Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες classic rock για Les Paul Studio?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τουσ Noizάδες...Είναι το πρώτο μου μήνυμα και ελπίζω να βρώ μια ακρη.Έχω μια Gibson Les Paul Studio και θέλω να την "φτιάξω".Δεν θα ήθελα να την αντικαταστήσω με κάποια Standard (έχω μια αδυναμία στις Gibson),καθώς εχω ακούσει οτι η διαφορά στα ξύλα αλλάζει ελάχιστα τον ήχο.Το θέμα είναι λοιπόν οτι δέν μπορώ να καταλήξω σε μαγνήτες.Η μουσική που παίζω για να σας διευκολήνω είναι απο led zeppelin,deep purple,hendriχ ελάχιστα guns n roses και με κάποιες επιρροές απο malmsteen και vai...Η αλήθεια είναι οτι αν έχω καταλάβει τι θέλω είναι gibson vintage ήχο όσο αναφορά τα καθαρά και δυνατό γκάζι αλλα με "γλύκα" (Η γλύκα παει για  τον neck) ;D.Έχω ψάξει αρκετά και στο noiz αλλα και γενικότερα σε site αλλά δέν κατέληξα κάπου.Η κιθάρα φοράει 490/498Τ.Για τον 489Τ έχω διαβάσει αρκετά καλά πράγματα αλλά δεν είμαι εντελώς σίγουρος.Κάθε σχόλιο δεκτό....

 

Ευχαριστώ 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ την studio, και η αλήθεια είναι ότι οι μαγνήτες δεν είναι οι καταλληλότεροι για αυτό που θες... Μέχρι πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις; Υπάρχουν πολλές λύσεις σε διάφορα budgets, οι ειδικότεροι θα σε διαφωτίσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν με "φρενάρει" η τιμή γιατί πάω για κάτι οριστικό και καλό για την κιθάρα....Αν και απ όσο έχω κοιτάξει μέχρι 120 ευρώ είναι...Αν και με εντυπωσίασε η χαμηλή τιμή των 496R/500T, σε σχέση με άλλους της Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δίνω δύο sites τα οποία θεωρούνται τοπ επιλογές, ειδικά για humbuckers...

 

http://www.bareknucklepickups.co.uk/

http://www.wcrguitar.com/

 

Για τους bare knuckle ξέρω ότι είναι χειροποίητοι, για τους άλλους δεν θυμάμαι...

 

Αυτοί, όμως οι μαγνήτες είναι boutique, που σημάινει ότι δεν παύουν να υπάρχουν οι καλσσικές και δοκιμασμένες λύσεις όπως gibson, ή seymour duncan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρωτήνω κάτι πολύ κλασσικό για les paul και ήχο που περιγράφεις jb-jazz της seymour duncan σετάκι το οποίο είναι και φθηνό 120 και οι δύο νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μουσική που λέει ο φίλος ότι ενδιαφέρεται περισσότερο να παίζει, η κιθάρα έχει ήδη τους κατάλληλους μαγνήτες. Καπου αλλού μάλλον "χάνει" το πράμα. Ψάξου λίγο με τα πετάλια και τον ενισχυτή που χρησιμοποιείς, μιας και αυτά είναι που καθορίζουν πρωτίστως το τελικό αποτέλεσμα σε ήχο, και μετά ψάξου για μαγνήτες. Ετσι κι αλλιώς αμα θελεις να βάλεις κάτι καλύτερο από αυτούς που φοράει ήδη η κιθάρα πας σε κατηγορίες που παίζουν εταιρίες σαν και αυτες που έγραψε ο Kultura παραπάνω και είναι πολλά τα λεφτα...

 

JB & Jazz θα έβαζα σε καμια epiphone les paul που δεν έχει τόσο "καλούς" μαγνήτες από το εργοστάσιο. Σε Gibson δεν θα έκανα τέτοια αλλαγή.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την αποψη μου θα χτυπαγα

 

bare knuckle the mule (ειναι κλασσικος παφ λιγο τσιμπημενος)

 

wcr goodwoods η filmore(ειναι λιγο πιο γκαζωμενοι και focused στα μεσαια πολυ καλοι τους εχω)

 

και ενα σετακι που με εντυπωσιασε ειναι απο την dimarzio paf 36 anniversary

 

 

 

εγω εχω βαλει σε μια φραμους που εχω λεσπολοειδες του BAREKNUCKLE BLACK DOG οι οποιοι ειναι παρα πολυ ωραιοι εχουν ενα κλικ μεσαια ειναι λιγο τσιμπημενοι παφ.

 

παντως οτι και να επιλεξεις σιγουρα θα ειναι μεγαλη αναβαθμηση καθως κατα την αποψη μου οι μαγνητες που φοραει τωρα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν... τον τελευταίο καιρό έχω κάνει μια μίνι διατριβή στους μαγνήτες για Gibson...(τους boutique). Ως fanatic Les Paulάκιας θα σου πρότεινα να μας πείς αν θα περιέγραφες τη συγκεκριμένη κιθάρα, αν σου ακούγεται πιο πολύ μπάσα ή πρίμα. Επίσης τί ακριβώς δεν σου αρέσει στους μαγνήτες που φοράει αυτήν τη στιγμή η κιθάρα. Καλό επίσης είναι να μας πείς αν προτιμάς έναν γλυκό, αλλά "μικρότερο" ήχο ή έναν πιο "γεμάτο" συχνοτικά ήχο ή επίσης αν σε ενδιαφέρει περισσότερο ένας hi fi ήχος ή ένας πιο vintage.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό σετ οι Dimarzio. Το μοναδικο που είδα σαν εμφανή διαφορα είναι πως οι Ντιμαρζιο έχουν λίγο περισσότερο γκάζι από τους κλασσικούς και πως τα ξύλα της 59 είναι αξεπέραστα από οποιαδήποτε άλλη Les Paul. Σου προτείνω να πηγαίνεις σε κιθαραδικα και να ακους την studio με οσο το δυνατον περισσότερα σετ μαγνητών υπάρχουν.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σας διαφωτίσω καπως καλύτερα ο clean ήχος που ψάχνω είναι σαν το solo κομμάτι απ το Planet Caravan των Black Sabbath,τωρα για το γκαζάτο κανάλι θα παίζουν και τα πεταλάκια ρόλο,αλλα στον neck η αλήθεια είναι οτι θα ήθελα να βγάζει ένα γλυκό ήχο παρέα με το γκάζι.Όσο για αυτούς που φοράει μου φαίνεται οτι βγάζουν περισσότερα πριμα πράγμα που δεν θέλω για τον neck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου