Προς το περιεχόμενο

mighty mite guitar parts


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα την παιδικη αντιπαραθεση ας ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.

 

Οι εταιρειες Mighty Mite και Rockinger πουλανε parts χωρις πολλες εναλλακτικες. Oλα ειναι pre made και οχι φτιαγμενα για σενα. Επισης ασχολουνται μονο με Fender replacements.

 

Οι εταιρειες Warmoth & USACG δινουν πολλες εναλλακτικες και θα φτιαξουν αυτο που εσυ θες για σενα. Εχουν και σωματα/μπρατσα που δεν ειναι βασισμενα σε Fender.

 

Οποιοι θελουν απλα μια Fender με hardware και μαγνητες της επιλογης τους τοτε οι Mighty Mite και Rockinger τους καλυπτουν. Οσοι θελουν custom specs πανε σε αλλες εταιρειες. Για μενα το χρωμα στο σωμα ή το flame στο λαιμο δεν ειναι πρωτα στις προτεραιοτητες μου. Τα διαφορετικα ξυλα/βαρος/truss rod/ταστα/προφιλ μπρατσου/radious ειναι εναλλακτικες που ψαχνω οταν θελω να φτιαξω ενα custom οργανο το οποιο δεν με νοιαζει να ειναι σε συγκεκριμενα προτυπα, μονο σε οτι εχω στο μυαλο μου.

 

Απο τις τιμες της Mighty Mite ειναι φανερο οτι τα parts φτιαχνονται στην Ασια. Ειναι περιπτωση GFS. Δεν υπαρχει αμερικανικη εταιρεια που να πουλαει σε τετοιες τιμες. Το made in Asia για μενα δεν ειναι κατα αναγκη αρνητικο, δεν θα με ενοιαζε αν εβρισκα τα parts σε μαγαζι και μπορουσα να τα τσεκαρω/συγκρινω πριν τα αγορασω. Mε ταχυδρομικη παραγγελια το πραγμα αλλαζει.

 

Oι Warmoth και USACG ειναι αμερικανικες εταιρειες με πολυ μικρο αριθμο υπαλληλων. Χρησιμοποιουν και αυτες CNC μηχανηματα για την κοπη των ξυλων αλλα υπαρχουν και καποια πραγματα που γινονται με το χερι. Το βασικοτερο ειναι οτι ολα γινονται στον ιδιο χωρο και η επιβλεψη και προσοχη στο προιον ειναι μεγαλη. Εδω για μενα ερχεται το θεμα της εμπιστοσυνης και της mass production λογικης. Αν ηθελα κατι που παραγεται μακρια απο την εταιρεια θα μπορουσα να παρω παρω μια Lite Ash strat ή tele. Για τα χρηματα της σιγουρα ειναι δελεαστικη. Ο λογος ομως που δεν εμπιστευομαι τη Fender ειναι το μεγαλυτερο mass production στην ιστορια των μουσικων οργανων. Αυτο φερνει και μεγαλη ασταθεια στα standards της παραγωγης.

 

Πιστευω στο οτι πληρωνεις παιρνεις. Δε νομιζω οτι η ποιοτητα των parts της Μighty Mite ειναι στο επιπεδο της Warmoth αλλιως οι τιμες θα ηταν παρομοιες οπως γινεται με Warmoth & USACG. Ολες ειναι εταιρειες που πανω απ' ολα αναζητουν το κερδος και τιμολογουν αναλογα με αυτο που προσφερουν. Περι γουστου και προτιμησης βεβαια ισχυει η γνωστη... κολοκυθοπιτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ'τις 2 τελευταιες παραγραφους σου KostasP συμπεραινω οτι η Warmoth τελικα ειναι καλυτερη σε ολα της,εναντι της MIM.

Εν τω μεταξυ παρατηρησα,δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου,οτι σε σωμα strat η warmoth φαινεται πως εχει κομμενο,ρουταρισμενο καλυτερα, σε πιο σωστες διαστασεις το σωμα σε σχεση με το αντιστοιχο MIM.

Επισης,επειδη ξερω καποια πραγματακια για τα cnc (Τ.Ε.Ι μηχανολογιας) και εχω δει πως δουλευει η φαση,οταν η εταιρια δουλευει με cnc μηχανηματα σημαινει πως εχουμε στανταρ τυποποιημενες διαστασεις στα προτυπα της Fender.

Eνω με την MIΜ δεν νομιζω οτι συμβαινει αυτο,με αποτελεσμα να υπαρχουν αποκλισεις και ατελειες στην τελικη εικονα του οργανου(σωμα+ταστιερα).Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα η λογικη αυτο λεει.

Οποτε εαν βαλουμε και τον ποιοτικο ελεγχο στην μεση,τοτε νομιζω πως η Warmoth ειναι μονοδρομος.Ακριβοτερη μεν αλλα ''σωστοτερη'' δε.

Τι λετε και σεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε γενικες γραμμες με τον Κωστα ,με μερικες υποσημιωσεις

Εαν χρειαζεσε specks που δεν τα προσφερει η ΜΜ τοτε οι Αμερικανικες εταιρειες ειναι μονοδρομος , αυτο ομως δεν σημαινει οτι η ποιοτητα τους ειναι καλυτερη , απλως σου προσφερουν περισσοτερες επιλογες (που τις πληρωνεις και αναλογα) , εαν μπορεις να καλυφθεις απο την ΜΜ  σε αυτα που προσφερει , δεν βλεπω κανενα λογο να αγορασεις Αμερικανικα προιοντα.

Η ΜΜ (γραφει) οτι χρησιμοποιει Αμερ. και Καναδεζικα ξυλα και βεβαια αλλο το κοστος κατασκευης στο Αμερικα και αλλο στην Κορεα.

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To warmoth ακουγεται σαν όνομα υπερτροφικου ροζ ελέφαντα.Τελος.

σαν κατι χαζα προιστορικα τερατα στην σειρα του star 'ηρακλης' ;D ;D ;D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε γενικες γραμμες με τον Κωστα ,με μερικες υποσημιωσεις

Εαν χρειαζεσε specks που δεν τα προσφερει η ΜΜ τοτε οι Αμερικανικες εταιρειες ειναι μονοδρομος , αυτο ομως δεν σημαινει οτι η ποιοτητα τους ειναι καλυτερη , απλως σου προσφερουν περισσοτερες επιλογες (που τις πληρωνεις και αναλογα) , εαν μπορεις να καλυφθεις απο την ΜΜ  σε αυτα που προσφερει , δεν βλεπω κανενα λογο να αγορασεις Αμερικανικα προιοντα.

Η ΜΜ (γραφει) οτι χρησιμοποιει Αμερ. και Καναδεζικα ξυλα και βεβαια αλλο το κοστος κατασκευης στο Αμερικα και αλλο στην Κορεα.

ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.

Όπως είπα και εγώ σε προηγούμενο ποστ, μόνο σε περίπτωση που θέλεις κάτι πολύ συγκεκριμένο το οποίο δεν το προσφέρει η ΜΙΜ(προς το παρών, γιατί συνεχώς αναπτύσσεται) πας για warmoth.

H λογική ‘made in asia οπότε κατώτερο’ κατά την προσωπική μου πείρα είναι εντελώς λάθος διότι, άλλο κίνα άλλο Ιαπωνία άλλο Κορέα!!!

Προσωπικά δεν έχω απογοητευθεί ποτέ μα ποτέ αγοράζοντας γιαπωνέζικα προϊόντα η κορεάτικα(αυτή την στιγμή η Κορεάτικη LG είναι πρωτοπόρα και πολύ πιο μπροστά σε κατασκευή τηλεοράσεων και κλιματιστικών από οποιαδήποτε άλλη εταιρια στον κόσμο)

Επίσης τα μόνα bluetοuth που μου δουλεύουν αποβληματιστα είναι τα samsung(έχω δοκιμάσει δεκάδες…. πιστέψτε με ;))

Εν τω μεταξυ παρατηρησα,δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου,οτι σε σωμα strat η warmoth φαινεται πως εχει κομμενο,ρουταρισμενο καλυτερα, σε πιο σωστες διαστασεις το σωμα σε σχεση με το αντιστοιχο MIM.

Επισης,επειδη ξερω καποια πραγματακια για τα cnc (Τ.Ε.Ι μηχανολογιας) και εχω δει πως δουλευει η φαση,οταν η εταιρια δουλευει με cnc μηχανηματα σημαινει πως εχουμε στανταρ τυποποιημενες διαστασεις στα προτυπα της Fender.

Eνω με την MIΜ δεν νομιζω οτι συμβαινει αυτο,με αποτελεσμα να υπαρχουν αποκλισεις και ατελειες στην τελικη εικονα του οργανου(σωμα+ταστιερα).Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα η λογικη αυτο λεει.

Οποτε εαν βαλουμε και τον ποιοτικο ελεγχο στην μεση,τοτε νομιζω πως η Warmoth ειναι μονοδρομος.Ακριβοτερη μεν αλλα ''σωστοτερη'' δε.

Τι λετε και σεις?

cnc δουλεύουν πλέον όλοι,MIM-WARMOTH-FENDER κλπ. Οπότε η ακρίβεια είναι δεδομένη ότι και αν πάρεις

 

Οποιοι θελουν απλα μια Fender με hardware και μαγνητες της επιλογης τους τοτε οι Mighty Mite και Rockinger τους καλυπτουν. Οσοι θελουν custom specs πανε σε αλλες εταιρειες. Για μενα το χρωμα στο σωμα ή το flame στο λαιμο δεν ειναι πρωτα στις προτεραιοτητες μου. Τα διαφορετικα ξυλα/βαρος/truss rod/ταστα/προφιλ μπρατσου/radious ειναι εναλλακτικες που ψαχνω οταν θελω να φτιαξω ενα custom οργανο το οποιο δεν με νοιαζει να ειναι σε συγκεκριμενα προτυπα, μονο σε οτι εχω στο μυαλο μου.

σε αυτή την περιπτωση(που θελεις κατι πολύ συγκεκριμενο και εισαι και διατεθημενος να το πληρωσεις φυσικα) σίγουρα δεν πας σε ΜΙΜ αλλά κατά την γνώμη μου ούτε σε warmoth.

Πας στον βραχατη και φτιαχνεις ένα 100% custom μανικι και μαλιστα επεμβαινεις και στην πορεια της κατασκευης του.(φανταστικος τεχνιτης) 8)

 

Το βασικοτερο ειναι οτι ολα γινονται στον ιδιο χωρο και η επιβλεψη και προσοχη στο προιον ειναι μεγαλη.

επειδή τα mim τα παίρνουμε από αμερικάνο έμπορο, πιθανότατα και αυτός να επιλέγει τα parts που αγοράζει και τελικά βγάζει στο ebay

εγώ τουλάχιστον είμαι σίγουρος γιαυτο, εφόσον έχω ήδη 2 MIM parts και βλέπω πως μετά απο εκατοντάδες πωλήσεις εξακολουθεί να έχει 99,7% feedback στο ebay. ;)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια (επιπλεον!!) Ειμαστε σε μια εποχη με απειρες εναλλακτικες και απεριοριστες επιλογες.

 

Μια χαρα τα ΜΜ (μην τα ξαναλεμε) σε κερδιζουν ΚΥΡΙΩΣ με την σχεση τιμης-αποδοσης που ισως ειναι η καλυτερη που υπαρχει.

 

H Warmoth (η Νταμπο το ελεφαντακι) σου προσφερει FULLY CUSTOMIZED OPTIONS με ΤΟΠ ποιοτητα(ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΠΟ 2 ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ!!ΑΑΑΑ!!) αλλα τα ΜΜ εχουν καλυτερη σχεση αποδοσης τιμης..Κατι που κατ'εμε βοηθα στο να γυρει η πλαστιγγα του ΜΗ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΥ προς το μερος της Κορεατικης εταιριας.

 

Tωρα στο εαν οι Fender US σημερα ειναι καλες η οχι,η εαν αξιζουν τα χρηματα τους εγω θα πω τουτο,περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. ;)

 

Αντε και καλα Κρασια :D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Πιστευω στο οτι πληρωνεις παιρνεις. Δε νομιζω οτι η ποιοτητα των parts της Μighty Mite ειναι στο επιπεδο της Warmoth αλλιως οι τιμες θα ηταν παρομοιες οπως γινεται με Warmoth & USACG. Ολες ειναι εταιρειες που πανω απ' ολα αναζητουν το κερδος και τιμολογουν αναλογα με αυτο που προσφερουν. Περι γουστου και προτιμησης βεβαια ισχυει η γνωστη... κολοκυθοπιτα!

 

KostasP δεν θα συμφωνήσω. Ιδιαίτερα όταν πληρώνεις και brand name, η τελική τιμή είναι πολλές φορές -πρακτικά- ανεξάρτητη του κόστους παραγωγής ή της "αντικειμενικής" αξίας.

Για να μην παρεξηγηθώ, το επόμενο project που θα συναρμολογήσω, μανίκι-σώμα θα προέρχονται από τη warmoth. Αλλά ξέρω ότι μεταξύ άλλων πληρώνω την customιά  και το όνομα. Όχι μόνο τις ακριβέστερες διαστάσεις  ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Εν ολίγοις... και τα warmoth και τα κινέζικα αξίζουν τα λεφτά τους. Αν δεν σας είναι σαφές ότι αξίζει να δώσεις 300-400 Ευρώ παραπάνω ώστε μανίκι-σώμα να είναι warmoth (σε σχέση με MM), σκεφτείτε αν αυτή τη διαφορά θα την πάρετε πίσω αν αποφασίσετε να πουλήσετε την κιθάρα.  :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μια χαρα τα ΜΜ (μην τα ξαναλεμε) σε κερδιζουν ΚΥΡΙΩΣ με την σχεση τιμης-αποδοσης που ισως ειναι η καλυτερη που υπαρχει.

 

εγώ δεν είπα απλώς ότι τα MM είναι μια χαρά, είπα ακριβώς τους λόγους που δεν έχουν να ζηλέψουν απολύτως τίποτα απο ενα warmoth ακριβές αντίγραφο fender.

επιμένω πως θέλω επιχειρήματα για ποιους λόγους θεωρείται καλύτερο ενα warmoth  strat type standard neck απο ενα αντίστοιχο MM.

μην ξανά αναφέρουμε τα ίδια και τα ίδια, ότι δηλαδή η warmoth προσφέρει πολλές περισσότερες επιλογές.. αυτό εννοείται και είναι άλλη περίπτωση(μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια)

μιλάμε αυστηρά για standard strat neck η body.

Λοιπον?

 

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις... και τα warmoth και τα κινέζικα αξίζουν τα λεφτά τους.

με το συμπάθιο harilatron αλλά τα MM δεν είναι κινεζικα και η λεπτομέρεια αυτή δεν είναι καθόλου μικρής σημασίας.

Οι κορεάτες έχουν την ιαπωνική νοοτροπία της κατασκευής ποιοτικών και λειτουργικών προϊόντων και αυτό αποδεικνύεται καθημερινά.

Καμία μα καμία απολύτως σχέση με τα κινέζικα

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εν ολίγοις... και τα warmoth και τα κινέζικα αξίζουν τα λεφτά τους.

με το συμπάθιο harilatron αλλά τα MM δεν είναι κινεζικα και η λεπτομέρεια αυτή δεν είναι καθόλου μικρής σημασίας.

Οι κορεάτες έχουν την ιαπωνική νοοτροπία της κατασκευής ποιοτικών και λειτουργικών προϊόντων και αυτό αποδεικνύεται καθημερινά.

Καμία μα καμία απολύτως σχέση με τα κινέζικα

 

 

Α συγνώμη, νόμιζα ότι τα φτιάχνουν στην Κίνα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου