Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση με Apogee Duet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 3 μέρες ηχογραφήσαμε μια συνέντευξη και μέτα όπως σκυλοβαριόμασταν ::) έβλεπα την duet του Μπάμπη και σαν λυσσασμένος για gear που είμαι ;D την βάλαμε κάτω και γράψαμε μερικά tracks για να δούμε πως ηχογραφεί (εγώ!) και για να τεστάρουμε λίγο κάποια ακουστικά κομμάτια που έχουμε για μελλοντικές unplugged εμφανισούλες (αυτός).

Το αποτέλεσμα ομολογώ ότι με ξάφνιασε ευχάριστα για κάρτα χαμηλού σχετικά budget και είπα να σας ανεβάσω το σχετικό clip για να την τεστάρετε και εσείς.

Κατά τη γνώμη μου έχει πολύ διάφανους pres και conversion και είναι ότι πρέπει για home καταστάσεις με mac.

 

Θα σας περιγράψω και συνοπτικά την ηχογράφηση για να καταλάβετε περίπου πως έγινε.

Ο εξοπλισμός αποτελούνταν από το trusted μου Audio Technica AT4040 και το macbook και την duet του Μπάμπη και γράψαμε με μια ακουστική Guild, το fender μου vintage precision '57 και την les paul του Μπάμπη με την βοήθεια ενός randall combo

Γράψαμε στο Logic pro 8 τα εξης:

- 2 mono ακουστικές τοποθετημένες left right με την μια flat και την άλλη με λίγο προσθετικό wide eq στις χαμηλές.

- 1 μπάσο flat στο instrument input.

- 1 ηλεκτρική mono στην μέση με καθαρό κανάλι από τον randall και λίγο ενίσχυση από το guitar plug-in του Logic.

- 1 solo ηλεκτρική connect στο instrument input και με "βρωμιά" από το ίδιο plug-in

- 1 main vocal χωρίς eq με λίγο echo, λίγο compressor και λίγο reverb (Logic).

- 2 back vocals flat.

 

Καλή ακρόαση και ελπίζω να σας αρέσει το κλιπ και η κάρτα φυσικά..Enjoy!

knocking_.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο σας.

Πολυ καλο,αν και θα ηθελα ισως λιγο πιο μεσα τα φωνητικα και την 1η φωνη αλλα περι ορεξεως...

Οι ακουστικες ειναι φοβερες και αρκετα bright.

Πολυ καλο μπραβο σας και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks sound crew! Ε, έχει κάποια φαλτσάκια μέσα, ήταν και ένα μόνο take.

Απλά ο σκοπός που το ανέβασα είναι περισσότερο για να δείτε τις δυνατότητες της κάρτας,πως "γράφει" δηλαδή χωρίς πολλή επεξεργασία στα tracks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου