Προς το περιεχόμενο

EMG 81 VS Seymour Duncen Blackout


WildchildGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ανάμεσα στους 2 μαγνήτες.Ποιους προτειμάτε και γιατι?(υπερ,κατα..)Η μουσική που παίζω είναι μελωδικό death,black και τέτοια..Επίσης ξέρεται που μπορώ να βρώ τους blackout?thanks..

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλως ήρθες!

 

Αυτά είναι. Καφρίλες και ξερό ψωμί.

 

Λοιπόν, στο θέμα μας:

 

Έχω τους Duncan Designed Active BlackOuts σε μια Schecter. Έχοντας συγκρίνει αυτους με όμοιες Schecter που φόραγαν EMG 81, με κέρδισε o Seymour.

 

Λογικά οι κανονικοί blackouts μαμάνε το ίδιο.

 

Θα τα βρεις σε όλα τα ιντερνετομάγαζα. Ελλάδα δεν είμαι σίγουρος.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιάσωνα, η Schecter που είχες φέρει και παίξαμε φόραγε τους Blackout? Δε θυμαμαι, αλλά μου άρεσε πολύ. Αν ναι, και εγώ τους προτιμώ άνετα και χαλαρά από τους EMG81...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με τους EMG. Όπου και να άκουσα τους blackouts (και από κοντά), μου φάνηκαν ελεεινοί. Ναί μεν καφρίλα, αλλά αυτοί έχουν υπερβολική καφρίλα, τόσο που λασπώνει ο ήχος. Σαν μπουκωμένοι 81 με λίγο παραπάνω έμφαση στις χαμηλότερες συχνότητες μου φάνηκαν. Εγώ θα πήγαινα για τη δοκιμασμένη λύση πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να μην μπαίνουν στην κιθάρα μου (jackson warrior xt).Πάντως ο emg μπαίνει..

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιάσωνα, η Schecter που είχες φέρει και παίξαμε φόραγε τους Blackout? Δε θυμαμαι, αλλά μου άρεσε πολύ. Αν ναι, και εγώ τους προτιμώ άνετα και χαλαρά από τους EMG81...

 

Ναι αυτή ήταν  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να μην μπαίνουν στην κιθάρα μου (jackson warrior xt).Πάντως ο emg μπαίνει..

 

Aκόμα και στην Kelly που έχω, που έχει σχετικά μικρό cavity, πάλι με λίγο στρίμωγμα μπαίνουν. Απλά δεν θα'χεις τέσσερα ποτενσιόμετρα με τίποτα (δύο για τον καθένα δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Some clips

 

youtube.com/watch?v=-RG-2vrIpJM (κάντε copy στο browser βάζοντας "www.", δεν δουλεύει σαν embedded)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=dcj_56a1His&feature=related

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι EMG και οι Blackouts είναι καλοί κάφροι,  πόσο μάλλον το σετ EMG με το gain booster που χρησιμοποιεί ο Kerry King. Οι EMG είναι χρόνια στο κουρμπέτι και έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον στη σκληρή δισκογραφία, αλλά και οι Duncan Actives έχουν καταξιωθεί πλέον στην αγορά, βλέπε και το signature set του Dave Mustaine. Αλλά μην νομίσεις ότι με το που θα τους φορέσεις θα γίνει το θαύμα και τα τσούγκα τσούγκα θα ακούγονται σαν Pantera, όπως διαφαίνεται στο 2ο video του Jasemeister με τον φοβερά εκνευριστικό τύπο (το πρώτο δεν παίζει :P), τη βρομοδουλειά την κάνει σε μεγάλο βαθμό το Marshall stack. Το βασικότερο βήμα για γνήσια καφρίλα λοιπόν είναι ο ενισχυτής. Οι μαγνήτες δε θα σου κάνουν τον ήχο από χάλια ή μέτριο σε πολύ καλό, θα στον κάνουν από πολύ καλό σε ακόμα καλύτερο (ή απλά διαφορετικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου