Προς το περιεχόμενο

Ποιο πολυεφφε να παρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, πρόβλημα με γκάζι δε νομίζω ότι έχει έτσι και αλλιώς. Το θέμα είναι να έχει έναν ποιοτικό (γκαζωμένο η μη) ήχο. Αν θέλεις κάτι με πολύ gain πάντως τσέκαρε τον Randall που ανέφερα παραπάνω. Είναι ότι πρέπει για καφροκαταστάσεις, και καθασρίζει και πολύ ωραία όταν θέλεις να το παίξεις και ρομαντικός. Και είναι και φουλ λάμπα. :wink:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφού θές metalies και hard rock μία είναι η λύση! Κάποιο από τα πετάλια της σειράς g της zoom (g2 g7 g9). ΠΟΛΥ καλές βρωμιές' date=' ανεκτότατα εως καλά καθαρούλια, ΑΘΟΡΥΒΑ (δεν κάνουν καθόλου βόμβο, είναι τελείως ψηφιακά) και είναι και audio interface αν γράφεις στον υπολογιστή. Εγώ έχω το g2 1.u κ είμαι πανευτυχής και απόλυτα ικανοποιημένος.[/quote']

 

Σορυ φίλε, αλλά όταν το δοκίμασα το πέταξα παραπέρα. Παραμορφώσεις τζιτζίκι αποστειρωμένα καθαρά (πολύ κρύα αν τα χαρακτηρίσω κάπως) και άγιος ο θεός. Κλάσεις ανώτερα τα υπόλοιπα (μπος, ποντ, τονλαμπ, σανσαμπ) από αυτό!

 

Αν θες κάνε ότι σου είπαν και οι υπόλοιποι για λαμπάτο ενισχυτή και έπειτα επενδύεις σε κάποια πεταλιέρα. Μπορείς με λίγο σφίξιμο να πάρεις τον ρανταλ, μαζί με το σανσαμπ GT2 και να είσαι πολύ καλυμμένος.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το σανσαμπ GT2 ρε παιδια?Ελεγα να παρω και μια Schecter Hellraiser με σταθερη γέφυρα και EMG.Για να παιζω Haunted,Arch Enemy,Carcass και τα συναφή.Γι'αυτο εψαχνα μια πεταλιερα και οχι εναν λαμπατο.Ο Randall παντως, χωρις να τον εχω ακουσει, απ'τα specs μου φαινεται πολυ καλή λύση.Ξέρει κανεις που μπορώ να τον δοκιμασω....?

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν του ειπατε να παρει μια ακουστική κιθάρα ρε παιδιά? :lol: :lol:

 

Το παιδι ειναι <17 ετών και θελει να παιξει metal και εσεις του λετε να παρει λαμπατο?Εσεις ειχατε ολοι λαμπατο σε αυτη τη φαση?

 

mixlad στη θεση σου θα επαιρνα μια Boss GT8.Eίναι προσανατολισμένη στο είδος που προτιμάς και για αρχή θα μπορείς να χρησιμοποιείς ετοιμα patches απο χρήστες του ιντερνετ (πριν αρχισεις να φτιαχνεις τους δικούς σου ήχους).Για ενισχυτη (για να μη βαλεις ψηφιακα εφφε πανω σε ψηφιακα εφφε) θα προτεινα αλλαγη του Line6 με ενα full range active ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το σανσαμπ GT2 ρε παιδια?

 

Αυτό http://www.thomann.de/gr/tech_21_sansamp_gt2.htm

 

 

 

blue σε αυτό

Το παιδι ειναι <17 ετών και θελει να παιξει metal και εσεις του λετε να παρει λαμπατο?Εσεις ειχατε ολοι λαμπατο σε αυτη τη φαση?

διαφωνώ καθέτως οριζοντίως και πλαγίως. Με έναν καλό λαμπάτο παίρνει μια παραμορφωσάρα, που έπειτα αν συνδυαστεί έστω με το gt2 ή κάποια πεταλιέρα στην πορεία (πόσο θα κάνει να πάρει μια πεταλιέρα των 200-300¤; ) θα το έχει για κάμποσο καιρό και δεν θα αναλώνεται στο γιαστί δεν του βγαίνει παραμόρφωση σωστή και βαριά πάνω απόλα :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukaw7 δεκτη η διαφωνια,αλλα εγω δε θυμαμαι να ειχα τετοιον εξοπλισμο και να πω την αληθεια ,ειμαι βεβαιος οτι δεν μου χρειαζοταν.

 

Για το sansamp συμφωνω και συμπληρωνω για τον φίλο mixlad oτι υπαρχει και κατι αντιστοιχο σε ενισχυτη :

 

http://www.thomann.de/gr/tech_21_trademark_30.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι πάρα πάρα πολύ καλός. θυμάμαι που μου το είχε προτείνει κάποιος τώρα που ψάχνομαι για καμιά αγορά, τον είχα δοκιμάσει και μου φάνηκε ως ένας από τους πιο καλούς ψηφιακούς που άκουσα, μαζί με τον αντίστοιχο vox.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω όλοι όσοι μίλησαν υπέρ της αγοράς λαμπάτου, προφανώς οδηγήθηκαν εκεί από το γεγονός, ότι όλοι μας λίγο πολύ περνάμε από το στάδιο της πεταλιέρας, πειραματιζόμαστε, πετυχαίνουμε αρκετά πιστούς ήχους, σπάνια όμως καταλήγουμε στην πεταλιέρα ως βάση του ήχου!

 

Επίσης, μια πεταλιέρα αποδίδει διαφορετικά σε διαφορετικούς ενισχυτές, λαμπάτους ή μη!

 

Η πολύ καλή ποιότητα ήχου που προσφέρει ένας λαμπάτος ενισχυτής, ειδικά όταν μιλάμε για plug & play συνθήκες, είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα που υπάρχει είτε είσαι 15 είτε 45 χρονών!

 

Βέβαια, όταν μιλάμε για ήχους ακραίους όπως στην περίπτωση αυτή, κ ειδικά για κάποιον 18άρη που δεν δουλεύει για να βγάζει τα λεφτά του εξοπλισμού του, τότε μια GT8 αποτελεί την ιδανική λύση.

 

Όντας 22, έχω μια Zoom707ii, την οποία έχω ξεζουμίσει, κ πραγματικά δεν βρίσκω λόγο γιατί να πάω σε μια ακριβότερη λύση σε πεταλιέρα, ενώ ξέρω πως σε 2-3 χρόνια θα την έχω βαρεθεί!

 

Συνεπώς, για τώρα ψηφίζω GT8, αν όμως είχα τότε τα μυαλά, που έχω τώρα, σίγουρα θα πήγαινα για μια λαμπάτη κεφαλή, πχ. valve jr ή tiny terror, κ πετάλια φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνάω απολύτοστ με τον boukaw7 και στα δύο ποστ του. 8) 8)

 

Όσο για το ότι είναι 17 χρονών (όχι ο boukaw7) αυτό δε λέει τίποτα. Και 7 να ήταν, αφού μπορεί να έχει έναν πολύ καλό ενισχυτή με τα λεφτά που σκέφτεται να διαθέσει γιατί να μην τον έχει? Και αυτό με τα έτοιμα patches δεν το κατάλαβα ποτέ μου. Γιατί δηλαδή, χωρίς τον μπούσουλα αυτόν πως φτιάχναμε ήχους τόσα χρονια. Πειραματιζόμενος μαθαίνεις. Απλά, καλύτερο είναι να πειραματίζεται κανείς από τα απλά έχοντας μια καλή βάση (τον λαμπάτο ενισχυτή εννοώ). :wink:

 

 

Εδιτ... Σκασανε και άλλα ποστ και με προλαβαν οσο έγραφα... :lol: :lol:

 

......αν όμως είχα τότε τα μυαλά' date=' που έχω τώρα, σίγουρα θα πήγαινα για μια λαμπάτη κεφαλή, πχ. valve jr ή tiny terror, κ πετάλια φυσικά![/quote']

 

Αρα του λες εμμέσως να πάρει έναν λαμπάτο....

 

 

Αφού έχει ήδη πεταλιέρα ο άνθρωπος και είπε ότι την βαρέθηκε....

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα του λες εμμέσως να πάρει έναν λαμπάτο....

 

Αφού έχει ήδη πεταλιέρα ο άνθρωπος και είπε ότι την βαρέθηκε....

 

 

Όχι του προτείνω να δοκιμάσει ΚΑΙ κάποιος λαμπάτους, κ ύστερα να καταλήξει στην παρούσα φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου