Προς το περιεχόμενο

H πρώτη μου Ibanez...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σα να μη σε εμπνέει η κιθάρα να παίζεις jazz στον neck... 

Κατανοώ απόλυτα όσα είπες για τον ήχο. Αλλά ρε φίλε, είναι Ibanez κιθάρα, μωβ με κέρατα και floyd rose. Δε θα παίξεις πολύ jazz και blues. Θα πιάσεις από το stand άλλες κιθάρες για αυτήν τη δουλειά.

Υπάρχουν και εξαιρέσεις, έτσι; Ο John Mayer όταν έφυγε από τη Fender και πριν σχεδιάσει την Silver Sky με τον PRS, έπαιζε με Jackson και έπαιζε blues. Αλλά διήρκεσε ελάχιστα 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τζαζ και fusion είναι αψογη για τα γούστα μου. Έχει πολύ στρογγυλούς και μπασάτους μαγνήτες, χωρίς "ξεσπασματα". Οι πιο πολλες κιθάρες μου με διπλούς εχουν πολλά ψηλομεσαία, και έχουν πιο έντονη ατάκα. Οι V7/V8 είναι κάπως πλαδαροί και χωρίς εστίαση στον ήχο. Φυσικά και με εμπνέει ο neck για παίξιμο όπως το πρωινό που ανέβασα.

 

Η κιθάρα δεν εχει κέρατα όπως το εννοεις. Σαν στρατ είναι, αλλά πιο τετραγωνισμένες και κοφτερές γραμμές στο σώμα. Η μεγάλη διαφορά είναι στο μανίκι, όπου στην ibanez το αισθάνεσαι να έχει μισή φορά περισσότερο πλατος απο μια στρατ. Η κιθάρα αυτή μπορεί να κάνει τα παντα, με περιορισμούς στον πολύ καθαρό ήχο, καθώς δεν έχει έντονη ατάκα. Αλλά έχει τον πιο κρεμώδη και χυμώδη ήχο στη συλλογή μου. Και φυσικά είναι η ιδανική επιλογή για ταρζανιές, αλλά όπως σου εξήγησα, δεν είμαι κολλημένος και προκατειλημενος. Κάνω μαζί της ο,τι με αφήνει να κάνω.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου