Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Gibson SG Special Faded


MrPhok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να εντοπίσω τι είναι αυτό ακριβώς που με χαλάει στους μαγνήτες μου. Ίσως να ρίχνω σ' αυτούς το φταίξιμο γιατί ό,τι και να κάνω, δε φτάνω ποτέ σ' έναν ήχο που να με ικανοποιεί απόλυτα. Το πιο συνηθισμένο παράπονο μου είναι οι ενοχλητικές υψηλές συχνότητες από τις οποίες δεν μπορώ να απαλλαγώ χωρίς ο ήχος μου να χάσει τη ζωντάνια του ή να γίνει πολύ μουντός. Ίσως πράγματι να είναι καλύτερη ιδέα να δοκιμάσω σε πρώτη φάση καπάκια αντί για εξ ολοκλήρου αντικατάσταση.

 

Σε τι ενισχυτή παίζεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανο ειναι να σε ενοχλει ο ηχος του ενισχυτη και της υπολοιπης αλυσιδας, και οχι ο ηχος της κιθαρας σου.

 

Τι ενισχυτη εχεις, και με τι πεταλια πετυχαινεις αυτες τις "ενοχλητικες" ψηλες συχνοτητες? Το tone knob της sg δεν βελτιωνει τα πραγματα?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω ουσιαστική διαφορά στον ήχο;

 

Προφανώς και θα δεις. Αν και στην περίπτωσή σου μάλλον ένα EQ pedal χρειάζεσαι.  ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με έναν Fender Bassbreaker 45 και η κύρια παραμόρφωση μου αυτή τη στιγμή έρχεται απ' το Jam Rattler+.  Απ' τα βιντεάκια στο γιουτιούμπ δεν μπόρεσα να καταλάβω πολλά πράγματα όμως. To eq μοιάζει καλή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα Tone controls τα χρησιμοποιείς καθόλου?

Με τα ύψη των μαγνητών/polepieces έπαιξες?

 

Τι ποτενσιόμετρα/πυκνωτές έχει μέσα? (είναι αυτά που είναι πιασμένα σε πλακέτα?)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tone controls συνέχεια, θα δοκιμάσω να πειραματιστώ ξανά με το ύψος των μαγνητών. Όσο για το τελευταίο δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου