Προς το περιεχόμενο

Το θέμα της σύνθεσης ήχου


Maniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα synth, ειδικά σε μορφή plug in, έχουν κατακλήσει το σύμπαν! Και ενώ σχεδόν κανείς δεν τρέχει να κρυφτεί (εκτός ίσως από τους cough-κιθαριστες-cough :) ), έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούν τα μηχανήματά τους σαν synth αλλά περισσότερο παίζουν με τα preset. Κατανοητό-ως ενα βαθμό- αφού ο προγραμματισμός δεν είναι εύκολη υπόθεση. Από την άλλη είμαι σίγουρος πως αυτός που κατέχει το άθλημα πολλαπλασιάζει την δύναμη του set up του.

Τελικά μπορούμε να φτιάξουμε τον ήχο που έχουμε στο μυαλό μας; Και πως μπορεί αυτός να σταθεί απέναντι στα preset των pros; Και ένα ωραίο link με tips

 

http://www.soundonsound.com/search?url=%2Fsearch&Section=8&Subject=12&session=eb7f8c76d42f451f913d46ed796cfa64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για να δεις αυτά τα άρθρα πρέπει να έχεις συνδρομή στο SOS.

 

Παρόλα αυτά, στο site της Access έχει ένα τερλαστιο pdf πανω στο θέμα της κατασκευής ήχων. Μπορεί να είναι βασισμένο στη σειρά των Virus αλλά μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί από τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις όλα τα άρθρα εκτός από τα πρώτα, αυτά που έχουν την ένδειξη e-sub.

Και κάτι σχετικό: Πολλές φορές εντυπωσιαζόμαστε από Performance ήχους όπως τα combi της Korg. Αυτοί οι ήχοι αποτελούνται από πολλαπλά layers, πολλούς ήχους δηλαδή που ακούγονται ταυτόχρονα. Μπορούμε να έχουμε παρόμοιο αποτέλεσμα, ακόμα και με soft synth αν συνδιάσουμε 2-3 διαφορετικά synth, ενώ έχουμε κάνει arm όλα τα αντίστοιχα κανάλια. Ένας συνδιασμός π.χ. synth strings+ voices+ el piano είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από solo ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι πάλι είναι εντελώς off topic μπορούν να δοκιμάσουν το παρακάτω εξαιρετικά "περίπλοκο" soft synth: ΤΗΕ ΚΝΟΒ!!!! :D http://www.kvr-vst.com/get/1271.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.

 

Είναι σίγουρο οτι τα synth και σε soft και hard μορφή έχουν ξεφύγει κατα πολύ. Ιδιαίτερη είναι η φιλοσοφία της ανοιχτής τους "αρχιτεκτονικής" στην διαμόρφωση και επεξεργασία, αλλά και τον συνδυασμό των ήχων τους.

 

Πράγματι μηχανήματα όπως π.χ. η σειρά triton σχεδόν θα τολμούσα να πώ οτι αδικούνται απο τα preset τους. Οι δυνατότητες προγραμματισμού, η εισαγωγή νέων δειγμάτων , οι ρυθμόσεις , κάνουν κάποιον που θα ψαχτεί να έχει όριο μόνο την φαντασία του και να δημιουργήσει αποτέλεσμα που θα μεταμορφώσει κυριολακτικά το σύστημά του. Δεν είναι λίγες οι φορές που χρησιμοποιώ πολύπλοκα samples οργάνων και φράσεων απο soft synths, φτιαχνοντας δικές μου κυματομορφές , τις εισάγω έπειτα στο sampler του triton, τις επεξεργάζομαι και εκεί, και............... αχ..(χ....ωωω!!)) - γενικώς λειτουργώ και ανάποδα γιατι μου αρέσει να δουλεύω στο τριτον .

 

Το ιδιο κάνω και αντίστροφα.

 

Πολλοί δεν ξέρουν τι έχουν στα χέρια τους αλλα δε αδικώ κανέναν γιατι ο προγραμματισμός είναι μια επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία και απαιτεί μεράκι και πειραματισμό για να επιτύχει ένας μέσος χρήστης "επαγγελματικό" αποτέλεσμα.

 

Πάντως εγώ μπορεί να έφαγα άπειρο χρόνο στο θέμα αλλά με δικαίωσε το αποτέλεσμα. τώρα φτιάχνω σχεδόν ότι φανταστώ και δύσκολα θα αλλάξω μηχάνημα !!

 

Εχεις δίκιο φίλε maniac!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονός φίλοι μου καλοί, καλοί μου φίλοι!

 

Ξεκίνησα με ένα απλό Module της Yamaha (απλό για την εποχή που το πήρα εγώ βέβαια) το MU-80 και αλήθεια ενώ είχα χαρεί που το πήρα ... απογοητεύτηκα απο τα Preset Performance που είχε!

Έτσι λοιπόν μπήκα στο Trip να προγραμματίσω και εγώ και τα αποτελέσματα με ένα πρωτόκολλο που πολύ λίγοι ξέρανε να χρησιμοποιούν (XG) ήταν εντυπωσιακά.

 

Με ένα Module tvn 200 Ευρώ και ένα Midi Controller αντιστοίχων χρημάτων ... έπαιξα σε Live και δεν καταλάβανε απο πού τους ήρθε!

 

Θέλει όμως πείσμα ... και χρόνο σίγουρα. Ίσως και ένα Reset στο Synth ... χωρίς να έχεις αποθηκεύσει τους ήχους κάπως ... δεν κάνω πλάκα!

Το έπαθα και αυτό και αφού έκατσα 2-3 βδομάδες μετά να τα ξαναστήσω όλα απο την αρχή ... το αποτέλεσμα ήταν 2 φορές καλύτερο !

 

Αυτά τα ολίγα και απο εμέ.

 

:wink:

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Most of my synths don't even have presets/memory...except from the odd picture that I take of a few modules on my modular synths.

Every time I fire them up I make new sounds. These limitations have pushed me to come up with sounds that have inspird me to make whole tunes based on them.

The absolutely perfect interface of a modular synth makes this job dead easy and fast.

 

Tsiou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου