Προς το περιεχόμενο

H πρώτη μου Ibanez...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

 Ευτυχώς που δεν ήμουν ποτέ έτσι με τις γυναίκες και με τα αμάξια (θα μου είχε κοστίσει πολύ ακριβότερα).

 

 

Με τα αμάξια που πέρασα λίγο την φάση, άστο....και όχι μόνο λόγω κόστους, αλλά γιατί κυρίως  έχεις να κάνεις αναγκαστικά με τρίτους....γκαραζιέριδες , ανταλλακτικά κ.λ.π..... δεν εξαρτάται μόνο από εσένα.

Για τις γυναίκες , δεν ξέρω, ο κανόνας είναι ότι με ερωτεύονται αυτές 😁

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

όχι για μένα γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να παίξω τέτοια μουσική

 

Εδώ μόνο πέφτεις εντελώς έξω. Η ibanez δεν είναι για να παίζεις steve vai και όλα τα συναφή. Με την ibanez κάνεις ενα σωρό πράγματα, και τα κάνεις καλύτερα από άλλες κιθάρες, λόγω playability και ακρίβειας στο παίξιμο.

Άκου πχ αυτά, που ξέρω ότι είναι το στυλ που σου αρέσουν (τζαζόηχοι και μπλουζοήχοι).

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα που έπαιξα αυτά τα δυο κλιπ και αρχίζω και γνωρίζω καλύτερα την κιθάρα, με εντυπωσιάζει πολύ ο ήχος της σε όλο το εύρος της ταστιέρας. Το τρέμολο το βλέπω ως έναν έξτρα τρόπο εκφρασης, και όχι εργαλείο για ταρζανιές.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Τώρα που έπαιξα αυτά τα δυο κλιπ και αρχίζω και γνωρίζω καλύτερα την κιθάρα, με εντυπωσιάζει πολύ ο ήχος της σε όλο το εύρος της ταστιέρας. Το τρέμολο το βλέπω ως έναν έξτρα τρόπο εκφρασης, και όχι εργαλείο για ταρζανιές.

Α γεια σου. Ξεκουμπωσε το εντελώς να γίνει η ζωή σου εύκολη 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Α γεια σου. Ξεκουμπωσε το εντελώς να γίνει η ζωή σου εύκολη 


τοτε θα περιοριστώ αρκετά. Αρχίζει και μου γίνεται απαραίτητο το τρέμολο. Γιαυτο και πλέον παίζω πιο πολύ με στρατοκίθαρα. Ούτε διότι το χρησιμοποιώ συνέχεια και δεν κάνω τη δουλειά μου δίχως αυτό, αλλά διότι συνεχώς το ψάχνω για να δώσω πχ λίγο βιμπρατο σε ένα ακόρντο. 
 

Εννοείται ότι με την Ibanez το χρησιμοποιώ πολύ συχνότερα, μπας και μάθω να το δουλεύω. Όπως είπα, δεν το βλέπω ως εργαλείο για ταρζανιές, αλλά  ως ακόμα ένα όπλο στη φαρέτρα μου, που θα μου δώσει έξτρα ήχους.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2024 στις 1:01 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

 

 

...και πιθανόν όχι η τελευταια...

 

Πρόκειται για μια RG470 του 2001 (made in Fujigen, Japan), την οποία βρήκα σε αριστη κατάσταση από έναν Σαλονικιό κιθαρίστα. Η τιμή (500ευρώ) θεώρησα ότι ηταν τίμια και προχώρησα στη αγορά της. Την παρέλαβα πριν 1 ωρα και εχω ξεσκιστεί στα dive bombs (όχι στο βιντεο). Φοράει 10άρες και θα πρέπει να τις αλλάξω με 9άρες για να είμαι πιο ανετος, αν και είναι πολύ μαλακή. Το τρέμολο είναι το lo trs (made in japan) το οποίο είναι αξιόλογο ποιοτικώς. Το wizard μανίκι έχει σχήμα D και είναι σχετικά παχύ για RG. Ποιότητα κατασκευής και βαφής άριστη. Θα ακολουθήσει αναλύτική παρουσίαση, μόλις μαθω να κάνω dimebag squeals 😅

 

Πρωτη φορα προσεξα οτι εχεις πολυ ιδιαιτερο picking.

Το βασικο σου ειναι το upstroke και παιζεις με κινηση των δακτυλων που κρατανε την πενα, χωρις καθολου καρπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Πρωτη φορα προσεξα οτι εχεις πολυ ιδιαιτερο picking.

Το βασικο σου ειναι το upstroke και παιζεις με κινηση των δακτυλων που κρατανε την πενα, χωρις καθολου καρπο.


όταν παίζω μαλακά κανω upstroke. Όταν παίζω πιο δυνατά κάνω downstroke.

Όταν παίζω πάνω κάτω την πένα τότε κουνώ και καρπό. Και εγώ τώρα τα παρατήρησα από άλλο βίντεο.

 


στο μπουζουκι κουνώ και πήχη μαζί με καρπό. 

 

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ σολαρω με όσες περισσότερες ταρζανιές μπορώ να κάνω. Οι μισές, τουλάχιστον, δεν πετυχαίνουν.😅

Σίγουρα είναι απολαυστικό και πολύ διασκεδαστικό.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου