ίσως ίδιο χρώμα)

 

Στο 1-pickup configuration δεν με χαλάει. Σαν να φωνάζει " I'm one and i'm proud ". Τραβάει το βλέμμα και εν μέρει εδραιώνει το status του. Στην άλλη με τους 2 μαγνήτες είναι λίγο υπερβολή. Και ίσως και παράταιρο.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τους ΦΤΗΝΟΥΣ αυτους  μαγνητες που ειπε ο SF σε μια φτηνη squier affinity...αν  μιλαμε για τον ηχο...ειναι εκει...αν μιλαμε για την πχιοτητα κατασκευης...απουσιαζει.Ομως ποια ποιοτητα κατασκευης κοστιζει οσο ζηταει ο Scott Walker;Καποια στιγμη καπου ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ αυτη η ποιοτητα κατασκευης...για ηλεχτρικια κιθαρα μιλαμε δηλαδη λιγα ξυλα με λιγα  μεταλλικα αντικειμενα πανω της...τεχνολογια μηδεν.

 

Ειναι ο law of diminishing returns φιλε Λεων, που λεει οσα περισσοτερα δινεις, απο ενα σημειο και μετα, τοσο λιγοτερη διαφορα στην ποιοτητα εχεις. Ο διαβολος, και οι ηψηλες τιμες, κρυβονται στις λεπτομερειες.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω για τον νομο και τον συναντας εδω και κει...μονο που στη μουσικη οι λεπτομερειες στο παιξιμο-συνθεση κανουν τη διαφορα και οχι στο tone...αυτο επεται...you cant polish a turd!!!Οποτε ας κατσει ο διαβολος στις λεπτομερειες του και ας αφησει τον Gary Moore να παιζει με μια les paul εναν marshall και ενα ts!Δε βρισκω ακουστικο λογο για να παρει καποιος μια τετοια κιθαρα καθως ο ηχος της επιτυγχανεται με πολυ λιγοτερα...παρα μονο οπτικο οπου παει περι ορεξεως...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1-pickup configuration δεν με χαλάει. Σαν να φωνάζει " I'm one and i'm proud ". Τραβάει το βλέμμα και εν μέρει εδραιώνει το status του. Στην άλλη με τους 2 μαγνήτες είναι λίγο υπερβολή. Και ίσως και παράταιρο.

 

Με τους δύο όμως ακούγεται πολύ ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ειναι ο law of diminishing returns φιλε Λεων, που λεει οσα περισσοτερα δινεις, απο ενα σημειο και μετα, τοσο λιγοτερη διαφορα στην ποιοτητα εχεις. Ο διαβολος, και οι ηψηλες τιμες, κρυβονται στις λεπτομερειες.

 

Noμίζω ότι το law of diminishing returns είναι άλλο πράμα, αλλά πιθανόν να κάνω και λάθος.

 

Ούτως ή άλλως κάτι τέτοιο ακούγεται οξύμωρο για αμιγώς ή μερικώς καλλιτεχνική δημιουργία, όπως πχ, η μεμονωμένη κατασκευή μουσικών οργάνων.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκουμε τόσο τα πράγματα και τι σχέση έχει η χρηματική αξία για κάτι που θαυμάζουμε (ή έστω σχολιάζουμε την ύπαρξη ή μη, κάλλους ή έστω χρηστικής αξίας)?

 

"καλή κι η μόνα λίζα αλλά πολλά λεφτά βρε παιδί μου"

 

Και ο Gary Moore έχει παίξει κατά καιρούς με custom made όργανα, είτε γνωστών brand names είτε μεμονωμένων luthiers. Δεν είναι μόνο οπτικό το θέμα, θεωρώ. Αυτοί ΔΕΝ είναι GFS lipsticks, και μέσω youtube φυσικά δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεις ήχο. Κάτι που είναι τόσο περίπλοκο και σύνθετο στην ανάλυσή του. Μπορεί να μοιάζει. Αλλά και μια variax μοιάζει. Και ένας humbucker περασμένος από ΕQ. Προσωπικά το βρίσκω υπεραπλούστευση.

 

Ούτε το οπτικό πάει περί ορέξεως να με συμπαθάτε. Η Alfa Romeo GT junior είναι ένα αριστούργημα και αυτό ισχύει είτε μου αρέσει είτε όχι. H όρεξη έχει να κάνει με άλλα πράγματα, χρηστικής ή  εγκεφαλικής φύσης. Είναι δύσκολος ο διαχωρισμός, αλλά γίνεται.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο βιντεο με επιδειξη τον ηλεΧτρικων της κιθαρας

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Πνοη και Νυξη

 

"καλή κι η μόνα λίζα αλλά πολλά λεφτά βρε παιδί μου"

 

Ναι αλλα η μονα λιζα δεν ειναι αντικειμενο παραγωγης προς πωληση οπως οι κιθαρες που συζηταμε.Ειναι ενας...θυσαυρος!

 

 

"Δεν είναι μόνο οπτικό το θέμα, θεωρώ"

 

Αρα ειναι ηχητικο.Ακομα και αν υποθεσουμε  οτι σε blind test ΟΛΟΙ θα καταλαβουν τη διαφορα με τους φτηνους GFS lipstick( οχι οτι απλα οτι ειναι διαφορετικοι αλλα...ποιος ειναι ποιος) κατι για το οποιο δεν ειμαι και πολυ σιγουρος τοτε το αποτελεσμα και παλι δεν ειναι...περι ορεξεως;

 

 

"Αυτοί ΔΕΝ είναι GFS lipsticks"

 

Το αυτόν.

 

"Ούτε το οπτικό πάει περί ορέξεως να με συμπαθάτε. Η Alfa Romeo GT junior είναι ένα αριστούργημα και αυτό ισχύει είτε μου αρέσει είτε όχι"

 

Αυτο τωρα απο που προκυπτει;Πως θα το πει καποιος που τη βρισκει με ΝΑVARA;

 

Ειναι τοσο υποκειμενικο που να φανταστεις υπαρχουν ανθρωποι που τους αρεσει εμφανισιακα η reverse flying v!!!!

Σα να τη βρισκεις με Κατερινα Γιουλακη ενα πραγμα...

 

(Πλακα πλακα η Αlpha Romeo Gt junior που ειπες ειναι πραγματι κουκλα!)

 

Γενικα δεν θελω να αφησω την εντυπωση οτι τα τσουβαλιαζουμε ολα και πως ολα ειναι ισα και ομοια απλα οπου η σχεση ποιοτητας-αντικειμενικης αξιας/τιμης ειναι εξωφρενικα δυσαναλογη πρεπει να αναφερεται και να μη περναει στο ντουκου.Οταν γινεται ενα review πρεπει να λεγονται και τα αρνητικα.Να πω μπραβο που φτιαχτηκε ο υπεροχος αυτος δρομος απο τη στιγμη που επρεπε να ειχε παραδοθει απο το 2007 στο 1/6 του τελικου κοστους;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Ναι αλλα η μονα λιζα δεν ειναι αντικειμενο παραγωγης προς πωληση οπως οι κιθαρες που συζηταμε.Ειναι ενας...θυσαυρος!

 

Δεν έγινε όμως με αυτό το σκοπό. Ήταν ένα έργο τέχνης custom ordered για σκοπούς βιοπορισμού. Αυτό σίγουρα δεν κόστισε λίγα σε αυτόν που τον παρήγγειλε. Εμένα μπορεί να μην μου αρέσει η φάτσα της, αλλά ο πίνακας είναι αριστούργημα. Δεν υπάρχει κάτι το υποκειμενικό σε αυτό. Πάντως όταν βλέπω κάτι δεν το κρίνω με βάση το αν μπορώ να το αγοράσω, ούτε με το αν θέλω. Για να το φέρω πιο κοντά στην κουβέντα, οι Kiesel πχ, δεν ταιριάζουν με την αισθητική μου. Όμως δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι είναι εξαιρετικά εκτελεσμένες εφαρμογές, από κάθε άποψη. Το ανάποδο με τη Strat. Τη λατρεύω αισθητικά. Τη θεωρώ έναν σχεδιαστικό θρίαμβο που ξεπερνά τα στενά όρια της οργανοποιίας. Όμως δεν μπορώ να παίξω με Strat. Δεν μου κάθεται για πολλούς λόγους. Και τέτοιες έρχονται σε όλα τα βαλάντια. Δεν είναι οικονομικός ο λόγος που δεν παίζω, ούτε αισθητικός, ούτε καν ηχητικός.

 

Είναι αρκετά πολύπλοκο το σύστημα που ενεργοποιεί το αισθητήριο της ευχαρίστησης που μπορεί να αντλήσει κάποιος από κάτι εικαστικό (όπως μια κιθάρα πχ). Εγώ προπαθώ να διαχωρίζω το "θέλω" από το "μπορώ" και να θαυμάζω (ή να δυσανασχετώ με) κάτι πέρα από οικονομικά κριτήρια. Όταν κρίνεις κάτι με βάση την τιμή, αναγκαστικά προκαταβάλλεσαι (αρνητικά ή θετικά, για πολύ φθηνό ή για πολύ ακριβό). Όταν μιλάμε για Ferrari πχ, δεν μπορώ να λέω. "έλα μωρέ, δε βαριέσαι, που να τη σέρνεις στον κατσικόδρομο". Ούτε μιλάμε με βάση το αν μπορώ να την αποκτήσω. Οπότε "κατσικώνομαι" στην άποψή μου ότι δεν είναι περί ορέξεως  ;D ;D

 

Αυτο τωρα απο που προκυπτει;Πως θα το πει καποιος που τη βρισκει με ΝΑVARA;

Δεν θα το πει, γιατί δεν τον ενδιαφέρει. Η συνθήκη όμως ότι η GT Junior είναι χάρμα, ισχύει ακόμη. ;)

 

Ειναι τοσο υποκειμενικο που να φανταστεις υπαρχουν ανθρωποι που τους αρεσει εμφανισιακα η reverse flying v!!!!

Σα να τη βρισκεις με Κατερινα Γιουλακη ενα πραγμα...

 

Και πάλι, μπερδέυουμε την έννοια "είναι ωραίο" με το "μου αρέσει". Δεν με ενδιαφέρει τι κάνει ο καθένας στο μυαλό του (και στο κρεβάτι του).

 

Γενικα δεν θελω να αφησω την εντυπωση οτι τα τσουβαλιαζουμε ολα και πως ολα ειναι ισα και ομοια απλα οπου η σχεση ποιοτητας-αντικειμενικης αξιας/τιμης ειναι εξωφρενικα δυσαναλογη πρεπει να αναφερεται και να μη περναει στο ντουκου.Οταν γινεται ενα review πρεπει να λεγονται και τα αρνητικα.Να πω μπραβο που φτιαχτηκε ο υπεροχος αυτος δρομος απο τη στιγμη που επρεπε να ειχε παραδοθει απο το 2007 στο 1/6 του τελικου κοστους;

 

Δεν τσουβαλιάζουμε τίποτα. Εκ των πραγμάτων η κουβέντα θα πάει και στο οικονομικό. Έτσι δεν γίνεται πάντα; Εν είδει όμως κουβέντας και όχι κρίσης θετικής ή αρνητικής του οργάνου.

 

Η αντικειμενική αξία σε τι μεταφράζεται σε ένα αντικείμενο φτιαγμένο στο χέρι; (ή για να το πω πιο δόκιμα, φτιαγμένο χωρίς αυτοματοποιημένες διαδικασίες). Δεν γίνεται να συγκρίνουμε amita με φρεσκοστυμμένο πορτοκάλι. Χυμοί είναι και οι δύο, βιταμίνες έχουν, αλλά...μιλάμε για άλλο πράγμα. Το ότι κυκλοφορούν εξωφρενικά φθηνά όργανα εκεί έξω δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης για την κοστολόγηση μιας τέτοιας διαδικασίας. Μιλάμε για άλλη φιλοσοφία θαρρώ. Το ¨εξωφρενικά δυσανάλογο"  υποθέτω ότι το εννοείς με βάση την αναπόφευκτη σύγκριση που γίνεται με τα όργανα μαζικής παραγωγής; Με βάση τα υλικά που χρησιμοποιεί; Το χρόνο που χρειάζεται για να γίνει; Μπορώ να σου αναλύσω πόσο καθόλου εξωφρενική, και καθόλου δυσανάλογη είναι η τιμή για ένα τέτοιο αντικείμενο. Και ότι η κοστολόγηση, τις περισσότερες φορές γίνεται με σκοπό τον βιοπορισμό, αν όχι μια αξιοπρεπή, ανάλογη της δουλειάς, αμοιβή. Οπότε, υπό αυτή την έννοια ναι, είναι τσουβάλιασμα.

 

Παρ' όλο που μοιάζουν, όχι δεν είναι ίδιες μια Squier Strat με μια Ron Kirn Strat. Η πρώτη είναι ένα προϊόν μαζικής παραγωγής με σκοπό το κέρδος, η δεύτερη είναι ένα αντικείμενο φτιαγμένο με αγάπη, πάθος, εξωπραγματική δεξιοτεχνία, γνώση, μεράκι, αϋπνία, άγχος, περηφάνεια, τρέλα, εγωισμό και πάρα πολλά άλλα, με σκοπό τη συνεχή εξέλιξη και υπέρβαση των ορίων, αλλά και την άντληση ικανοποίησης μέσω της δημιουργίας.

 

Προσωπικά θα βολευόμουν και με την Squier αλλά αυτό δεν αναιρεί όλα τα παραπάνω.

 

 

Επίσης, όσον αφορά τις τιμές, τι να πουν και οι καημένοι οι υπόλοιποι μουσικοί (πέραν της rock αναφοράς). Για ένα sax με αξιώσεις, το 5χίλιαρο είναι τουλάχιστον δεδομένο. Φαγκότο? Όμποε? Πιάνο? Μη φεύγετε, πού πάτε; Έχω και γαλλικά κόρνα οικονομικά, με 4μιση χιλιάρικα ;D ;D

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου