Προς το περιεχόμενο

Πολυκάναλο ή PC ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το παρακάτω θέμα:

 

Θέλω να κάνω ηχογραφήσεις στο σπίτι μου και για αυτό το λόγο έψαξα και βρήκα (και κατέληξα) σε κάποια μηχανήματα:

 

KORG MK2 (16κάναλο)

BOSH BR1600 CD (16κάναλο)

TASCAM 2488 (24κάναλο)

 

Μήπως όμως τελικά θα ήταν προτιμότερο να "φτιάξω" ένα καλό PCάκι;

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι καμμιά καλή εγγραφή με πολλά όργανα (μπάσο, κιθάρα κ.τ.λ.)μόνος ή με φίλους, αλλά να μη χρειαστεί να "σπουδάσω" ηχολήπτης για να μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου.

Θέλω κάτι εύχρηστο και με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα (π.χ. να αποφύγω τα crashαρίσματα των υπολογιστών).

 

Επειδή όμως όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο μπερδεύομαι, μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

PC ή πολυκάναλο και ποιό από τα τρία ;

 

Χαιρετισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC, για παρα πολούς λόγους...

 

α. Δεν απαξιώνεται,

β. Οι υπολογιστές δεν κρασάρουν όπως κράσαραν.

γ. και πολυκάναλο να έχεις πάλιο θα χρειαστείς PC.

δ. Μεγαλύτερη οθόνη στο Editing καλύτερο interface = πιο εύκολη η δουλειά σου.

ε. το studio σου αναβαθμίζεται σε ήχους με μεγάλη ποικιλία.

 

με την κατάλληλη κάρτα ήχου έχεις ανάλογα αποτελέσματα στην εγγραφή....

 

Μειονέκτημα.. Αν δεν είσαι συνηθισμένος στην χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή, θα τα βρείς λίγο δύσκολα να ξεκινήσεις αλλά η γνώση που θα αποκτήσεις θα σου είναι πολύ χρήσιμη...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ψηφίζω υπέρ του PC. Ακόμη και αν θέλεις να κάνεις εξωτερικές ηχογραφήσεις, τα σημερινά φορητά υπερ-επαρκούν για τις περισσότερες περιπτώσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν αγοράσεις πολυκάναλο θα χρειαστεί :

 

1. να πληρώσεις

 

2. να διαβάσεις το manual που θα σου εξηγήσει πως να ηχογραφείς

 

Αν αγοράσεις PC :

 

1. θα πληρώσεις το hardware

 

2. θα βάλεις καλή κάρτα ήχου που απαιτείται ή θα χρησιμοποιήσεις αυτή που θα σου δώσουν τα κομπιουτερομάγαζα και θα ζητάς τα ρέστα μετά;

 

3. θα διαβάσεις τα manual των προγραμμάτων που θα "βρεις" ή αγοράσεις ώστε να μάθεις να τα λειτουργείς, ή... από την πληθώρα που θα προκύψει, θα προσπαθείς να βρείς κάποιο που θα τα κάνει όλα μόνο του και στο τέλος θα βαρεθείς και θα τα παρατήσεις;

 

Ιδού το ερώτημα!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα ερωτήματα του Yameth είναι πολύ ενδιαφέροντα.

 

Εγω έχω μια στημένη κατάσταση σε PC και έχω δοκιμάσει 2-3 αγορασμένα και μη προγράμματα μονο και μόνο για χόμπυ και κυρίως για τα project του Noiz (!). Σχεδόν κάθε φορά εκνευριζομαι γιατί κατι θα έχω εγκαταστήσει που θα έχει πειράξει κάτι ή το Cubase δεν ταιριάζει με το Traction χωρίς να πολυ καταλαβαίνω το γιατί και παει λέγοντας.

Είμαι σίγουρος ότι όποιος ασχολείται επαγγελματικά ή τελος πάντων αρκετά σοβαρα δεν έχει τέτοια προβλήματα ...

 

... αλλα πολύ θα ήθελα ένα μικρο 8κάναλο να το κουβαλάω στις προβες και στο υπνοδωμάτιό μου και να κάνει ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ και όχι χίλια μύρια που κάνει το PC, ουφ.

 

ΥΓ. Βαλε και το Fostex MR-8 HD στην λίστα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Βαλε και το Fostex MR-8 HD στην λίστα σου.

 

 

 

To συγκεκριμενο σκεφτομαι να το τσιμπησω...τι λες αξιζει;;;Το χω βρει 600 ευρω αλλα με 40% εκπτωση που εχω σε ενα συγκεκριμενο μαγαζι(θα παει καμμια 360).......Γ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Βαλε και το Fostex MR-8 HD στην λίστα σου.
To συγκεκριμενο σκεφτομαι να το τσιμπησω...τι λες αξιζει;;;Το χω βρει 600 ευρω αλλα με 40% εκπτωση που εχω σε ενα συγκεκριμενο μαγαζι(θα παει καμμια 360).......Γ

 

Σκεφτομαι και εγω να το πάρω. Καθησα και διάβασα το manual απο αυτό και απο άλλα της Boss και μου φανηκε πολύ πιο βολικό και απλό απο τα Boss. Μπορεί να μην έχει drum machine και άλλα διάφορα, αλλα δεν τα χρειάζομαι.

Γράφει 4 κανάλια ταυτόχρονα πράγμα που με εξυπηρετεί για τις πρόβες να γράφω κατευθείαν απο τα 4 subgroup της κονσόλας.

Στο Musicians Friend έχει πολύ καλές κριτικές και γενικά η Fostex εχει καποιο καλό όνομα στα πολυκάναλα.

 

Οσο για τιμή δεν κοιταξα ακόμα στα τοπικά μαγαζια, αλλα το Thomann το έχει 444. Σιγουρα θα βρω κάποιον να μου το δώσει πιο φτηνα ;-)

 

Είδομεν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι κατάλαβα και οι δύο λύσεις έχουν τα υπέρ και τα κατά (γι αυτό άλλωστε έχω μπερδευτεί !).

 

Βασικά όμως φίλε yameth το PC θα το έχω σχεδόν αποκλειστικά για ηχογραφήσεις (αφού για τις "δουλειές" μου έχω ένα άλλο που είναι υπέρ αρκετό) οπότε θα του βάλω την καλύτερη κάρτα ήχου που θα βρώ και "γρήγορη" συνδεσμολογία σκληρού. Εδώ το σκέφτομαι ακόμα και για κανένα G5 της Apple (διπλός επεξεργαστής, να τρέχει unix "από κάτω" κ.λ.π.).

Για πρόγραμμα σκέφτομαι το Cool Edit Pro που το χρησιμοποιώ είδη και το ψιλοξέρω (με ενδιαφέρει κυρίως να κάνω εγγραφές οργάνων και επεξεργασία ήχου, όχι να πλακωθώ στα loopαρίσματα, γι αυτό δεν θέλω να μπλέξω με το Cubase).

Απλώς δεν μπορώ να αποφασίσω που "θα πιάσουν περισσότερο τόπο τα λεφτά μου".

 

Φίλε Angele ευχαριστώ για την πρόταση σου.

 

Με την ευκαιρία, το Thomann είναι αξιόπιστο ή θα μου στείλουν κανένα σπασμένο κομμάτι και μετά άντε να βρείς άκρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία' date=' το Thomann είναι αξιόπιστο ή θα μου στείλουν κανένα σπασμένο κομμάτι και μετά άντε να βρείς άκρη;[/quote']

 

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς, αν ψάξεις το φορουμ θα βρείς πολλά θέματα.

Η γνωμη μου -και αρκετών άλλων- είναι ότι σε περίπτωση ζημιάς πιο ευκολα θα βρείς άκρη με τον Thomann παρα με τους εδω αντιπροσωπους. Εγω δεν προτείνω να πάρεις απο εκει ή αλλού, απλώς είδα μια τιμη και μπορεί στην Ελλάδα να βρείς πιο φτηνά μπορεί και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι κατάλαβα και οι δύο λύσεις έχουν τα υπέρ και τα κατά (γι αυτό άλλωστε έχω μπερδευτεί !).

 

Επανέρχομαι για μία (ίσως σωτήρια) διευκρίνηση. Ο ΗΥ είναι ένα πολυκάναλο και παράλληλα είναι και πολλά άλλα πράγματα. Το πολυκάναλο είναι μόνο πολυκάναλο.

 

Το Cool Edit Pro δεν υπάρχει πια' date=' το νεότερο αδερφάκι του είναι το Audition 2.0 της Adobe - το οποίο είναι πολύ καλό.

 

Το Cubase (και το κάθε Cubase) δεν είναι κάτι κατάλληλο για λουπαρίσματα αλλά τεχνολογία αιχμής για την κανονικότατη ηχογράφηση ζωντανής μουσικής. Είναι τα διάφορα εργαλεία του που το κάνουν κατάλληλο [i']και[/i] για λουπαρίσματα.

 

Μην μπερδεύεσαι - σκέψου ότι αν δεν ξέρεις τι θέλεις και έχεις δισταγμούς, ο ΗΥ είναι σαφώς μία ασφαλέστερη επιλογή (επενδυτικά εννοώ).

 

Βέβαια, ο yameth μας θύμισε και κάτι άλλο, ότι και στις δύο περιπτώσεις θα χρειαστεί μελέτη και σύνεση (αυτά και αν έχουν τεράστια επενδυτική αξία) :).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου