Προς το περιεχόμενο

Καφρό-μπάσσο: όταν λείπει η κιθάρα- lol!


NickNT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς όλοι γνωρίζουμε ότι τέτοιες μέρες που δεν έχεις να κάνεις τίποτα κυριολεκτικά λιώνεις, είπα να κάνω το εξής πείραμα:

 

Να κάνω ένα σχετικά "κιθαριστικό" κομμάτι μόνο με μπάσσο! Έπαιξα λίγο με το guitar rig και το artist grooves, και έγραψα ό,τι μου ήρθε στο μυαλό.

 

Πιο πολύ για την πλάκα μου (άλλωστε ένα 3ωρο μου πήρε) το ανέβασα στο myspace μου, και δράττομαι της διαδικτυακής ευκαιρίας που προσφέρει το noiz να πάρω μια δεύτερη γνώμη σχετικά με το πως ακούγεται!

 

Να σημειώσω πως τα περισσότερα είναι first take, και πως το ύφος αυτό είναι σχετικά μακριά από αυτά που παίζω (ιδίως σε live, μιας και για σύνθεση που χρόνος!).

 

Well, κάθε σχόλιο αρνητικό ή μή ευπρόσδεκτο- άλλωστε δεν είναι κάτι σοβαρό!

 

Σας ευχαριστώ!

 

Το κομμάτι είναι το 1ο (Levels Of The Psyche) στο myspace μου: www.myspace.com/nicknt

 

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ενδιαφέρον αυτο που έκανες... αν και το myspace δεν βοηθάει να το ακουσουμε κανονικά... πάντως ωραίοι οι distorted bass ηχοι σου...

 

και γενικά... μου λειπει ένας μπασίστας που να ψάχνεται με τους ήχους για να με βοηθαει στισ ηχογραφήσεις μου... δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό...προσωπικά μου αρέσει πολύ ο ήχος του μπάσσου σου, όταν ακουγεται σαν...μπάσσο. Τι μπάσσο έχεις? Odyssey? Άκουσα και τα υπόλοιπα κομματια και γενικώς γουστάρω πολύ αυτό το στύλ παιξίματος και ψαξίματος με τον ήχο...μου θυμίζει Tool...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.myspace.com/lowfrequencysyndrome

Ακριβως το ιδιο πραγμα εχω κανει κ εγω, ολα ειναι ηχογραφημενα σε καμμενες afterhours one take απλα για τη φαση. Μονο μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα λέτε έτσι αυτά ρε παιδιά να νομίζουν οι μπασίστες ότι κάτι κάνουν...  ;D

 

Ωραίο το πείραμά σου φίλε και νομίζω ότι πέτυχε! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ maidenas

 

Ναι, odyssey είναι το μπάσσο. Βασικά δεν θα έλεγα ότι έχω βρει τον ήχο μου σε φάση ηχογράφησης στο σπίτι (στο στούντιο είμαι αρκετά υπάκουος στις προτάσεις των ηχοληπτών- χαχαχα), καθώς διαφέρει πάρα πολύ από τον live ήχο (π.χ. τα μεσαία δε "γράφουν" τόσο ωραία στο recording κατά τη γνώμη μου).

 

@ om

 

Nice tracks, τώρα είμαστε και friends!

 

@ lambrossg

 

Ε, κάθε όργανο έχει το ρόλο του, αλλά για χαβαλέ όλα γίνονται! Thanx!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου