Προς το περιεχόμενο

Dimsonic - Making of...ODD


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως σας έλεγα, μια και δεν έχω καταλήξει ακόμα με το βίντεο του Soldano, έφτιαξα ένα making of.

 

Εδώ λοιπόν και σε HD

 

 

 

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Ειμαι στο 14ο λεπτο κ λεω μακαρι να κραταγε πανω απο ωρα!

Θα μας κλεισουν μεσα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Θα μας κλεισουν μεσα...

Κοιταξε να δεις, αν εκτιμαω τη μουσικη που ακουω (που στη δικη σου περιπτωση ισχυει), το να βλεπω το ποσο διαφορετικη προσεγγιση απο εμενα εχει στο πως γραφει καθενας, πως δουλευει μεσα απο διαφορετικα daw κλπ το απολαμβανω. 

 

Εμενα πχ το workflow μου ειναι τετοιο (κ τα κολληματα μου να ηχογραφω κιθαρες, μπασα κ να γραφω τυμπανα με συγκεκριμενο τροπο, που στο τελος... χανω τις ιδεες μου) που κατι τετοια βιντεο μου ανοιγουν τα ματια. Κ τα κυνηγαω κιολας μπας κ τσιμπησω τιποτε στη δικη μου προσεγγιση. Ειδικα καθε φορα που θελω να γραψω κατι prog φτυνω αιμα (κ μενει συνηθως στη μεση).

 

Οποτε συγχωρεσε με αλλα επιμενω σε αυτο που ειπα πριν🙂 (ενταξει δεν ειμαι πλεον στο 14ο λεπτο, μονο αυτο αλλαξε🤣)

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μάλιστα.

Είναι πολύ ωραίο βίντεο dim, γιατί φαίνεται η λογική πίσω από το χτίσιμο του κομματιού.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

Κοιταξε να δεις, αν εκτιμαω τη μουσικη που ακουω (που στη δικη σου περιπτωση ισχυει), το να βλεπω το ποσο διαφορετικη προσεγγιση απο εμενα εχει στο πως γραφει καθενας, πως δουλευει μεσα απο διαφορετικα daw κλπ το απολαμβανω. 

 

Εμενα πχ το workflow μου ειναι τετοιο (κ τα κολληματα μου να ηχογραφω κιθαρες, μπασα κ να γραφω τυμπανα με συγκεκριμενο τροπο, που στο τελος... χανω τις ιδεες μου) που κατι τετοια βιντεο μου ανοιγουν τα ματια. Κ τα κυνηγαω κιολας μπας κ τσιμπησω τιποτε στη δικη μου προσεγγιση. Ειδικα καθε φορα που θελω να γραψω κατι prog φτυνω αιμα (κ μενει συνηθως στη μεση).

 

Οποτε συγχωρεσε με αλλα επιμενω σε αυτο που ειπα πριν🙂 (ενταξει δεν ειμαι πλεον στο 14ο λεπτο, μονο αυτο αλλαξε🤣)

 

κοίτα και γω το έβαλα γιατί νομίζω ότι τα πεντε παραπάνω που ξέρει και εφαρμόζει κάποιος, καλό είναι να μην μένουν μυστικά.

επίσης είναι καλό να βλέπει κανείς πως γίνεται μια παραγωγή στην γήινη πράξη, πχ ο άλλος σου λέει wow πήρε και 12χορδη...ενώ στο κομμάτι αυτό έπαιξα μια ξερή κιθάρα και μόνο (το μόνο αληθινό όργανο) για ένα λεπτό. Όλα τα άλλα ήταν midi, 12χορδη, μπάσο, άλλες ηλεκτρικές, χώρια τα πλήκτρα. Και φυσικά γίνεται και για ευκολία, αλλά και για να μαθαίνω. Ουσιαστικά ...μαθαίνω.

 

Τώρα για την μία ώρα. Είναι αλήθεια ότι χρειαζόμουν κανονικά πάνω από μια ώρα. Πολλά τα πέρασα πολύ βιαστικά, άλλα τα ξέχασα, και είχα και σενάριο, τουλάχιστον σε γενικές γραμμές. Και απο αυτά που έγραψα έκοψα πολύ υλικό, ιδίως κενά ανάμεσα σε φράσει και ...φλυαρίες. Όμως ξέρω ότι τα κομμάτια που φτιάχνω τα ακούν λίγοι, συνεπώς ένα βίντεο για τα κομμάτια θα το δούν λίγοι από τους λίγους.

Και κακά τα ψέμματα, το βίντεο αυτό έφαγε σχεδόν 8-9 ώρες....(να τα λέμε κι αυτά. Είναι βαρειά η καλογερική. Βλέπουμε βίντεο με εικονολήπτο και ηχολήπτη πληρωμένο με φωτισμούς και κάμερες των 1000 ευρώ και το προσπερνάμε ντούκου στα 20 δλ και μετά φτιάχνουμε κάτι στο γόνατο με το κινητό και θέλουμε να μας προσκυνάνε....ε δεν γίνεται. Εμείς....μόνο για να περνάει η ώρα)

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου