Προς το περιεχόμενο

Διαμόρφωση χώρου 16m2 για ηχογραφήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά σε όλους. Φτιάχνοντας βήμα - βήμα ένα μικρό home studio, έχω επιλέξει PC, sound card, mixer, μικρόφωνα και είμαι λίγο πριν την αγορά monitors κι ακουστικών. Πριν το κάνω όμως αυτό θα ήθελα να διαμορφώσω λίγο το χώρο μου. Είναι ένα δωμάτιο 3,5 Χ 4,5 περίπου, όπου είναι και υπνοδωμάτιο. Θέλω να τοποθετήσω κάπου ένα χώρισμα ωστε να απομονώσω το κρεβάτι και το 2ο υπολογιστή από το χώρο που θα "γράφω". Εσείς πως θα το κάνατε; Με τι θα χωρίζατε το δωμάτιο; Πως θα κάνατε αυτή τη διαμόρφωση; Να πω επίσεις πως το πάτωμα έχει πλακάκια και η οροφή είναι από ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον *αλακία έχω ρωτήσει για να μην απαντά κανείς... :(

Μπα... σε παρόμοια φάση είμαι και εγώ...μόνο που είναι λίγο μικρότερο το δωμάτιο και η οροφή δεν έχει ξύλο.

Κοίτα,αν δεν σε ενδιαφέρει να μπορείς να μετακινείς το χώρισμα, μπορείς να το κάνεις με γυψοσανίδα(διπλή, με κάποιο μονωτικό ενδιάμεσα). Μπαίνει άνετα και το αποτέλεσμα από άποψη αισθητικής, δεν είναι και τόσο άσχημο.

 

Από την άλλη αν θές το χώρισμα να είναι προσωρινό, δηλαδή να το τοποθετείς

μόνο όταν θα ηχογραφείς, μπορείς να κατασκευάσεις panel από ξύλο που στο

κέντρο τους να έχουν κάποια μόνωση και απο πάνω ύφασμα. Με 2-3 τέτοια θα

μπορείς να δημιουργείς γρήγορα ένα υποτυπώδες booth-παραβάν για να ηχογραφείς φωνητικά ή άλλα όργανα.

 

Τώρα για το πάτωμα, το πλακάκι είναι πακέτο με τις αντανακλάσεις, θα πρότεινα την λύση μοκέτα ή φλοκάτη σε κάποια σημεία, ειδικά εκεί που θα

φτιάξεις το booth.

 

Ζόρικο θέμα πιστεύω, αφού ο χώρος θα είναι εκτελεί και χρέη υπνοδωματίου.

 

Προς θεού ιδέες ρίχνω, δεν ειμαι επαγγελματίας στην κατασκευή studio :) :)

 

Φιλικά όπως πάντα :) :) :)

 

ΥΓ: Αν μπορούσες να ανεβάσεις και ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα, ίσως να ήταν πιο εύκολο για εμάς να σου προτείνουμε κάτι πιο συγκεκριμένο. :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση. Σχήμα δεν έκανα γιατί όλα παίζουν στη διαμόρφωση, δηλαδή πάρτε δεδομένο πως είναι άδειο. Οι διαστάσεις όπως είπα είναι 3.5 X 4.5 και το χώρισμα δεν το θέλω τόσο για τη μόνωση όσο για αισθητικούς λόγους, για παράδειγμα μην έρθει μια όμορφη τσελίστρια (μμμ) να γράψουμε κι έχω φάτσα κάρτα το κρεβάτι μου, δε λέει. Απλά το χώρισμα που θα βάλω δε θέλω να μου δημιουργήσει προβλήματα στις ηχογραφήσεις μου. Κάτω θα βάλω μοκέτα μετά το χώρισμα, το είχα ήδη κατά νου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις χώρισμα θα μικρύνει πολύ ο χωρος του υπνοδωματιου. ο υπόλοιποσ χώρος θα μενει σχεδον παντα ανεκμρταλευτος. καλυτερα θα ηταν να βαλεισ τα χρηματα αυτα για να μετατρεψεθσ σε ηχομονοτικη την πορτα και παράθυρο. το πισι να το βαλεις σε ενα κουτι που θα φτιάξεις ειδικα για αυτο γαι να μην εχεισ θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις χώρισμα θα μικρύνει πολύ ο χωρος του υπνοδωματιου. ο υπόλοιποσ χώρος θα μενει σχεδον παντα ανεκμρταλευτος. καλυτερα θα ηταν να βαλεισ τα χρηματα αυτα για να μετατρεψεθσ σε ηχομονοτικη την πορτα και παράθυρο. το πισι να το βαλεις σε ενα κουτι που θα φτιάξεις ειδικα για αυτο γαι να μην εχεισ θόρυβο.

 

Thanks αλλά δεν έχω πρόβλημα με το θόρυβο. Το δωμάτιο μου είναι καλά μονωμένο, ο τοίχος που το ενώνει με το υπόλοιπο σπίτι έχει μισό μέτρο πάχος και οι υπόλοιποι τοίχοι βλέπουν σε αγρό μακρυά από δρόμο και θόρυβο. Οι λόγοι είναι καθαρά αισθητικοί. Ρε παιδιά η απλή χοντρή κουρτίνα είναι καλή λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μία λύση θα ήταν να "πετάξεις" το κρεβάτι σου και να πάρεις έναν ωραίο καναπέ που γίνεται και κρεβάτι.

+ Εϊναι μουράτο και τραβάει το μάτι, καθώς όταν φέρεις κόσμο να γράψεις υπάρχει χώρος να καθήσουν.

- Θα κοιμάσαι σε ένα καναπέ ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μία λύση θα ήταν να "πετάξεις" το κρεβάτι σου και να πάρεις έναν ωραίο καναπέ που γίνεται και κρεβάτι.

+ Εϊναι μουράτο και τραβάει το μάτι' date=' καθώς όταν φέρεις κόσμο να γράψεις υπάρχει χώρος να καθήσουν.

- Θα κοιμάσαι σε ένα καναπέ ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.[/quote']

 

Χεχε σωστός αλλά να πάω από διπλό κρεβάτι σε καναπέ, χλωμό το κόβω!!! :) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να σκέφτεσαι για χώρισμα και αισθητική χώρου πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι για την ακουστική του...

 

Αυτά τα πλακάκια κάτω είναι ότι χειρότερο!

 

Το να επενδύσεις σε εξοπλισμό (monitors, μικρόφωνα κτλ κτλ) χωρίς να έχεις έναν σχετικά ακουστικά διαμορφωμένο χώρο είναι πεταμένα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου