Προς το περιεχόμενο

ποια η γνωμη σας για τον λαμπατο laney lc-15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλως εχοντων των πραγματων θα πουλησω την yamaha pacifica και θα αγορασω την samick rl4(superfunk σε ευχαριστω που μας ανοιγεις τα ματια...).ψαχνω ενισχυτη λαμπατο για να την συνδυασω αλλα οι τιμες ειναι πολυ τσουχτερες για την τσεπη μου. επαιξα λοιπον με τον εν λογω laney o οποιος στα αυτια μου ακουστηκε εξαιρετικος παντα λαμβανοντας υποψιν οτι "στο χερι" μπορεις να τον αγορασεις 300 ευρω(ενω ο blues junior της fender πχ κανει απο καγμακη 600 και κατι).

 

θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε κατι για τον ενισχυτη αυτο και γενικα ποια ειναι η αποψη σας γι αυτον καθως και τον συνδυασμο που προκειται να αγορασω.

 

αν εχετε καμια καλυτερη προταση για αγορα ενισχυτη στα λεφτα αυτα,παντα για αγορα απο ελληνικα μαγαζια, ευχαριστως να την ακουσω και αμεσως θα το ψαξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε ακουσα πριν μια εβδομαδα τον lc 50 και επαθα αιδιο-πλακα... :lol: ..καταπληκτικος brown ηχος...αν υποθεσουμε λοιπον πως το μονο που διαφερει με τον lc-15 ειναι τα watt,τοτε παρτον μην το σκεφτεσε καθολου...(σε λιγο καιρο θα παρω και εγω εναν lc-50 η εναν vc-50,θα δουμε..)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να προσθεσω οτι ολη μου η μελλοντικη(?) αγορα κινειται με αξονα την "αποδοση/τιμη" καθως και οτι καθοτι αρχαριος κιθαριστας περιοριζομαι σε παιξιμο στο σπιτι και jamming με φιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι όταν άκουσα τον lc15 στον Νάκα στη Θεσσαλονίκη,

[ήθελα να ακούσω ένα λαμπάτο laney κι ήταν ο μόνος που είχαν]

δε μου άρεσαν ούτε καν τα καθαρά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o laney εχει τον κλασσικο "brown" ηχο και το θεμα ειναι αν σου αρεσει η οχι ο ηχος αυτος(πχ ο fender δεν αρεσει στους μεταλαδες η ο marshall δεν αρεσει στους μπλουζιστες).το οτι ειναι πολυ καλο μηχανημα ομως ειναι αντικειμενικο.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

brown όπως λέμε van hallen;

Ο lc15 που άκουσα δε μου θύμισε πάντως τίποτα τέτοιο.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου παλιά - και το παραθέτω χωρίς

να ξέρω αν είναι αλήθεια ή όχι - πως δεν είναι σωστό στους ενισχυτές

να 'κρέμεται' η λάμπα, να 'ναι δηλαδή η βάση της στο πάνω μέρος,

γιατί φθείρεται η βάση λόγω θερμοκρασίας. Χμ, σαν να μην το γραψα

καλά, κάποιος θα βρεθεί να μας το εξηγήσει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα φρένο...

ο lc-15 δεν μπορεί να δώσει το λεγόμενo brown sound εξαιτίας των χαρακτηριστικών του...2 12ΑΧ7 προενίσχυση,2 EL-84 τελικό,τάξη Α.Ο ήχος του τείνει πιο πολύ στο μπλουζ άντε ελαφρύ ροκ,θα έλεγα ότι θα ήθελε να πλησιάσει τον vox ac-15.

o LC-50 είναι ουσιαστικά μια αντιγραφή ενός plexi(=brown sound)

2 12AX7 προενίσχυση,2 EL-34 τελικό, τάξη ΑΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα φρένο...

quote]

ευτυχως εχω abs φρενα.... 8) ....δεν γνωριζω περι λαμπτηρων και προβολεων.. :lol: γιαυτο και μιλησα υποθετικα....ειπα "εαν η διαφορα τους ειναι μονο τα βαττ"..εφοσον δεν ειναι μονο αυτη η διαφορα και ειναι οπως τα λετε τοτε ισως να μην αξιζει ο 15αρης lc(ισως...δεν τον εχω ακουσει). ο LC50 παντως εχει σιγουρα brown ηχο,και μου αρεσε ιδιαιτερος!!!!!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου