Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε αλλάζετε δέρματα?


chembeast

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάω αυτό το θέμα γιατί εδώ και περίπου μια βδομάδα,ίσως και περισσότερο, ένιωθα ότι ο ήχος του ταμπούρου μου ακουγόνταν χωρίς τόνο,ξερός,μουντός και όχι ζωντανός. Σημειώνω ότι πειραματίστηκα με το κούρδισμα  από  ψηλά εως χαμηλά αλλά κανένα απότέλεσμα. Το δερμα(evans reverse dot) ήταν αυτό με το οποίο είχα αγορασει το ταμπούρο(μεταχειρισμένο) εδώ και 5 μήνες περίπου και λίγο χρησιμοποιημένο (φαινόταν σε άριστη κατάσταση). Διάβαζα σε ξένο φόρουμ ότι τα δέρματα της  evans δεν φθείρονται τόσο οπτικά όπως τα coated  της remo ώστε να φαίνονται διαλυμένα για να τα αλλάξεις αλλά χάνουν τις ηχητικές τους ιδιότητες-τόνο,ηχόχρωμα κτλ-. Οπότε έβαλα ένα καινούριο remo ambassador coated και όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό! Οπότε ρωτάω κάθε πότε αλλάζετε τα δέρματά σας και ιδιαίτερα στο ταμπούρο? Έχει κανείς παρόμοιες εμπειρίες να μοιρασθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προς στιγμήν νόμιζα ότι είναι thread για φίδια.  :)

 

 

 

 

(Συγνώμη για την παρεμβολή chembeast, ας μιλήσουν οι ειδικοί).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το πόσο συχνά παίζεις. Για μένα, μόλις η επίστρωση αρχίσει να φεύγει είναι ώρα για αλλαγή.

Θεωρητικά, το κάτω δέρμα του ταμπούρου καλό είναι να αλλάζει τουλάχιστον μία φορά το χρόνο, και στα τομ το ίδιο. Το τελευταίο δεν το τηρώ με ιδιαίτερη ευλάβεια - έχω ένα σετ με κάτω δέρματα ηλικίας επτά ετών και βάλε.

 

Πάντως, η διαφορά που άκουσες με το Ambassador έχει να κάνει και με το ότι είναι πολύ πιο "ανοιχτό" δέρμα από το reverse dot.

 

Για τα φίδια τώρα... Έχω μια ανακόντα που αλλάζει δέρμα όποτε γουστάρει, και δεν σηκώνει και κουβέντα...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω για το ambassador αλλά πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει μόνο με το διαφορετικό δέρμα η αλλάγή στον ήχο . Άλλαξα δέρμα  γιατί είχε ήδη χαλάσει ο ήχος του ταμπούρου μου και απλά επανήλθε με τοκαινούριο δέρμα. Τα παλαιά δέρματα του φιδιού  σου τα ανακυκλώνεις ή τα τυλίγεις γύρω από τα τύμπανα όπως ο Vinnie Paul? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα σημαδι αλλαγης για εμενα εκτος ταμπουρου και μποτας ειναι οταν τα δερματα αρχισουν και εχουν γουβες πανω του απο τα χτυπηματα.οχι μια -δυο αλλα πολλες, με αποτελεσμα να μην εχουν ομοιομορφο κουρδισμα.Χρονικα δεν το θετω ,απλα αναλογα την χρηση.

Το ταμπουρο το αλλαζω οταν ποια δεν μπορω να το κουρδισω εκει που θελω.Το δερμα της μποτας να πω την αληθεια το αλλαζω ποιο αργα(το κουρδιζω πολυ χαμηλα) και ισως να ειναι αυτος ο λογος.

Ειναι θεμα κουρδισματος και καλης χρησης. ;D

Δοκιμασε στο ταμπουρο resonant A και batter C.Ο φιλος rockdrum εδωσε ενα παρα πολυ καλο βιντεο του bob gatzen.θα σε βοηθησει οπως και μενα πολυ.Δεν φταιει παντα το δερμα.

Κι αν φταιει...καντο ζωνη η πορτοφολι. ;D ;D ;D

Χωρις πλακα εχω την υποψια οτι οταν το δερμα αλλαζει και γινεται σαν πλαστικουρα τα εχει φαει τα ψωμια του.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα απλα μου κανει εντυπωση οτι επιτελους ο chembeast ποσταρε θεμα στο οποιο ΡΩΤΑΕΙ κατι χαχαχα!! θα ελεγα και την γνωμη μου επι του 8εματος αλλα δεν εχω να προσ8εσω κατι στα ηδη λεχθεντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα απλα μου κανει εντυπωση οτι επιτελους ο chembeast ποσταρε θεμα στο οποιο ΡΩΤΑΕΙ κατι χαχαχα!! θα ελεγα και την γνωμη μου επι του 8εματος αλλα δεν εχω να προσ8εσω κατι στα ηδη λεχθεντα :P

E ναι λοιπον! Εγώ τον σκότωσα είμαι αθώος!!!! ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου