Προς το περιεχόμενο

H πρώτη μου Ibanez...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

...και πιθανόν όχι η τελευταια...

 

Πρόκειται για μια RG470 του 2001 (made in Fujigen, Japan), την οποία βρήκα σε αριστη κατάσταση από έναν Σαλονικιό κιθαρίστα. Η τιμή (500ευρώ) θεώρησα ότι ηταν τίμια και προχώρησα στη αγορά της. Την παρέλαβα πριν 1 ωρα και εχω ξεσκιστεί στα dive bombs (όχι στο βιντεο). Φοράει 10άρες και θα πρέπει να τις αλλάξω με 9άρες για να είμαι πιο ανετος, αν και είναι πολύ μαλακή. Το τρέμολο είναι το lo trs (made in japan) το οποίο είναι αξιόλογο ποιοτικώς. Το wizard μανίκι έχει σχήμα D και είναι σχετικά παχύ για RG. Ποιότητα κατασκευής και βαφής άριστη. Θα ακολουθήσει αναλύτική παρουσίαση, μόλις μαθω να κάνω dimebag squeals 😅

 

  • Like 24

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με γεια!!

Ωραιο και το χρωμα!

Εντελώς Japan...σαν Nissan skyline!

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος και με γεια σου!

 

Μου θυμησες την πρώτη μου Ibanez S470 που δυστυχώς δεν εχω πλέον...

  • Ευχαριστώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mpamps είπε

Καλορίζικη και καλόπαιχτη.

Για καινούρια κιθάρα, είσαι πολύ άνετος.

Νομίζω σου έκατσε πολύ καλά στο χέρι.

 Με τις 9αρες που θα βαλω θα είμαι πιο άνετος. Μοιάζει με τη charvel η αίσθηση, με βασική διαφορά το μανίκι που είναι καπως παχύτερο στη rg (έχει έντονο D σχήμα)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισες κ μένα μια από τις πρώτες μου κιθάρες... Ibanez 1550(νομιζω),ιδιο χρώμα H-s-H διάταξη, μανίκι φλιδα και ίσως η πιο βαριά κιθάρα που έχω πιάσει.... Δε θα μπορούσα να έχω πάρει πιο αταίριαστη κιθάρα για μένα... 

  • Ευχαριστώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη αλλαγή χορδών και κούρδισμα, συν ρύθμιση ελατηρίων από κάτω, 40 λεπτά. Not bad ….

 

τώρα δεν μου ξεκουρδιζει καθόλου με χρήση τρέμολο. Πριν με τις 10αρες ξεκουρδιζε.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου