Προς το περιεχόμενο

Μετασχηματιστής επίχρυσος!Λύση DIY?


drketikios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, πριν από λίγες μέρες πήρα ένα πολυεφέ Digitech rp250...μαζί με μετασχματιστή!

 

Τέλοσπάντων προ εβδομάδος κάηκε ο μετασχηματιστής!!!

Πάω σε ένα μαγαζάκι εδώ δίπλα και ο παππούς μου λέει πως είναι εναλασσόμενου ρεύματος και είναι λίγο περίεργη φάση.  επισκευή δεν έπερνε, οπότε μου έφτιαξε καινούριο!!

 

Πάω λοιπόν σήμερα και μου λέει!!!ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ 16 Ευρά!!

 

και λέω...Γαμώτο 16 ευρώ???με 30 παίρνεις μεταχειρισμένο πετάλι!!!

 

και ερωτώ: Υπάρχει κανένα site που να σε οδηγεί πως να φτιάξεις δικό σου μετασχηματιστή?????

 

Όπως δηλαδή υπάρχει για πετάλια.

 

??? ??? ???

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά, γιατί δεν προέβαλες μια DIY απαίτηση να σου δώσουν άλλο μετασχηματιστή?  ;D ;D ;D

Δεν το πήρες καινούριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάω σε ένα μαγαζάκι εδώ δίπλα και ο παππούς μου λέει πως είναι εναλασσόμενου ρεύματος και είναι λίγο περίεργη φάση.  επισκευή δεν έπερνε, οπότε μου έφτιαξε καινούριο!!

 

 

εναλλασομενου ρευματος τι εννοεις? ολοι σε εναλλασομενο μπαινουν. αν εννουσε οτι βγαζει εναλλασομενο ρευμα μου φαινεται αρκετα μουφα αφου το πεταλι θελει DC(συνεχες). το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να παιζει απο την digitech καποια πατεντα και να το μετατρεπει μεσα στο εφφε σε DC για να παιρνεις τα original τροφοδοτικο αλλα παλι σκαει πολυ ακυρο.

 

λογικα αν κοιταξεις την εισοδο της τροφοδοσιας του εφφε θα γραφει τι ταση παιρνει και ποσο.(πιθανοτατα θα γραφει 12V DC)

 

παντως νομιζω πως επισκευαζεται.

 

 

και ερωτώ: Υπάρχει κανένα site που να σε οδηγεί πως να φτιάξεις δικό σου μετασχηματιστή?????

 

 

ουσιαστικα θελεις τροφοδοτικο. μετασχηματιστης ειναι το εξαρτημα αυτο με τους μαγνητες και τα πηνια που απλα αλλαζει την ταση(ας πουμε απο τα 220V στα 12V). στην εξοδο του μετασχηματιστη θα πρεπει να βαλεις ενα κυκλωμα(γεφυρα διοδων) ανορθωτη το οποιο ειναι αυτο που μετατρεπει την ταση σε DC και που αυτο ειναι ολο το θεμα κατα ποσο ειναι καλο το τροφοδοτικο(δηλαδη να αντεχει να τραβαει η συσκευη μεγαλα ρευματα και να μην ειναι ευαισθητο σε πτωσεις τασεις).

 

δεν ξερω καποιο site αλλα δε θα δυσκολευτεις να βρεις με ενα γρηγορο search αν και νομιζω οτι πιο ευκολο θα ειναι να παρεις ενα καινουριο απλα κοιτας ποση ταση θες και ποσο ρευμα δινει το αυθεντικο τροφοδοτικο.(σε V(olts) και mA(mper))

 

ελπιζω να μη σε ξενερωσα πολυ :P

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναλλασομενου ρευματος τι εννοεις? ολοι σε εναλλασομενο μπαινουν. αν εννουσε οτι βγαζει εναλλασομενο ρευμα μου φαινεται αρκετα μουφα αφου το πεταλι θελει DC(συνεχες). το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να παιζει απο την digitech καποια πατεντα και να το μετατρεπει μεσα στο εφφε σε DC για να παιρνεις τα original τροφοδοτικο αλλα παλι σκαει πολυ ακυρο.

 

τα modellers της line6 παντως εναλλασομενο παιρνουν.

i sure could use a vacation from this stupid shit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα modellers της line6 παντως εναλλασομενο παιρνουν.

 

κατευθειαν στην πριζα δηλαδη ή το τροφοδτικο βγαζει AC?

 

ok το τεσεκαρα στο manual τους.

 

edited:και το digitech που αναφερει ο drketikios. μιας που πηρα φορα με τα manuals αλλα επιμενω πως επισκευαζεται.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τροφοδοτικά όπως τα Boss και το 1spot που είναι AC σε DC,υπάρχουν και τροφοδοτικά  που είναι AC σε AC,όπως κάποια Digitech.Aν η τροφοδοσία του rp250 έχει έξοδο 9V AC,τότε ένα καινούριο PS0913B-230 (bon studio) έχει 15 ευρώ καινούριο.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα αλεκο!!!! Να φτιαξεις μετασχηματιστη??????

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

back....

 

παιδιά σίγουρα παίρνει εναλλασόμενο

το είδα και στον παλιό!!

 

και για να το επιβεβαιώσω έβαλα και έναν άλλο που είχα και ήταν συνεχούς...και δεν δούλευε!!  ::) ::) ::)

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα παθει ακριβως το ιδιο. ειναι οντως εναλλασωμενου . δεν υπαρχει ανορθωση εξομαλυνση σταθεροποιηση αλλα μονο ενας μετασχηματιστης που δινει +- 10 βολτ νομιζω  . τα υπολοιπα (ανορθωση εξομαλ κλπ ) βρισκονται ,μεσα στο πεταλι.

Το βυσματακι ειναι σαν του μιντι αλλα τετραπινο και δυσκολα βρισκεις (εγω δε βρηκα) στο εμποριο.

Εγω λοιπον ειχα κανει το εξης. εκοψα το καλωδιο , κρατησα ετσι το βυσμα με τα 4 Pins , πηγα σε εναν που φτιαχνει μετσαχηματιστες.του ειπα βολτ και ισχυς , τα χτυπησε στο κομπιουτερ και του εβγαλε ποσες σπειρες πρεπει να ειναι και τα λοιπα χαρακτηριστικα . εβαλε μπρος το μηχανημα και μου << επλεξε >> τον μετασχηματιστη που ηθελα.

μετα αγορασα ενα κουτακι εβαλα διακοπτη ασφαλεια και καλωδιο για μπριζα, και ημουν ετοιμος.

κοστος του μετασχηματιστη 8,5 ευρω πριν 3 χρονια. κουτακι κλπ κλπ αλλα 5 ευρω (ισως και λιγο πιο πανω δε θυμαμαι.

Συμπερασμα τα 16 ευρω που σου ζηταει δεν ειναι πολλα αφου θα πρεπει να βγαλει και ενα μικρο κερδος και αυτος . (εχουν περασει και 3 χρονια , ισως να εχουν ακριβυνει και οι μετασχημ δε ξερω).

Ξερεις ποσο εκανε αν αγοραζα τον καινουργιο της digitech(Μην ξεχναμε , μιλαμε για εναν απλο μετασχηματιστη) ?

 

100 περιπου  ευρω πριν 3 χρονια απο το bon studio νομιζω(ισως και στολας δε θυμαμαι ). ειχα παρει τηλεφωνο (στο καταστημα θεσαλονικης), μου απαντησε ενας ευγενικος νεος , μου ειπε την τιμη, καταλαβε το σοκ μου και πολυ ευγενικα μου ειπε , "ακριβο ε?" και αφου του ειπα οτι προτιθεμαι να το φτιαξω μονος μου εδειξε κατανοηση και με ενθαρυνε και μου ειπε οτι δε θα ειναι δυσκολο.

 

Τελος ενα σημειο  που πρεπει να προσεξεις .Το κουτακι που θα μπει ο νεος μετασχηματιστης να το τρυπησεις μερικες φορες για να παιρνει αερα. εγω το εκαψα μετα απο μερικους μηνες και πηγα και αγορασα ακομη εναν... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου