Προς το περιεχόμενο

Τι εφε χρησιμοποιει ο J.Mayer στο bigger than my body?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Μου ζητήθηκε προχθες να το ετοιμάσω. Απο εκείνη την ώρα προσπαθώ να καταλάβω τι εφέ χρησιμοποιεί. Στην αρχη νόμιζα ότι ειναι πλήκτρα μετα σε ενα live είδα οτι η δουλειά γίνετα από την κιθάρα. Μου μοιάζει σαν κάτι εφέ που χρησιμοποιούν οι πληκτράδες. Ο πληκτράς μου λέει ότι πιθανότατα είναι κάποιο είδος arpeggiator αυτό που χρησιμοποιεί...Περιμένω απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Μου ζητήθηκε προχθες να το ετοιμάσω. Απο εκείνη την ώρα προσπαθώ να καταλάβω τι εφέ χρησιμοποιεί. Στην αρχη νόμιζα ότι ειναι πλήκτρα μετα σε ενα live είδα οτι η δουλειά γίνετα από την κιθάρα. Μου μοιάζει σαν κάτι εφέ που χρησιμοποιούν οι πληκτράδες. Ο πληκτράς μου λέει ότι πιθανότατα είναι κάποιο είδος arpeggiator αυτό που χρησιμοποιεί...Περιμένω απαντήσεις...

 

"arpeggiator" ή "step sequencer" απο Roger Linn adrenalinn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω... Και που μπορει να βρει καποιος κατι τετοιο και με τι κοστος περιπου?

 

http://www.thomann.de/gr/roger_linn_design_adrenalinn_iii.htm

 

Το είχε κάποτε κάποιος αντιπρόσωπος,κάπου στο Βοτανικό(Αθήνα). Δεν ξέρω αν το αντιπροσωπεύει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα είσται παντα καλά. Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Αυτο, από ότι είδα κανει παπάδες . Ειναι λίγο ακριβό ,αλλά νομίζω τα αξίζει τα λεφτά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αγοράσεις για να επεκτείνεις το μουσικό σου "λεξιλόγιο" ή και για να αντικαταστήσεις εφφέ που ήδη έχεις τότε αξίζει οπωσδήποτε τα λεφτά του, με χρήστες όπως Μοrello, Frusciante, Clapton, Μayer κλπ., αλλά για αυτούς που δεν έχουν την πολυτέλεια να το έχουν μόνο για ένα κομμάτι είναι μεγάλο και ανώφελο έξοδο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δεν θα το αγόραζα ποτέ για ένα κομμάτι . Απλά μου φάνηκε από τα βιντεάκια που είδα ότι έχει μια τεράστια γκάμα από εφέ + προσομοιώσεις ενισχυτών αρκετά καλές . Από τη στιγμή μάλιστα που το χρησιμοποιούν οι κορυφαίοι δεν μπορεί να είναι κακό. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμενο πεταλ. Αν έχει θα θελα να ακούσω γνώμες, αφού μάλλον θα είναι δύσκολο να το ακούσω κάπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αρκετά χρόνια στη πεταλιέρα μου (όταν χρησιμοποιούσα πετάλια),σαν "special fx" όπως "talking box", ''step filter", "arpeggiator", στα οποία ανταποκρίνεται πολύ καλά.Κατά τη γνώμη μου είναι το μόνο που το κάνει να ξεχωρίζει.

 

Οι προσομοιώσεις του δε μ'ενθουσίασαν ποτέ,είναι για μένα επιπέδου zoom 505 ή korg pandora, το delay και το reverb ακούγονται λίγο περισσότερο ψηφιακά απ'οτι θα ήθελα,αλλά είναι usable,έχει αρκετά καλό και ευέλικτο flanger-tremolo,το drum machine του είναι μέτριο.

 

Για live χρήση

-θέλει προσοχή στα εφφέ  που συγχρονίζονται με το drum machine,αλλοιώς πετάει το ντραμερ έξω

-ακούγεται καλύτερα στο PA, απ'οτι στον ενισχυτή.

 

PS πωλείται ενα στις αγγελίες 200Ε αν ενδιαφέρεσαι (δεν έχω σχέση με το πωλητή)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου