Προς το περιεχόμενο

H πρώτη μου Ibanez...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο παίξιμο και με γεια σου!

 

Έχει πέσει το συγκεκριμένο μοντέλο στα χέρια μου, σε μαύρο χρώμα

και το θυμάμαι αυτό που ανέφερες για το μανίκι.

 

Η άποψή μου για τη συγκεκριμένη κιθάρα είναι πως, όπως και με τη συντριπτική πλειοψηφία των Ibanez, είναι vfm γιατί σχεδόν πάντα παίρνεις περισσότερα από όσα πληρώνεις.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

...και πιθανόν όχι η τελευταια...

 

 

 

Θα άλλαζα το "πιθανόν" με το "σίγουρα".Αυτά τα πράγματα όταν είναι καλοσεταρισμένα παίζουν μόνα τους.

Welcome to the club και μεγειές.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη Γιώργο. Floyd είναι αυτό; Το χεις ξαναδουλέψει; Πώς σου φαίνεται γενικά; Ξεκουρδίζει; Άλλαξες χορδές που λένε ότι είναι δύσκολο;

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grey είπε

 

 

Θα άλλαζα το "πιθανόν" με το "σίγουρα".Αυτά τα πράγματα όταν είναι καλοσεταρισμένα παίζουν μόνα τους.

Welcome to the club και μεγειές.

 

Ευχαριστώ!

 

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Πολύ όμορφη Γιώργο. Floyd είναι αυτό; Το χεις ξαναδουλέψει; Πώς σου φαίνεται γενικά; Ξεκουρδίζει; Άλλαξες χορδές που λένε ότι είναι δύσκολο;

 

Είναι floyd (για την ακρίβεια licenced floyd rose που παρήγαγε η ibanez στην Ιαπωνία) και μέχρι και σήμερα δεν είχα δει ποτέ κάποιο από κοντά. Έχει αρκετά ωραία αίσθηση στο χέρι, και συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά από ένα κοινό τρέμολο, εάν αποφασίσεις να κάνεις μεγαλύτερη κίνηση από το συνηθισμένο, με το whammy. Δεν ξέρω πως είναι "κουρδισμένο" έτσι, αλλά έχει τάση να βγάζει όλους τους κλασικούς ήχους/εφέ με χαρακτηριστική ευκολία. Φταίνε και οι μαγνήτες σίγουρα, αλλά όταν κάνω dive σε αλλη κιθάρα με νορμάλ τρεμολο, δεν βγάζει αυτούς τους χαρακτηριστικούς ήχους.

Με τις 10άρες που ήρθε η κιθάρα, ξεκούρδιζε κάπως, όταν έκανα πολύ έντονη χρήση. Βέβαια το κούρδιζα πολύ γρήγορα από τα tuners της γέφυρας. Πριν λίγο έβαλα 9άρες (είδα προ 3ημέρου ένα βιντεάκι για να δω την διαδικασία) και τώρα ξεκουρδίζει πολύ λιγότερο. Λογικά με λίγο παίξιμο ακόμα θα σταθεροποιηθεί.

 

Όσο αφορά την αλλαγή χορδών είναι πολύ απλή διαδικασία, αλλά έχει πολλά βήματα για να ολοκληρωθεί. Μου πήρε περίπου 20 λεπτά να αφαιρέσω χορδες και να βάλω καινούριες, και άλλα 20 λεπτά να τις κουρδίσω, φέρνοντας τη γέφυρα στο σωστό ύψος). Δεν ζορίστηκα κάπου. Ειναι τυφλοσούρτι διαδικασία. Θέλει προσοχή στις βίδες ώστε να μην σφίγγονται υπερβολικά, ή λιγότερο απ' όσο πρέπει. Γενικότερα, ειναι εύκολη διαδικασία.

 

Εάν θα έπρεπε να ρυθμίσω action και intonation, πιθανόν να χρειάζόμουν αλλο ένα 20λεπτο.

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν δεν βαριέσαι, βγάλε καμιά φώτο μπρος -πίσω , πάνω κάτι να πάρουμε μάτι καλλίτερα 😆

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vale Rossi είπε

Γιώργο καλοτάξιδη. Να την χαρείς!

 Σε ευχαριστώ!

 

47 λεπτά πριν, PAL είπε

Γιώργο με γειές, καλορίζική και καλόπαιχτη. Πόσες μάζεψες με αυτήν;.... μέχρι τώρα; 🙂. Πολύ ωραίο παίξιμο στο βίντεο!

 

1698486099614.thumb.jpg.c3fa692d1c7d203683a4dcaff1e26812.jpg

 

Να σαι καλά Πάνο!

 

 

(στη θεση μιας τελε βρίσκεται η RG)

  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου