Προς το περιεχόμενο

tc electronic-nova system


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους....

 

θα ηθελα να  μου πειτε καποιες γνωμες σχετικα με την παραπανω πεταλιερα η οπως αλλιως λεγεται...

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_nova_system.htm

 

διαβασα στον τομαν οτι ολοι οι ηχοι της ειναι αναλογικοι... πουλαει μονο ποιοτητα ηα εχει και ποσοτητα ?  δηλαδη εχει ποσοτητα σε distortions η ειναι περισοτερο πολυεφε και πρεπει να εχει κανεις και διαφορα πεταλακια για τα distortions ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι πληροφοριες που ζητας βρισκονται ακριβως απο κατω.

 

διαβασα στον τομαν οτι ολοι οι ηχοι της ειναι αναλογικοι..

 

λαθος διαβασες.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δοκιμάσει και μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Έχει 2 βρώμικα, ένα overdrive κι ένα distortion πολύ καλά, τα οποία νομίζω είναι αναλογικά. Τα υπόλοιπα εφφέ είναι ψηφιακά. Από ποσότητα δεν έχει τεράστια, του στυλ 52 chorus, 63 flanger και 150 delay, αλλά αυτά που έχει είναι πολύ καλά, με πολλές παραμέτρους. Το μόνο παράπονο του κατόχου της ήταν ότι δεν έχει rotary speaker sim. Στα συν το ότι έχει και tap tempo το οποίο ρυθμίζει οποιοδήποτε εφφέ επιλέξεις.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο 2 βρωμικα ? ε... δε κανουμε δουλεια ετσι... ??? ???

εκτος βεβαια αν ειναι αρκετα ωστε με ολες τις υπολοιπες ρυθμησεις μπορεις να τον φερεις το ηχο εκει που θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο 2 βρωμικα ? ε... δε κανουμε δουλεια ετσι... ??? ???

εκτος βεβαια αν ειναι αρκετα ωστε με ολες τις υπολοιπες ρυθμησεις μπορεις να τον φερεις το ηχο εκει που θες...

 

Παρακαλώ διάβασε τα θέματα παρακάτω, για να καταλάβεις για ποια δουλειά έχει φτιαχτεί το Nova System.  ;)

 

Συνοπτικά, οι 9 στους 10 που το αγοράζουν το έχουν στην πεταλιέρα τους μαζί με τα αγαπημένα τους... βρωμοπέταλα, οπότε ο περιορισμός που φαντάζεσαι ότι υπάρχει δεν υφίσταται πρακτικά.

 

Αν θέλεις... δεκάδες OD/Distortion με λογική "πεταλιών" και εξομοιώσεων αυτών, τσέκαρε και τη M13, που επίσης έχει συζητηθεί κατά κόρον στο φόρουμ.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο κάτοχος που αναφέρθηκε παραπάνω είμαι εγω μπορω πολύ άνετα να σου πω οτι δεν είναι για σένα απο ότι έχω καταλάβει.Τα δυο drive είναι αρκετα αν δεν θες κάτι το συγκεκριμένο και δεν παίζεις μέταλ.αλλοι τα βρισκουν φοβερα άλλοι μέτρια άλλοι δεν τους κάνουν.Είναι σε τι έχει συνηθισει το αυτι σου.Πάντως καλυπτουν το μεγαλυτερο μέρος των αναγκων κάποιου και αν δεν σου κάνει αυτος καθαυτος ο ηχος τους έχει ένα section eq που σου δίνει κάποια επιπλέον ευελιξια.Προσωπικά εχω τα δικα μου έξτρα πετάλια για drive αλλά χρησιμοποιω αρκετα συχνα το distortion μιας και ειδικα σε κάποιους ενισχυτες μου ακουγεται πολύ καλo.

 

Αυτα οσο αφορα το drive.Για τα υπολοιπα μπορω να πω οτι έχει ελλειψεις οι οποιες δεν είναι τραγικες στο μέσο όρο των χρηστων επειδη τα καλύπτουν με εξτρα.Δεν εχει φιλτρα,mod & reverse delay,rotary univibe.Προσωπικά μόνο το rotary με χαλάει που λειπει,οχι οτι χρησιμοποιω,απλα μ'αρεσει.Γενικα υπάρχουν καποιες "προσεγγισεις" με χρηση chorus και άλλες.

 

Τα καλα τώρα.Φοβερος κομπρέσσορας.Το οτι τον τοποθετει μετα το drive ισως είναι θέμα για κάποιους για μένα οχι.Τα delay ειναι απιστευτα καθως και γενικα ολα μέσα στο μηχάνημα.ίσως το phazer να είναι λίγο "τραχυ" αλλα δεν το χω πολυψάξει.Οι παράμετροι σε κάθε εφφέ(πλην τρέμολο) είναι πάρα πολλοι(πέρα απο τους τυπικους) οπότε με λίγη δουλίτσα οτι θες θα το βγάλεις οπως το θες.Αυτο που δεν περίμενα να έχει κατι το παραπάνω ειναι το pitch block.Κάθε εφφέ του μπλοκ έχει δύο φωνες σε αντίθεση με την μια που υπάρχει συνήθως με αποτέλεσμα να δίνει άλλη διασταση στο κατ εμε γενικά αδιάφορο pitch shifting.Επίσης κάτι που χρησιμοποιω πολύ είναι το boost.Ειδικά για μένα που χρησιμοποιω εξωτερικά πεταλια και push-pull σε emg είναι πολύ χρήσιμο.

 

Γενικά το μηχάνημα έχει μια minimal προσέγγιση σε αντιθεση με τα υπόλοιπα τις αγορας που έχουν άπειρα και θεωρητικά σε επίπεδο ποιότητας είναι ένα σκαλί πάνω.Το προτιμησα για αυτη τη μινιμαλ προσσέγγιση του γιατι δεν θέλω να καιγομαι πειράζοντας κουμπάκια.Ειναι μικρό σε μέγεθος και ελαφρύ.Εγω το βλέπω σαν εξτρα σε αυτα που έχω(drive,wha) και σε ωρες ανάγκης και βαρεμάρας την βγάζει τη δουλεια και μόνο του.

 

Εγω σε αυτά τα λεφτα πάντως Θα σου πρότεινα το rp1000 που εχει και τις προενισχυσεις του και έχει να το ψάξεις αλλιως με παραμορφωσεις κτλ.Πάντα επίσης υπάρχει η φοβερη κατ εμε m13 που σε προιδεάζει για τρελο κάψιμο.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ !!! την ειδα την μ13 . φαινεται φοβερη...

τωρα θα με βαλετε να ανοιξω θεμα μ13 vs pod x3 live ?

γιατι μου το κανετε αυτο ??? γιατι να γεννηθηκα φτωχος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα θα με βαλετε να ανοιξω θεμα μ13 vs pod x3 live ?

 

να μην ανοιξεις θεμα αλλα να κανεις ενα SEARCH.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου