Προς το περιεχόμενο

Ποιο πολυεφφε να παρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.Τωρα που τελειωνει το καλοκαίρι και εχω μαζεψει μερικα λεφτα σκεφτομαι να παρω μια πεταλιερα γιατι η παλια μου Zoom GFX-5 δεν μου κανει.Παιζω hard rock,metal και πολυ Dream Theater(!).....Γι' αυτο προτεινετε μου καποιο πολυεφφε, που εχετε δοκιμασει, σας αρεσε και νομιζεται οτι μου κανει.Εχω μια Ibanez RG2620E, και εναν Line6 Spider II 75 watt.Οι πεταλιερες που εχω δει εγω ειναι το POD XT Live, Vox Tonelab και η Boss GT-8.

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πουλησεις τον Spider & να αγορασεις πρωτα απο ολα ενα καλο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη....ασε τα εφε για αργοτερα....

Πρωτα απο ολα να φροντισεις η ΒΑΣΗ του ηχου δηλ. ο ενισχυτης να ειναι οσο το δυνατον καλυτερη,χωρις λαμπατο ενισχυτη οτι και να κανεις θα βγαζεις μετριο ηχο.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε SF το ειχα σκεφτει και εγω αλλα που να βρω λεφτα για λαμπατο?Αν παρω θα παρω σε κανα δυο χρονια οταν θα σπουδαζω, προς το παρον λεω να παρω μια πεταλιερα.

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λεφτά που θα ξοδέψεις για μία από τις πεταλίερες που ανέφερες παραπάνω, συν αυτά που θα βγάλεις από τον spider και τη zoom παίρνεις άνετα λαμπάτο ενισχυτή που θα είναι πολύ καλύτερος από όλα αυτά τα ημίμετρα και θα ακούσεις και τον πολύ ωραίο ήχο που μπορεί να βγάλει η κιθάρα σου και η ψηφιακούρα τον κρατάει κρυμμένο... :wink: :wink: 8)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια για προτεινετε μου κανα λαμπατο, σε λογικες τιμες, γιατι εγω σκεφτομουν του χρονου να παρω κεφαλη Laney VH100R με καμπινα ή Καποιον Carvin ισως ή αν εχω αρκετα λεφτα Telegun Fat Boy.

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να τις κανεις τις καμπινες και τα ..100 βαττ...στο ΟΑΚΑ θα παιξεις ?(και για εκει πολυ ειναι πια) παρε εναν καλο λαμπατο 15-40 βαττ και θα εισαι μια χαρα.

 

ξεκινα με μια απο τις κλασσικες λυσεις γυρω στα 500-700 ευρω

 

-FENDER HOT RED DELUXE

-CARVIN VINTAGE 16

-PEAVEY CLASSIC 30

 

 

& αν τους τσεκαρεις και δεν σου κανουν εδω ειμαστε (αποκλειεται να μη σου κανουν... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Laney VH100R είναι υπερβολικός για χρήση σε νορμάλ συνθήκες, εκτός αν παίζεις συχνά live σε μεγάλους χώρους. Γενικά οι λαμπάτοι ακούγονται πολύ δυνατότερα από έναν αντίστοιχο line 6 για παράδειγμα. Δεν χρειάζεται να κοιτάς δηλαδή ενισχυτές των 100 watt γιατί απλούστατα σπάνια θα καταφέρεις να τους ανοίξεις ωστε να τους ακούσεις πραγματικά.

 

Κάτι σαν και αυτούς πιστεύω ότι είναι ότι πρέπει για το στυλ που παίζεις.

http://www.thomann.de/gr/randall_rg50_tc.htm

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic30.htm

http://www.thomann.de/gr/engl_thunder_50_e322_roehrencombo.htm

 

 

edit: με προλαβε ο sf... :wink:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δε ανεφερες για τι χρηση θελεις τον ενισχυτη. αν ειναι για σπιτι η για προβες σε στουντιο (οπου υπαρχει ηδη ενισχυτης), τοτε ισως και να ευχαριστηθεις περισσοτερο μια καλη πεταλιερα (καλυτερη επιλογη κατα τη γνωμη μου καποια vox tonelab, μεταχειρισμενη ακομα καλυτερα). οι ενισχυτες που προταθηκαν ειναι καλες επιλογες, αλλα αφου παιζεις metal κοιτα και κανα marshall η laney (εκτος αν προτιμας πεταλακι και καθαρο ενισχυτη, οποτε peavey classic 30). γενικα η πεταλιερα θα σε βοηθησει να "ψαχτεις" με ηχους, αλλα ο καλος λαμπατος θα σου "φτιαξει" το παιξιμο

 

..και παραπανω απο 30 watt αστο καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλει και άλλη πεταλιέρα πάνω στον line 6 που είνια από μονος του τίγκα στα εφέ και στην ψηφιακούρα??? Ελεος ρε παιδιά, πόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πιο πολύ reverb, delay, phase shifter, tremolo, flanger και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο να βάλει? Hard rock, metal και progressive παίζει ο άνθρωπος... Εναν ενισχυτή με καλό ποιοτικό γκάζι (και καθαρό) θέλει, ένα πεταλι delay και ένα wah (προαιρετικά τα δύο τελευταία). Την κατάλληλη κιθάρα την έχει ήδη.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θές metalies και hard rock μία είναι η λύση! Κάποιο από τα πετάλια της σειράς g της zoom (g2 g7 g9). ΠΟΛΥ καλές βρωμιές, ανεκτότατα εως καλά καθαρούλια, ΑΘΟΡΥΒΑ (δεν κάνουν καθόλου βόμβο, είναι τελείως ψηφιακά) και είναι και audio interface αν γράφεις στον υπολογιστή. Εγώ έχω το g2 1.u κ είμαι πανευτυχής και απόλυτα ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου