Προς το περιεχόμενο

Σατανολατρεια - θανατολατρεια στην ρόκ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν δειχνει οτι εχεις δικιο, αλλα οτι αυτος που εχει ασχοληθει καπως σοβαρα με αυτο το ειδος μουσικης, εχει παρει την απαντηση απο μονος του.

 

Το να βλεπεις μονο την "σατανολατρεια" και τιποτα παραπανω, δειχνει αν μη τι αλλω, οτι εχεις επιδερμικη σχεση με αυτην την μουσικη.(δεν αναφερομαι σε σενα, γενικα το λεω)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mια ερωτηση εχω να κανω:

φανταζεσαι το "Black sabbath" με την μουσικη που εχει(και ειδικα για τοτε)' date=' να μιλαγε για αγαπες και λουλουδια? Πολλες φορες απλα το τραβαει η μουσικη απο μονη της.

Το φαινομενο παντως που λες, περισσοτερο υπηρχε στα 80s. Τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα(ευτυχως, γιατι ηταν πολυ περιοριστικο και κλειστο).

 

Αν κατσεις και ακουσεις σοβαρη μουσικη σημερα(απο μεταλ μερια μιλαμε), ε, πλεον θα δεις οτι ελαχιστοι ασχολουνται με το θεμα.

 

Απο την αλλη το ερωτημα ειναι τοσο γενικο, οσο το "γιατι να βαλω μανιταρια σε μια κοκκινη σαλτσα για μακαρονια". Δεν εχει "γιατι", εχει "γιατι μου αρεσει". :lol:

 

 

εντιτ: Nα προσθεσω οτι ο σατανισμος σε αυτην την μουσικη δεν ηταν ο "κλασσικος" σατανισμος, αλλα ενας τροπος αντιδρασης και εκφρασης της ελευθεριας απο ολες τις αποψεις, σε σχεση με τον θρησκευτικο πουριτανισμο(πωωωω, τι γραφω... :oops: )[/quote']

 

Νόμιζα οτι εκτος από "δαιμονοσατανιστικά" και "αγαπησιάρικα" θέματα υπήρχαν και άλλα θέματα που αφορούν τους ανθρώπους... εσυ μου το ανατρέπεις...

 

πάντως αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε αυτά τα δύο εχω να πω το εξής:

 

ΖΗΤΩ Η ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατσεις και ακουσεις σοβαρη μουσικη σημερα(απο μεταλ μερια μιλαμε)' date=' ε, πλεον θα δεις οτι ελαχιστοι ασχολουνται με το θεμα. [/quote']

 

Aυτο δεν το ειδες ε? :roll:

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατσεις και ακουσεις σοβαρη μουσικη σημερα(απο μεταλ μερια μιλαμε)' date=' ε, πλεον θα δεις οτι ελαχιστοι ασχολουνται με το θεμα. [/quote']

 

Aυτο δεν το ειδες ε? :roll:

 

το είδα... αλλά γιατί στους sabbath άφησες μόνο δύο επιλογές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν. Και πάρε παράδειγμα από Σλειερ. Γιατί εκτός από το hell awaits έβγαλαν και το war ensemble και το behind the croocked cross.

 

Επίσης η περισσότερη αμφισβήτηση πέφτει από την ροκ

 

Α ναι μην ξεχνάς πως ξεκίνησε και η όλη φάση. Σε μια εποχή που η εκκλησία μάλλον είχε ξεχάσει τον ρόλο (εδώ και αρκετά εκατοντάδες χρόνια) και ασκούσε πλήρη έλεγχο στα πάντα. Ε λογικό ήταν μέσα στο όλο πνεύμα της αμφισβήτησης να μην γλυτώσει ούτε αυτή.

 

 

Και το γεγονός ότι κάποιοι βγάζουν συμπέρασμα και κράζουν, έχοντας δει 1-2 εξώφυλλα και έχοντας διαβάσει κάποιους στίχους και πολύ συχνά ούτε καν ολόκληρα κομμάτια, δείχνουν ότι η σχέση τους με το αντικείμενο είναι τόση, όση και η σχέση του Αρναούτογλου με την κβαντομηχανική.

 

 

 

Πάντως είμαστε η μόνη χώρα, μαζί με τον νότο της Αμερικής, που ακόμα κυνηγάμε όποια μουσική έχει ηλεκτρική κιθάρα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατσεις και ακουσεις σοβαρη μουσικη σημερα(απο μεταλ μερια μιλαμε)' date=' ε, πλεον θα δεις οτι ελαχιστοι ασχολουνται με το θεμα. [/quote']

 

Aυτο δεν το ειδες ε? :roll:

 

το είδα... αλλά γιατί στους sabbath άφησες μόνο δύο επιλογές?

 

Δεν αφησα 2 επιλογες, απλα εκεινο μου ηρθε στο μυαλο εκεινη την στιγμη. Γιατι να με ενοχλει που αυτο το κομματι εχει αυτους τους στιχους? Επισης αν κατσουμε να το αναλυσουμε το θεμα, μπορει να μας παει απο μονο του, σε εντελως ασχετο νοημα σε σχεση με αυτο που εχουμε στο μυαλο μας. Μου θυμιζει ο τροπος που καναμε κειμενα στο σχολιο, που σωνει και καλα, επρεπε να βγαλεις ενα συγκεκριμενο νοημα για το καθε κειμενο. Δεν ειναι ετσι.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχου,τι να λέμε τώρα αφού αυτή είναι η πεμπτουσία αυτής της μουσικής!Γιατί δε ρωτάει κανείς γιατί τα ρεμπέτικα έχουν σα θεματολογία τη φτώχια,τον πόνο,τη δυστυχία,τα ναρκωτικά και τις φυλακές;Ε γιατί είναι αυτονόητο!

Δηλαδή sergei ένα black συγκρότημα τι άλλη θεματολογία μπορεί να έχει;Τα τσι&$@κια του Clinton ή κοινονικοπολιτικές επεκτάσεις;Εκτός και αν αναφέρεσαι σε στίχους που ουσιαστικά δε θα λένε τίποτα.Αυτά τα πράγματα είναι αδιαίρετα και δε θα έπρεπε καν να μπαίνουμε στον κόπο να τα συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δειχνει οτι εχεις δικιο' date=' αλλα οτι αυτος που εχει ασχοληθει καπως σοβαρα με αυτο το ειδος μουσικης, εχει παρει την απαντηση απο μονος του.

 

Το να βλεπεις μονο την "σατανολατρεια" και τιποτα παραπανω, δειχνει αν μη τι αλλω, οτι εχεις επιδερμικη σχεση με αυτην την μουσικη.(δεν αναφερομαι σε σενα, γενικα το λεω)[/quote']

 

ρε παιδια γιατι το παίρνετε τόσο πατριωτικά? και τέλος πάντων γιατί δεν διαβάζεται πριν γράψετε?

 

το θέμα ΔΕΝ ειναι το αν η ροκ, μεταλ κτλ κτλ είναι σατανιστική μουσική.

το θέμα ΕΙΝΑΙ γιατί παρατηρείται ένα δεδομένο φαινόμενο σε αυτά τα είδη (ή σε κάποιες από τις εκδοχές τους)

 

και προφανώς μπήκε επειδή κάποιοι (ή κάποιος) δεν το καταλαβαίνουν...

 

και τέλος πάντων δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να έχουν ασχοληθεί με την μέταλ σοβαρα όπως λες. (εγώ έχω ασχοληθεί και την καραγουστάρω)

 

τώρα πως εσύ έβγαλες συμπέρασμα ότι το τhread λέει ότι metal=σατανολατρεια δεν μπορω να το καταλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν αφησα 2 επιλογες' date=' απλα εκεινο μου ηρθε στο μυαλο εκεινη την στιγμη. Γιατι να με ενοχλει που αυτο το κομματι εχει αυτους τους στιχους? Επισης αν κατσουμε να το αναλυσουμε το θεμα, μπορει να μας παει απο μονο του, σε εντελως ασχετο νοημα σε σχεση με αυτο που εχουμε στο μυαλο μας. Μου θυμιζει ο τροπος που καναμε κειμενα στο σχολιο, που σωνει και καλα, επρεπε να βγαλεις ενα συγκεκριμενο νοημα για το καθε κειμενο. Δεν ειναι ετσι.[/quote']

 

συμφωνώ απόλυτα με αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου