Προς το περιεχόμενο

Τι ενισχυτή μαζί με την πεταλιέρα?..


Alexei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε πεθάνατε..:S:S

 

Αν πάω στον epiphone που είναι ο καλύτερος των 3..? Δε νομίζω οτι μπορώ να δώσω παραπάνω.. Εξάλου από τον ενισχυτη που έχω (ενας fender 10watt χάλιας) καλύτερος θα ναι... Για τον epiphone είχα ακούσει καλά λόγια.... Τι εννοείτε "περιοριστικοί"??

 

forensick ρώτα όσο θες..;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο epiphone που λες δεν σου παρέχει τη δυνατότητα να "παίξεις" και πολύ με τον ήχο του. Δεν έχει κάποιο equalizer ούτε tone. Μόνο ένα volume έχει, αν δεν κάνω λάθος, το οποίο όσο ανεβαίνει αυξάνει και το gain του ενισχυτή. Πέραν αυτού τιποτε άλλο. (Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το τελευταίο, αν κάνω λάθος please διορθώστε με). Ο Laney που σου πρότεινα πιο πριν παρέχει αυτές τις δυνατότητες με λίγα παραπάνω λεφτά. Εγώ θα θυσίαζα την πεταλιερα για να πάω σε έναν καλύτερο λαμπάτο.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξεκινήσαμε από 250-300 Euro για μεταχειρισμένο πεταλιεράκι ώστε να ψαχτεί το παιδί και να δει τι εστί το κάθε εφφέ (π.χ. τι διαφορά έχει το flanger από το phaser) και καταλήξε να ακούει ότι πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσει "καλό λαμπάτο ενισχυτή" για να βγάλει σωστό ήχο. Φανταστείτε να είχε πει κι όλας τι κιθάρα έχει και τι στυλ σκοπεύει να αρχίσει να παίζει.....

 

¶κου Axelakos, λίγο ακόμη να μείνεις σε αυτό το thread θα σου πουν όλοι ότι πρέπει να κάνεις setup την κιθάρα (όχι ότι αυτό είναι λάθος) ότι πρέπει να πάρεις αναλογικά πετάλάκια -γιατί οι πεταλιέρες έχουν αφύσικο και ψεύτικο ήχο- και επίσης να αλλάξεις μαγνήτες και να αγοράσεις ειδικά high-end καλώδια. Και βέβαια ακόμη λίγο καλύτερο "καλό λαμπάτο" ενισχυτή.

 

Όλα αυτά είναι σωστά, αλλά:

 

Κατά τη γνώμη μου πάρε μια φτηνή πεταλιέρα να αρχίσεις να αισθάνεσαι τι είναι τα διάφορά εφφέ και όταν αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις πούλα την και πάρε αυτό που εσύ μόνο θα ξέρεις ότι σου χρειάζεται.

 

Δηλαδή άμα πάρεις σήμερα μία GT-6 με 250 Ευρώ νομίζεις ότι του χρόνου δεν θα βρεις να την πουλήσεις 220?

Μην μπερδεύεσαι από την πολύ χαμηλή τιμή. Πριν βγει η GT-8 υπήρχαν κάποιοι που έλεγαν ότι είναι η top πεταλιέρα ever.

 

EDIT: Δεν σου προτείνω συγκεκριμένα την GT-6. Kαι οι άλλες που συζητήθηκαν (π.χ η korg) αντίστοιχες είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινήσαμε από 250-300 Euro για μεταχειρισμένο πεταλιεράκι ώστε να ψαχτεί το παιδί και να δει τι εστί το κάθε εφφέ (π.χ. τι διαφορά έχει το flanger από το phaser) και καταλήξε να ακούει ότι πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσει "καλό λαμπάτο ενισχυτή" για να βγάλει σωστό ήχο. Φανταστείτε να είχε πει κι όλας τι κιθάρα έχει και τι στυλ σκοπεύει να αρχίσει να παίζει.....

 

¶κου Axelakos' date=' λίγο ακόμη να μείνεις σε αυτό το thread θα σου πουν όλοι ότι πρέπει να κάνεις setup την κιθάρα (όχι ότι αυτό είναι λάθος) ότι πρέπει να πάρεις αναλογικά πετάλάκια -γιατί οι πεταλιέρες έχουν αφύσικο και ψεύτικο ήχο- και επίσης να αλλάξεις μαγνήτες και να αγοράσεις ειδικά high-end καλώδια. Και βέβαια ακόμη λίγο καλύτερο "καλό λαμπάτο" ενισχυτή.

 

Όλα αυτά είναι σωστά, αλλά:

 

Κατά τη γνώμη μου πάρε μια φτηνή πεταλιέρα να αρχίσεις να αισθάνεσαι τι είναι τα διάφορά εφφέ και όταν αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις πούλα την και πάρε αυτό που εσύ μόνο θα ξέρεις ότι σου χρειάζεται.

 

Δηλαδή άμα πάρεις σήμερα μία GT-6 με 250 Ευρώ νομίζεις ότι του χρόνου δεν θα βρεις να την πουλήσεις 220?

Μην μπερδεύεσαι από την πολύ χαμηλή τιμή. Πριν βγει η GT-8 υπήρχαν κάποιοι που έλεγαν ότι είναι η top πεταλιέρα ever.

 

EDIT: Δεν σου προτείνω συγκεκριμένα την GT-6. Kαι οι άλλες που συζητήθηκαν (π.χ η korg) αντίστοιχες είναι.[/quote']

 

 

Mε Korg ax1500g και epiphone valve junior συμφωνείς?? Παιδιά δεν ξέρω τιποτα από effects και έτσι κι αλλιως drums παίζω κυρίως.. Απλά ψάχνομαι.. Και ουτε μπορώ να διαθέσω τρελά λεφτά ούτε και θέλω... Τα πολλά λεφ΄τα τα έδωσα στα τύμπανα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Mε Korg ax1500g και epiphone valve junior συμφωνείς?? Παιδιά δεν ξέρω τιποτα από effects και έτσι κι αλλιως drums παίζω κυρίως.. Απλά ψάχνομαι.. Και ουτε μπορώ να διαθέσω τρελά λεφτά ούτε και θέλω... Τα πολλά λεφ?τα τα έδωσα στα τύμπανα....

 

 

Τι να σου πω...Τον epiphone δεν τον έχω ακούσει αλλά ισχύει αυτό που λέει ο φίλος Vrass παραπάνω. Δηλαδή έχει μόνο ενα volume που όσο το ανοίγεις βρωμίζει κι όλας ο ήχος. Θέλεις λίγο παραπάνω drive? Πρέπει να παίξεις πιο δυνατά. Θέλεις να παίξεις μια καθαρή συγχορδία? Χαμήλωσε το volume στο 3.

Είναι -νομίζω- στα 5 Watt, και μάλλον κάνει αρκετή φασαρία για να ευχαριστηθείς ένταση αν παίζεις σε ένα δωμάτιο, αλλά μαζί με τύμπανα, μπάσο κλπ τα καθαρά ξέχνα τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κου Axelakos' date=' λίγο ακόμη να μείνεις σε αυτό το thread θα σου πουν όλοι ότι πρέπει να κάνεις setup την κιθάρα (όχι ότι αυτό είναι λάθος) ότι πρέπει να πάρεις αναλογικά πετάλάκια -γιατί οι πεταλιέρες έχουν αφύσικο και ψεύτικο ήχο- και επίσης να αλλάξεις μαγνήτες και να αγοράσεις ειδικά high-end καλώδια. Και βέβαια ακόμη λίγο καλύτερο "καλό λαμπάτο" ενισχυτή.

[/quote']

 

Γιατί δεν πρέπει; :P :P :P

 

Πάντως άποψή μου είναι, αφού λες ότι το θες για εξάσκηση και αν έχεις καλή κάρτα ήχου, χτύπα 1 di και κανά προγραμματάκι emulation, όχι απαραίτητα amplitube2 ή guitar rig 2 που είναι πανάκριβα, αλλά άλλα πιο φθηνά ή και μερικά τσάμπα (αν θες μπορώ να σου πω 2-3 τέτοια πάρα πολύ καλά για το τίποτα που θα δώσεις). Έτσι θα πειραματιστείς και με διαφόρων τύπων ενισχυτές και καμπίνες, αλλά και με τόνους εφε και θα δεις από μόνος σου. Πράμα που με έως 300¤ ούτε που θα το καταφέρεις!

Σύνολο το πολύ 200-250¤ (μαζί με μια καρτούλα, αν δεν έχεις) και θα είσαι πολύ καλυμμένος για εξάσκηση και θα μάθεις και πως επιδρά το κάθε εφε και οι οποιεσδήποτε αλλαγές στην σειρά στον ήχο σου. :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου