Προς το περιεχόμενο

Intonation στην G


aggelosmor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω σας... εχω μια Stratocaster Highway one και προσπαθω να ρυθμισω το intonation. Εχω ενα θεματακι ομως με την σολ κυριως. κανονικα αλλα και με αρμονικη στο 12ο ταστο ειναι κουρδισμενη αλλα οταν το παταω φαινεται πως ειναι κουρδισμενο παραπανω . ρυθμιζω αυτο το μαραφετι στην γεφυρα να παει πιο μπροστα , ξανακουρδιζω αλλα και παλι τπτ. γενικα οσο και να βιδωσω ξεβιδωσω το ιδιο αποτελεσμα. (παρομοιο προβλημα εχει και η D αλλα στο πολυ λιγοτερο) ολες οι αλλες χορδες εχουν ρυθμιστει κομπλε.. καμια ιδεα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να έχει φρενάρει απο σκόνη απο κάτω το saddle, χαλάρωσε τη χορδή, ξέσφυξε την βίδα απο το saddle, καθάρισε το απο κάτω και σπρώξτο προς τα κλειδιά. Αυτό τουλαχιστον εμένα είχε τύχει ετσι ακριβώς όπως το περιγράφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα του forum!

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω κατατοπιστικό άρθρο, μήπως σε βοηθήσει.

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και καλως σας βρηκα.! :)

το saddle κινειται κανονικα.η σολ ειναι μισο ταστο πιο κουρδισμενη στο 12ο. οσο και να ρυθμιζω το saddle να παει προς τα πισω η σολ στο 12 μενει ιδια... οσο για το αρθρο με το set up το εχω δει και εχω κανει αρκετες φορες την διαδικασια (μονο η βεργα με νευριαζει λιγο :P) αλλα οταν φτανω στο intonation παντα εχω το ιδιο αποτελεσμα. Μηπως εχει θεμα το nut (?) η ειναι ακυρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου αδερφέ.

 

Αυτό το  θέμα το είχα σε παλιά χορδή(βαριόμουν να κατεβώ στο κέντρο να αγοράσω ;D).

 

Στην scalloped επίσης γιατί αν πατήσεις πιο δυνατά την χορδή προς τα κάτω κάνεις ένα ψιλόbent  ;).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αλλαξε χορδες.

 

+ 1 είχα τ ίδιο πρόβλημα(μέχρι που μου έσπασε η χορδή  :P !!! άλλαξε χορδές κ θα βρεις την υγειά  σου  ;)

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή άλλαξε όργανο. το πιάνο δεν έχει τέτοια προβλήματα. (όχι τόσο ειρωνικό όσο ακούγεται)

 

 

Σωστά, έχει ΠΟΛΥ περισσότερα  ;D αλλά δεν πειράζει, φέρνεις ένα τεχνικό να βρει τα 200 ευρώ που έχουν πέσει μέσα  ;D και όλα καλά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου