Προς το περιεχόμενο

Dist/od από ενισχυτή ή από πετάλι;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, γράψτε και τις προτιμήσεις σας βρε παιδιά μαζί με λίγες γραμμούλες με το σετάπ σας, να μην είναι ανώνυμη η ψηφοφορία. Εκλογές έχουμε;   ;D

με το drive του απολυτου ενισχυτη,engl screamer!!!

θα ηταν και κουταμαρα να εχω τετοιο drive και να παιζω με πεταλακια 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και εγω οταν παιζω εχω τον ενισχυτη στο οριο  να γρεζαρι και το ελενχω με την δυναμικη στην πενα.και οταν θελω π.χ. αλλο χρωμα ή γκαζια στον ενισχυτη τοτε παταω οτι βρεθει στο μπροστα μου!

 

[move]stomp the goddamn thing![/move]

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήγουρα το dist απο ενιχυτή είναι πολύ πιο γεμάτο και μεστό (εξαρτάται βέβαια από τον ενισχυτή) το βασικότερο προβλημα όμως με τους περισσότερους είναι οτι είναι περιορισμένοι απο πλευράς ποικιλίας! εχουν συνήθως ένα βρωμικο κανάλι (αν είσαι τυχαιρός έχει και ξεχωριστο eq) άντε να έχει την επιλογή "λιγη βρωμια-πολυ βρωμια"

εγω προσωπικά παιζω με ενα χειροποίητο SMF σχέδιο του Mark Samson που το βρωμικο καναλι του δεν παλευεται, παρολα αυτά χαρην ποικιλίας προτιμώ να έχω 2-3 καλά πεταλια απο μπροστά (fulltone fulldrive 2, tube screamer, SIB varidrive) για τα σόλο και για ακραία ηχητικά μερη (feedback κ τέτοια) και συνήθως χρησιμοποιώ το βρωμικο κανάλι του ενισχυτή για τα ρυθμικά σε χαμηλό σχετικά gain!!

 

αυτά!, την ψήφο μου την έριξα, το καθήκον μου το εκανα! 

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρίτο (το μακρύτερο), καλύτερα λίγο γκαζάκι από πεταλάκια σε λίγο αρπαγμένο ενισχυτούλη παρά τόνους γκεϊ(ν) από πετάλια σε καθαρό κανάλι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να ψηφισω..........ειμαι εξισου μοιρασμενος μεταξυ των δυο πρωτων επιλογων. Που πιστευω οτι υπερτερει και που χανει η καθεμια?

 

1)Dst αποκλειστικα απο τον ενισχυτη: μεχρι στιγμης και ειδικα για πιο γκαζωμενους ηχους (απο medium gain και πανω) δεν εχω βρει κανενα πεταλι το οποιο να ακουγεται τοσο φυσικα, ζεστα και "οχι φλυαρα" (δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως) οσο το drive ενος καλα σχεδιασμενου ενισχυτη. Αλλο σημαντικο πλεονεκτημα...ευκολια αλλαγης καναλιων (σε switching channel ενισχυτες) χωρις το αναγκαιο tap dancing πανω σε χ πεταλια.

 

2) Καθαρο καναλι ενισχυτη και πεταλια. Για ελαφρυ μπλουζιαρικο od (αυτο που λενε clean but dirty)...που ισα ισα σπαει ο ηχος, δεν εχω βρει κατι που να μπορει να αντικαταστησει αυτη τη διαταξη. Μειον? Το αναγκαιο κακο....tap dancing προκειμενου να αλλαξεις ηχους.....Επισης, δεν εχω βρει ουτε ενα πεταλι το οποιο, οταν θελω κατι παραπανω σε γκαζι, να ακουγεται οπως το βρωμικο καναλι ενος καλου ενισχυτη (βλπ 1)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι κανω συνδυασμους κ των δυο. Βαζω μπροστα απο τον Koch το tonebone classic κ το tubescreamer αλλοτε μπροστα απο το καθαρο καναλι κ αλλοτε στο overdrive καναλι. Η καθε μια ηχητικη αλυσιδα εχει το δικο της ηχοχρωμα. H λογικη μου σε καθε συνδιασμο ειναι να υπαρχει ''διαφανεια"" στην τονικη καμπυλη κ να μην εχω ηχους ξενους μεταξυ τους αλλα συγγενικους. Ειναι θεμα καθαρα προσωπικο βεβαια , σιγουρα παντως το καθαρο ενος ενισχυτη παντρευεται -στα αυτια μου τουλαχιστον - πιο αρμονικα με το gain καναλι του.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγω προσωπικά παιζω με ενα χειροποίητο SMF σχέδιο του Mark Samson που το βρωμικο καναλι του δεν παλευεται, παρολα αυτά χαρην ποικιλίας προτιμώ να έχω 2-3 καλά πεταλια απο μπροστά (fulltone fulldrive 2, tube screamer, SIB varidrive) για τα σόλο και για ακραία ηχητικά μερη (feedback κ τέτοια) και συνήθως χρησιμοποιώ το βρωμικο κανάλι του ενισχυτή για τα ρυθμικά σε χαμηλό σχετικά gain!! 

 

Εξαιρετικό γούστο βλέπω μέχρι στιγμής σε όλα τα παιδιά (Telegun ινκλούντιντ) αλλά στέκομαι εδώ... μπράβο! Πες μου σε παρακαλώ για το χειροποίητο SMF. Δώσε όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς, όπως και το πώς το απόκτησες και πού το πρωτοάκουσες...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τον ενισχυτή...

 

 

Κρίμα να χαραμίζεις το gain ενός engl/soldano/mesa boogie/randall/κτλ για χαζοπεταλάκια...

Απ την άλλη, αν έχεις κάποιον fender/marshall/vox/laney/κτλ τότε θα το χρειαστείς το πετάλι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγω προσωπικά παιζω με ενα χειροποίητο SMF σχέδιο του Mark Samson που το βρωμικο καναλι του δεν παλευεται, παρολα αυτά χαρην ποικιλίας προτιμώ να έχω 2-3 καλά πεταλια απο μπροστά (fulltone fulldrive 2, tube screamer, SIB varidrive) για τα σόλο και για ακραία ηχητικά μερη (feedback κ τέτοια) και συνήθως χρησιμοποιώ το βρωμικο κανάλι του ενισχυτή για τα ρυθμικά σε χαμηλό σχετικά gain!! 

 

Εξαιρετικό γούστο βλέπω μέχρι στιγμής σε όλα τα παιδιά (Telegun ινκλούντιντ) αλλά στέκομαι εδώ... μπράβο! Πες μου σε παρακαλώ για το χειροποίητο SMF. Δώσε όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς, όπως και το πώς το απόκτησες και πού το πρωτοάκουσες...  :)

 

?????

ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω...είναι ειρωνικό το σχόλιο??

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου