Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Gibson SG Special Faded


MrPhok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Στα πλαίσια μιας γενικότερης αναβάθμισης εξοπλισμού, επεξεργάζομαι την ιδέα αλλαγής μαγνητών στην εν λόγω κιθάρα (Gibson SG Special Faded αγορασμένη προ εξαετίας). Ειδικότερα, σκέφτομαι το κλασικό σετάκι της Duncan Jazz neck/ JB bridge.

Το ερώτημα, λοιπόν, είναι το εξής. Αξίζει μια τέτοια αναβάθμιση στο συγκεκριμένο όργανο; Θα δω ουσιαστική διαφορά στον ήχο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά θα δεις. Αλλά είναι θέμα γούστου. Δεν είναι βέβαιο ότι θα σου αρέσει η διαφορά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω ουσιαστική διαφορά στον ήχο;

 

Θα δεις φυσικα  διαφορα (μια και οι μαγνητες ειναι πανω απο το 70% του συνολικου ηχου της κιθαρας) απο εκει και περα το ζητημα ειναι αν αυτη η διαφορα σου αρεσει ή οχι για αυτο ειναι σημαντικο να ξερεις ΓΙΑΤΙ θελεις να αλλαξεις μαγνητες (ας πουμε τι ΔΕΝ σου αρεσει στους μαγνητες της κιθαρας σου ΤΩΡΑ).

 

η κιθαρα σου φοραει τωρα αυτους

 

490T - "Modern Classic" Bridge Pickup - Gibson Store

 

490R - "Modern Classic" - Neck Pickup - Gibson Store

 

ο jb ειναι ΠΟΛΥ πιο hot  και θα εχει μεγαλη διαφορα (θα βρωμιζει πολυ πιο γρηγορα ο ηχος και τα καθαρα θα ειναι πιο μεσαια και πιο "επιθετικα" λογω  alnico 5  )

 

JB | Seymour Duncan

 

o jazz στα ιδια περιπου αλλα λογω του alnico 5 θα ειναι λιγο πιο πριμος

 

Jazz neck | Seymour Duncan

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είμαι από τους λίγους που τους αρέσει αυτό το σετάκι.

 

Από κει και πέρα μπορείς να δοκιμάσεις οποιοδήποτε σετ μαγνητών θέλεις αρκεί να είναι σωστά ισορροπημένο και φυσικά να διαθέτεις χρόνο και χρήμα. Αν θέλεις σώνει και καλά μια αλλαγή ξεκίνα βάζοντας καπάκια χρωμίου στους μαγνήτες (αν δεν το έχεις ήδη κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είμαι από τους λίγους που τους αρέσει αυτό το σετάκι.

 

Μέτρα και εμένα στους λίγους. Αφού τους ψάχνω μεταχείρω για ένα LP προτζεκτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να εντοπίσω τι είναι αυτό ακριβώς που με χαλάει στους μαγνήτες μου. Ίσως να ρίχνω σ' αυτούς το φταίξιμο γιατί ό,τι και να κάνω, δε φτάνω ποτέ σ' έναν ήχο που να με ικανοποιεί απόλυτα. Το πιο συνηθισμένο παράπονο μου είναι οι ενοχλητικές υψηλές συχνότητες από τις οποίες δεν μπορώ να απαλλαγώ χωρίς ο ήχος μου να χάσει τη ζωντάνια του ή να γίνει πολύ μουντός. Ίσως πράγματι να είναι καλύτερη ιδέα να δοκιμάσω σε πρώτη φάση καπάκια αντί για εξ ολοκλήρου αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είμαι από τους λίγους που τους αρέσει αυτό το σετάκι.

Μέτρα και εμένα στους λίγους. Αφού τους ψάχνω μεταχείρω για ένα LP προτζεκτάκι.

 

Μου αρέσουν πολύ οι low output 490s, που τους βάζει στα φθηνά όργανα.

;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε στο youtube  "490r & 498t vs " και θα σου βγαλει πολλα βιντεακια που συγκρινονται οι μαγνητες σου με αλλους.

Καποια εχουν καλο ηχο και ισως βγαλεις ακρη προς τα που να κινηθεις  ... ή να μη κινηθεις καθολου.

Εχω και εγω μια faded SG και δεν εχω πειραξει τους μαγνητες της,

Βεβαια δεν ειναι το κυρίως οργανο μου.

Την χρησιμοποιω οταν χρειαζομαι αυτο που δινει η κιθαρα οπως ειναι.

Δεν θελω να μου παιζει οπως καποια αλλη, για να θελω να της αλλαξω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναφερεις οτι απλα θελεις να αλαξεις μαγνητες, κανοντας μια "αναβαθμιση" χωρις να μας λες τι ψαχνεις τον ηχο σου, που δε σε καλυπτουν οι μαγνητες που εχεις τωρα, τι ηχο θες να πετυχεις, με τι παιζεις. Η αλλαγη μαγνητη στα τυφλα, δεν ειναι αναβαθμιση, και στην περιπτωση που ειναι θα ειναι απο καθαρη τυχη. Δωσε περισσοτερες πληροφοριες να σε βοηθησουμε.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου