Προς το περιεχόμενο

New song: Inmost Ego - "Samsara"


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετοιμάσαμε με την μπαντα μερικά νέα τραγούδια και θα ήθελα να μοιραστώ ένα από αυτά μαζί σας!

 

Θα ήθελα τα σχόλια σας σε όλους τους τομεις, σύνθεση, εκτέλεση, παραγωγή - μίξη και οτιδήποτε άλλο θεωρείτε χρήσιμο!

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά παιδιά!

 

Μου άρεσε η παραγωγή, οι ωραίες μελωδίες και η ατμόσφαιρά που δημιουργούσε το κομμάτι. Τα φωνητικά λίγο με δυσκόλεψαν (όχι ότι ήταν παράφωνος ο τραγουδιστής). Δεν είμαι απλά συνηθισμένος σε τέτοιες χροιές.

 

Μπράβο σας και καλή συνέχεια με τον δίσκο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you dude!

 

Η αληθεια ειναι ότι θα ήθελα να απαντήσουν και άλλα άτομα για την ηχογραφηση - μιξη - mastering γιατί όλα έγιναν κάτω από "ιδιαιτερες" συνθηκες και θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνωμες!

 

Προφανώς εγώ εχω "καει" απτις πολλές ακροασεις και δεν μπορω να κρινω / συγκρινω με αλλες παραγωγες..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως είναι σωστό να ακουω μουσική από μόνιτορ ηχεία, αλλά αυτά έχω με αυτά ακούω.

 

Δύσκολη η μουσική σας για τα αυτιά πολλών, ο τραγουδιστής?ή οι τραγουδιστές?κάτι μεταξύ Μέρφη- Μπάουχάουζ και Νικ Κέιβ, ωραία χροιά.

 

Στη μίξη κάπου προς το τέλος τα τύμπανα και οι φωνές σα να θάβουν λίγο τα πλήκτρα και τις κιθάρες, αλλά μπορεί να είναι και άποψη, ή δική μου παραξενιά.

 

Αν κάτι με ενοχλεί είναι αυτό το ράιντ πιατίνι, πολύ δυνατά και επαναλαμβανόμενα δυνατά χωρίς προφανή λόγο και με ήχο τσετζερέ ;D κι αυτό μπορεί να είναι άποψη, ή δικιά μου παραξενιά.

 

Άκουσα και το sinners κι εδώ ωραίες ιδέες και παιξίματα. Ίσως λίγο χάνει σε απόδοση ο τραγουδιστής-ες και εκεί προς το τέλος στη μίξη κάπου δεν ακούγονται σωστά λόγο εντάσεων τα ρούλα των τυμπάνων, ή μπορεί και να με ξενίζουν και με φαίνονται κάπως παράταιρα. Επίσης σε αυτό το άσθμα νομίζω πως ο μπασίστας με το ντράμερ δεν έβγαλαν ότι καλύτερο θα μπορούσαν σαν ριδμ σέξιον.

 

Συνολικά για τα αυτιά μου η παραγωγή σήκωνε κάτι παραπάνω, δεν μπορώ να σου εξηγήσω τι, μιλάω σαν απλός ακροατής του μουσικού ιδιώματος, δεν γνωρίζω τι μπορεί να βελτιωθεί, αλλά λίγο η μίξη, λίγο η παραγωγή, ίσως μπορούσε να ακουστούν συνολικά καλύτερα.

 

Εμένα με άρεσαν και τα δυο άσθματα, από γκρίνιες νάχαμε να λέγαμε  ;D ;D ;D

Καλή συνέχεια. 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον...Ωραιες συγχορδιες το πιανο.Απο μιξη λιγο περισσοτερα μεσαια ισως στη τελικη μιξη..

 

Για τις συγχορδιες κατηγορηστε ελευθερα τον πληκτρα, αυτός τις έφερε, και γενικότερα στο Samsara εκείνος έφερε τον βασικό σκελετό του κομματιού και οι υπολοιποι δουλέψαμε πάνω σε αυτόν.

 

Μπορώ να πω Samy ότι η κριτική σου είναι ταυτόχρονα επικοδομητική αλλά και διασκεδαστική!

Έχουμε εναν τραγουδιστη και εχει κάνει το 95% των φωνητικων που ακους. Εχει κάνει καποια και ο μπασίστας αλλά δεν θυμάμαι που και ποια έχω κρατησει στην μίξη...Αλλά μην του το πείτε γιατί ειναι μυστικό! 

 

Σχετικά με το ride πραγματικά δεν το ειχε παρατηρησει τοσο καιρό, το ακουσα και με "κατεστρεψες" γιατι τώρα πια το ακούω να ξεχωρίζει σε όλο το κομματι..

 

Σε ευχαριστώ που άκουσες και το Sinners, έχεις δίκιο ότι κάποια πράγματα επιδέχονται βελτιώσεων και σε αυτο. Σύντομα θα ανεβάσουμε άλλα δύο κομματια.

 

Συμφωνώ μαζί σου αυτό που γραφεις:

Συνολικά για τα αυτιά μου η παραγωγή σήκωνε κάτι παραπάνω, δεν μπορώ να σου εξηγήσω τι, μιλάω σαν απλός ακροατής του μουσικού ιδιώματος, δεν γνωρίζω τι μπορεί να βελτιωθεί, αλλά λίγο η μίξη, λίγο η παραγωγή, ίσως μπορούσε να ακουστούν συνολικά καλύτερα.

 

έχω ακριβώς την ίδια αίσθηση, ότι η παραγωγή μπορούσε να είναι καλύτερη, αλλα δεν σε ποιους τομεις. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι θα ακουγόταν αρκετα καλύτερα αν χρησιμοποιούσαμε καλύτερα ντραμς γιατι αυτα που χρησιμοποιησαμε δεν είναι οτι καλύτερο μπορούσαμε να βρούμε.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι καθώς άκουσα και το "Sinners".

 

Πολύ ωραίο κομμάτι κι αυτό στο ίδιο ύφος με το "Samsara".

Εδώ νομίζω ότι υστερούν λίγο τα τύμπανα. Μου ακούγονται λίγο αδύναμα (ίσως είναι χαμηλά στη μίξη) και κάπως απλά. Πιστεύω ότι θα μπορούσαν να εμπλουτιστούν λίγο παραπάνω. Επίσης δεν ακούω καθόλου την μπότα, σαν να χάθηκε στη μίξη. :)

 

Αναμένω τα επόμενα κομμάτια! :)

 

EDIT

Άκουσα και τα κομμάτια από το άλμπουμ σας "... to the end" που έχετε ανεβάσει στο youtube. Εκεί νομίζω ότι είναι πιο "τούμπανη" η παραγωγή. Και τα τύμπανα έχουν πολύ ωραίο, γεμάτο ήχο. Ειδικά το "Cold" και το "A moment before" μ' άρεσαν πάρα πολύ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου