Προς το περιεχόμενο

Jackson 2 humbuckers.Αλλα ποιους??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Σκεφτομαι κατι σαν:http://www.thomann.de/gr/gotoh_ge101zc.htm..

 

Αυτό που δείχνεις είναι μόνο το tail piece. Εκεί που τερματίζουν οι χορδές. Θλεις και την κυρίως γέφυρα μπροστά από αυτό.

Μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο:

 

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Electric_guitar,_non-trem_bridges/1/Adjustable_Wraparound_Bridge/Pictures.html#details

 

Για το οποίο χριειάζεσαι μόνο 2 σημεία στήριξης.

Και όλες αυτές τις τρύπες και τα ρουταρίσματα που θα μείνουν κενά όταν βγάλεις το floyd rose τι θα τα κένεις? Κράτα κατά νου ότι πολύ κοντά εκεί που θα πρέπει να τρυπήσεις για την καινούρια γέφυρα μπορεί να υπάρχουν ήδη τρύπες ή κενά.

 

Και με το nut στο μανίκι τι θα κάνεις? Θα εφήσεις να φαίνονται αυτές οι τρύπες από πίσω ή έχεις σκοπό να στοκάρεις - τρίψεις -βερνικώσεις κλπ?

 

 

Σε σχέση με το προηγούμενο post σου, η αλήθεια είναι ότι το floyd rose μπορεί να είναι λίγο πιο αργό στις αλλαγές χορδών αλλά ....ξεκουρδίσματα?

 

Δες κι αυτός πως μπλοκάρει το floyd rose. Μάλλον είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από τα διάφορα ημίμετρα που αναφέρεις. :wink:

 

http://www.diyguitarist.com/Guitars/FR-FixedBridge.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βαση αυτα που λες εγω δε θα κοιταγα duncan αλλα θα εβαζα emg 85 bridge και emg 60 neck

Λες εε?

Ο EMG δεν θα'ναι μουντος για neck?

 

ΥΓ: τhanx για την ανταποκριση fenderiarh... :wink:

 

ειδικα για τον 60 στο neck εχεις τη γραπτη εγγυηση μου :D :D :D :D :D :D οτι μονο μουντος δεν θα ειναι....... το καθε αλλο....... :lol: :lol:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο:

 

http://www.stewmac.com/shop/Bridges' date='_tailpieces/Electric_guitar,_non-trem_bridges/1/Adjustable_Wraparound_Bridge/Pictures.html#details

 

Για το οποίο χριειάζεσαι μόνο 2 σημεία στήριξης.

Και όλες αυτές τις τρύπες και τα ρουταρίσματα που θα μείνουν κενά όταν βγάλεις το floyd rose τι θα τα κένεις? Κράτα κατά νου ότι πολύ κοντά εκεί που θα πρέπει να τρυπήσεις για την καινούρια γέφυρα μπορεί να υπάρχουν ήδη τρύπες ή κενά.

Και με το nut στο μανίκι τι θα κάνεις? Θα εφήσεις να φαίνονται αυτές οι τρύπες από πίσω ή έχεις σκοπό να στοκάρεις - τρίψεις -βερνικώσεις κλπ?[/quote']

 

Thanx harilatron!Αυτο ακριβως εννοουσα!

Εχω ομως καποιες ερωτησεις:

1)Οι χορδες που καταληγουν?

2)Τι τιμη εχει αυτο?Υπαρχει κατι παρομοιο στο thomann για να παραγγειλω απο κει?

3)Οι 2 εγκοπες που εχει,δεν εφαρμοζουν στις 2 τρυπες που υπαρχουν ηδη για το υπαρχον floyd rose?Χρειαζεται ν'ανοιχτουν καινουργιες οπωσδηποτε?

4)Πανω-πανω στο λαιμο που κλειδωνουν οι χορδες τι να βαλω?

 

ΥΓ:οσον αφορα τα υπολοιπα περι εμφανισιακης καταστασης,μην ανησυχεις καθολου. :wink:

Η κιθαρα θα ειναι ''χυμα'' για ωμο metal yeahh!! 8) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα για τον 60 στο neck εχεις τη γραπτη εγγυηση μου :D :D :D :D :D :D οτι μονο μουντος δεν θα ειναι....... το καθε αλλο....... :lol: :lol:

 

aaalllllrighty then!!

Αν,και εδω που τα λεμε,σκεφτομαι μηπως δεν βαλω καθολου neck μαγνητη!! 8O

Πολλα καλωδια και ποτενσιομετρα ρε παιδακι μου! :lol:

Εγω ωμο metal θελω,Sepultura for ever!! :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εχω ομως καποιες ερωτησεις:

1)Οι χορδες που καταληγουν?

2)Τι τιμη εχει αυτο?Υπαρχει κατι παρομοιο στο thomann για να παραγγειλω απο κει?

3)Οι 2 εγκοπες που εχει' date='δεν εφαρμοζουν στις 2 τρυπες που υπαρχουν ηδη για το υπαρχον floyd rose?Χρειαζεται ν'ανοιχτουν καινουργιες οπωσδηποτε?

4)Πανω-πανω στο λαιμο που κλειδωνουν οι χορδες τι να βαλω?

 

ΥΓ:οσον αφορα τα υπολοιπα περι εμφανισιακης καταστασης,μην ανησυχεις καθολου. :wink:

Η κιθαρα θα ειναι ''χυμα'' για ωμο metal yeahh!! 8) :lol:[/quote']

 

Αυτό λέγεται wraparound bridge και οι χορδές πιάνουν από κάτω. Πρέπει να υπάρχουν και φτηνά τέτοια. Δεν ξέρω αν έχει ο Thomann.

 

Σε σχέση με τις εγκοπές του μπορεί να ταιριάζουν μπορεί και όχι. Π΄ρεπει να βρεις τα σχέδια από το tremolo που έχεις τώρα, να δεις πόσο απέχουν και να ρωτήσεις. Έχε υπόψη σου ότι δεν αρκεί να έχουν την ίδια μεταξύ τους απόσταση αλλά πρέπει και τα βαγονάκια να βρίσκονται στην ίδια απόσταση πίσω από την ευθεία που ενώνει αυτά τα 2 post (για να έχεις το ίδιο μήκος κλίμακας και το intonation να γίνεται να ρυθμιστεί)

 

Στο μανίκι εκεί που έχεις τώρα το locking nut μπορείς απλά να έχεις πολύ λάσκα τις βίδες για να μην ψάχνεις κλειδί για να κουρδίσεις. Αν θέλεις οπωσδήποτε να το βγάλεις, θα μείνουν οι 2 τρύπες και ένα σκαλοπάτι. κάποιος μάστορας θα πρέπει να κόψει ένα κόκαλο και να το προσαρμόσει εκεί. Μάλλον γίνεται. Δεν σουλέω να το επιχειρήσεις μόνος σου γιατί θέλει ειδικές λίμες για να βγεί σωστό.

 

Η γνώμη μου είναι ότι να την αφήσεις την κιθάρα στην ησυχία της.

Με αυτά που θα πληρώσεις για να πάρεις μαγνήτες, γέφυρα, και αμοιβές στο μάστορα, πηγαινε πάρε ένα άλλο κιθαράκι χωρίς τρέμολο με ένα μαγνήτη να ξεδώσεις..... :wink: :wink:

Έτσι όπως το σκέφτεσαι θα χαλάσεις και λεφτά και μία κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι να την αφήσεις την κιθάρα στην ησυχία της. Με αυτά που θα πληρώσεις για να πάρεις μαγνήτες' date=' γέφυρα, και αμοιβές στο μάστορα, πηγαινε πάρε ένα άλλο κιθαράκι χωρίς τρέμολο με ένα μαγνήτη να ξεδώσεις..... :wink: :wink:

Έτσι όπως το σκέφτεσαι θα χαλάσεις και λεφτά και μία κιθάρα.[/quote']

Harilatron,κατ'αρχην σ'ευχαριστω για τις οδηγιες σου οσον αφορα την μοντιφα,αλλα απ'οτι καταλαβαινω πρεπει να σαι γενικοτερα κατα της.. :D

Δεν μπορω να πω βεβαια,εχεις το δικιο σου,και γω τα σκεφτικα αυτα(γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε) αλλα το βασικοτερο ολων ειναι οτι μονο ετσι θα μπορεσω να εχω μια κιθαρα ετσι οπως την θελω εγω που θα ανταποκρινεται πληρως στα δικα μου ηχητικα γουστα. :wink:

Δεν ξερω εαν υπαρχει ετοιμη τετοια κιθαρα σε καλη τιμη(1 emg,σταθερη γεφυρα,νορμαλ σχημα σωματος και οχι τιποτα τρελλα,σε καλη τιμη που να δικαιολογει την μη ασχολια μου με την μοντιφα της ηδη υπαρχον Γιαπωνεζικης Jackson μου)..

Γιατι εαν υπαρχει παρακαλω να μου υποδειξεις/ετε links.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα. Είχα τους ίδιους προβληματισμούς με το floyd της ESP μου. Ελεγα να το μπλοκάρω για να αλλάζω κούρδισμα πιο ευκολα, να μην ασχολούμαι συνέχεια με τη ρύθμισή του κτλ. Ολες αυτές οι πατέντες σε συνδυασμό με αλλαγές μαγνητών κτλ υπολόγισα ότι θα μου κόστιζαν αλλη μια κιθάρα, οπότε το έψαξα για μια καλή και φτηνή. τελικά πήρα την Epiphone Explorer Gothic. Μου βγήκε άψογη και σαν ήχος και σαν κατασκευή. Επίσης η σειρά JS της jackson έχει μοντέλα που πιστέυω να σε καλύψουν. Από τα τελευταία δεν έχω παίξει με κάποιο αλλα πιστεύω οτι θα αξίζουν τα λεφτά τους. Η Epiphone πάντως είναι κορυφή. Και είναι και οι μοναδικές set neck σε αυτά τα χρήματα..

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_gothic_explorer.htm

http://www.jacksonguitars.com/products/search.php?section=guitars&cat=jsseries

 

Keep on thrashing!!!

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω εαν υπαρχει ετοιμη τετοια κιθαρα σε καλη τιμη(1 emg' date='σταθερη γεφυρα,νορμαλ σχημα σωματος και οχι τιποτα τρελλα,σε καλη τιμη που να δικαιολογει την μη ασχολια μου με την μοντιφα της ηδη υπαρχον Γιαπωνεζικης Jackson μου)..

Γιατι εαν υπαρχει παρακαλω να μου υποδειξεις/ετε links.[/quote']

 

Στα πόσα ¤ μιλάς;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα. Επίσης η σειρά JS της jackson έχει μοντέλα που πιστέυω να σε καλύψουν. Από τα τελευταία δεν έχω παίξει με κάποιο αλλα πιστεύω οτι θα αξίζουν τα λεφτά τους.

Vrass σ'ευχαριστω για την βοηθεια αλλα μην γυρισουμε 10 χρονια πισω οταν πρωτοπηρα ηλεκτρικη :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου