Προς το περιεχόμενο

Guitar rig vs Tonelab


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello παιδια θ ηθελα τη βοήθειά σας..

 

Έχω το Guitar Rig 3 μαζί με την πεταλιέρα του , το οποιο χρησιμοποιώ στο σπίτι για το πάιξιμό μου στο laptop μου.

Έπισης έχω μια Vox tonelab SE την οποία χρησιμοποιώ κύριως για τις πρόβες με τη μπάντα μου.Δεν έχω κάποιον ενισχυτή της προκοπής παρά έναν Marshall mg10 ;D ο οποίος για ευνόητους λόγους δε θα μας απασχολήσει ;D

Θέλω να φτιάξω ενα live setup ώστε να μην αντιμετωπίζω καθε φορά τα πάνδεινα προσπαθώντας να φτιαξω ήχο στα live..

Οι επιλογές που σκεύτομαι ειναι οι εξής:

 

1)Να δουλέψω παραπάνω το Guitar rig ωστε να μπορώ να το χρησιμοποι ;Dω σε  live καρφί στην κονσόλα και στα monitors(λέμε τώρα)

 

2)Να αγορασω κάποιον καλό ενισχυτή για να συνδέω την tonelab ως προενίσχυση(προτείνετε ενισχυτές)

 

3)Να αγοράσω έναν καλό ενισχυτή κάτω από 1000Ε για να παίζω καρφί(προτείνετε ενισχυτές)

 

παίζω hard rock με αρκετά high gain ήχο..

 

Τι προτείνετε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Να αγορασω κάποιον καλό ενισχυτή για να συνδέω την tonelab ως προενίσχυση(προτείνετε ενισχυτές)

 

Με την προυποθεση οτι σε καλυπτουν τα drive της tonelab!!ενισχυτες υπαρχουν πολλοι για αυτο πρεπει να μας πεις χρηματα,τη χρηση που θελεις να του κανεις αν θελεις τρανζιστορ η λαμπα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Να αγοράσω έναν καλό ενισχυτή κάτω από 1000Ε για να παίζω καρφί(προτείνετε ενισχυτές)

 

παίζω hard rock με αρκετά high gain ήχο..

 

Αν και κάτοχος (και λάτρης) της TL, θεωρώ ότι:

1) ένας καλός ενισχυτής (= λαμμπάτος) είναι απαραίτητος έτσι κι αλλιώς

2) δεδομένου ότι παίζεις με πολύ gain και θα σου πρότεινα να μη στηριχτείς ιδιαίτερα στην TL, γιατί δε ξέρω κατά πόσο θα σε καλύψει σε αυτά που θες να παίξεις...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που περιοριζεις τον εαυτο σου σε ΕΝΑ ειδος μουσικης και μαλιστα ειδος που ουσιαστικα εναν ηχο χρειαζεται παρε τον καλυτερο ενισχυτη που μπορεις με τα χρηματα που διαθετεις και παιζε καρφι... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου προτείνω για hard rock ήχο της προκοπής ανέβα λίγο (200-300Ε) στο budget σου και πάρε κάτι τέτοιο. Μακροπρόθεσμα ΔΕΝ θα το μετανιώσεις (πίστεψε με έχω αλλάξει 50 φορές RIG...  $$$ :'( $$$):

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_dsl50.htm

 

http://www.thomann.de/gr/engl_fireball_e625_gitarrentopteil.htm

 

καρφί με ένα καλό delay στο ef.loop και είσαι αρχηγός!

 

Βέβαια πριν πάρεις μια είναι η λύση: άκου όσες περισσότερες κεφαλές σε αυτή την κατηγορία τιμής μπορείς.

 

;D

 

Ενημέρωσε μας τι έκανες τελικά!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου