Προς το περιεχόμενο

μέτρημα με hihat ,ποιο τρόπο προτιμάτε?


drummer81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

 

 

Το βασικό ερώτημα που τίθεται είναι ποιες από τις παραπάνω επιλογές χρησιμοποιείτε,σε ένα βασικό rock beat.

δε μιλάμε για shuffle/jazz  καθώς εκεί πολλές φορές μετράμε στο 2 κ στο 4 με hihat..

 

ποιος από τους παραπάνω τρόπους σε κάνει να groovarεις πιο εύκολα και σου δίνει περισσότερες επιλογές?τι ακούγεται πιο σωστό ? τι σας αρέσει στο αυτί?

σίγουρα το να τα έχεις όλα στη φαρέτρα σου είναι πολύ σημαντικό.

όμως μιλάμε για καθαρά θέμα επιλογών και προσωπικών εκτιμήσεων

 

ευχαριστώ,να έχετε ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες το πιο βασικό: 4α στις θέσεις με φτέρνα.

 

Εγω λοιπόν μετράω σε 4α με φτέρνα και σπανιότερα σε 8α όταν είναι πολύ αργός ο ρυθμός. Αυτό για να είμαι εγώ σταθερός, δεν ακούγεται κάτι.

 

Τώρα σε φάση όπου παίζεις ride ή κάποιο break σχετικά μεγάλο (ή κανα σόλο)  το hihat μπορεί αποκτάει άλλο ρόλο καθώς μπορείς να παίζεις απο 8α μέχρι clave, footsplash κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες το πιο βασικό: 4α στις θέσεις με φτέρνα.

 

Ακριβως, Στα τυπικα ροκ beats ετσι μετραω και εγω.

 

Καμια φορα σε αργα τεμπο (60-70 bpm) μου βγαινει να μετραω στα "and" ογδοα (με φτερνα παντα).

1 and

2 and

3 and

4 and

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4α με φτέρνα στις θέσεις, σχεδόν πάντα. Όταν παίζω με το ride όμως, τώρα τελευταία, μετράω με το hi hat 4α με heel toe και ακούγεται πολύ “ιδιαίτερα”, στο δικό μου αυτί τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου