Προς το περιεχόμενο

Η αλήθεια για το One-Spot


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό αναρωτιόμουν γιατί όλοι λένε ότι τροφοδοτούν πολλά πετάλια με το one-spot και δεν έχουν θόρυβο και με τα δικά μου γίνεται ο χαμός από φύσημα.

 

Η απάντηση ήρθε μετά από πολύ ψάξιμο..user comments που είχαν το ίδιο πρόβλημα..και από ένα site:

 

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/power/psu.htm

 

μιας και έχω πολλά delay στο rig μου, αναφέρει στο συγκεκριμένο site:

 

"The switching adapters are much smaller/lighter (σαν το One-Spot) for the same power, but can cause sonic mayhem when powering clock-based effects such as delays and reverbs. Try with your entire rig (do not trust a test with similar pedals in the shop) before you buy."

 

Πρέπει λοιπόν να ψάξω για κάτι διαφορετικό όσον αφορά την τροφοδοσία των πεταλιών μου...Αν έχει κανείς καμμιά ιδέα ας μου πει...

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ 3 delay (Maxon AD900, Βoss DD-20, Boss PS-2) και συνολικά 9-10 πετάλια χωρίς θόρυβο...

 

βέβαια το AD900 είναι αναλογικό...αλλά και πάλι μένουν 2 ψηφιακά delay απ'τα οποία το DD-20 τραβάει τα κέρατά του...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρησιμοποιω 3 delay (ad9,digidelay,h20) χωρις κανενα θορυβο και οδηγω 15 πεταλια με ΕΝΑ one spot,τσεκαρε τα ηλεκτρικα του σπιτιου σου....

 

:wink:

 

τα μονα μη συμβατα πεταλια με το one spot ειναι τα "μικρα" της line 6.

 

υπαρχει βεβαια & η περπτωση να σου ετυχε χαλασμενο ... :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλασμένο δεν είναι γιατί έχω δοκιμάσει και το one spot ενός φίλου..

 

όσον αφορά τα delay έχω το digidelay, το dd3, και το pjdelay της danelectro.

ίσως να είμαι άτυχος στην επιλογή των delay.πάντως στα υπόλοιπα δεν έχει πρόβλημα (bugmuff,pulsar,rocktron overdrive, korg tuner, vox distortion) εκτός από το chorus το supervibe το οποίο κάνει κάτι τρελούς αναλογικούς ήχους με το onespot!!

 

όσο για τα ηλεκτρικά του σπιτιού δεν παίζει γιατί το έχω δοκιμάσει και στο studio αλλά και σε live..

τι να πω...

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με τα 11 πετάλια μου, 2 εκ των οποίων είναι το DigiDelay και το DD-20 Gigadelay... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνδέω 5 digitech πετάλια στη λούπα (chorus,delay,phaser,flanger,και Boss EQ)και μόλις πάω να προσθέσω και το wah στην αλυσίδα τροφοδοσία έχω ένα πολύ έντονο φύσημα.Ενώ χωρίς αυτό είναι αμελητέος θόρυβος.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνδέω 5 digitech πετάλια στη λούπα (chorus' date='delay,phaser,flanger,και Boss EQ)και μόλις πάω να προσθέσω και το wah στην αλυσίδα τροφοδοσία έχω ένα πολύ έντονο φύσημα.Ενώ χωρίς αυτό είναι αμελητέος θόρυβος.[/quote']

 

τελικά απ'ότι κατάλαβα είναι μερικά πετάλια που όντως με το one-spot βγάζουν φύσημα(ή κάποιοι συνδυασμοί πεταλιών)..

 

βοηθάει πολύ γενικά αλλά μακάρι να τροφοδοτούσα όλα τα πετάλια...

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω...Το synth wah όταν το βάζω στη λούπα δεν έχω φύσημα.¶ν πχ το βάλω μπροστά γίνεται χαμός.Μιλάμε χωρίς να έχω το εφέ on.Απλώς συνδέοντας το

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Η λύση στο απίστευτο φύσημα που μου έβγαζε το one-spot ήρθε με την αγορά άλλου παρόμοιου προϊόντος. Ο λόγος για το Diago Powerstation! Εντάξει κάνει 3 φορές όσο το Onespot αλλά ο ήχος καμπάνα..καθόλου φύσημα..επιτέλους μπορώ να παίξω σαν άνθρωπος!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Η λύση στο απίστευτο φύσημα που μου έβγαζε το one-spot ήρθε με την αγορά άλλου παρόμοιου προϊόντος. Ο λόγος για το Diago Powerstation! Εντάξει κάνει 3 φορές όσο το Onespot αλλά ο ήχος καμπάνα..καθόλου φύσημα..επιτέλους μπορώ να παίξω σαν άνθρωπος!

 

Απο πού και πόσο;; :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου