Προς το περιεχόμενο

Κλασσικός vox ήχος;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βγαινουν κ με μπλε ηχειο!

VOX AC15 CC1X BLUE BULLDOG

κ κανουν καμια 200 euro παραπανω!

εχει τοση διαφορα στον ηχο οσο στα λεφτα?(ασχετος ειμαι κ ρωταω)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ - πολύ γενικά:

AC30/15 Custom Classic (China) > είτε με το Celestion είτε με το φτηνό κινέζικο μεγάφωνο αυτοί είναι απίστευτοι ενισχυτές σαν σχεση τιμής / απόδοσης. Εχουν τον early 60's Vox ήχο κατα 90% και αυτό τους κάνει δελεαστικότατους. Υπάρχουν και οι Handwired  εκδόσεις τους οι οποίες το 90% που λέγαμε παραπάνω το κάνουν 99% αλλά θα σου κοστίσουν κάνα 500 ευρώ παραπάνω ανα μοντέλο.

AC30/15 TBX (UK) > αυτοί είναι οι τελευταίοι made in UK Vox και σταμάτησαν να παράγονται το 2004. Δεν είναι ακριβέστατα αντίγραφα των παλιών αλλά είναι οι αγαπημένοι μου γιατί "ακούν" τα διάφορα πεταλάκια καλύτερα απο όλους. Ειδικα ο AC30TB με τα Celestion Greenbacks πρέπει να είναι ενας απο τους καλύτερους ενισχυτές που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δυσεύρετοι και σπάνιοι, αλλά όχι ιδιαιτερως ακριβοί.

 

Να θυμάσαι πως οταν υπάρχει το "Χ" στις καταλήξεις των κωδικών (AC30CC2X, AC30TBX, κτλ) αυτό αναφέρεται στο Celestion Alnico (Blue) μεγάφωνο, το οποίο εχει καθιερωθεί να είναι συνώνυμο του παραδοσιακού (βλ Beatles, May,Keith Scott, Edge, κτλ) Vox ήχου.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσε με λόγια κανείς να περιγράψει τον VOX ήχο, πώς θα τον περιέγραφε;

Και πώς θα τον συνέκρινε με τον αντίστοιχο Fender ήχο;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......Αν θες μια πρόταση για πρώτη αγορά ενος ενισχυτή με χαρακτηριστικό Vox ήχο κοίτα αυτόν:

http://www.thomann.de/gr/vox_ac15h1tv.htm , ο οποίος στην Ελλάδα πωλείται περίπου στα €1250.

 

Αν μπορούσε με λόγια κανείς να περιγράψει τον VOX ήχο, πώς θα τον περιέγραφε;

Και πώς θα τον συνέκρινε με τον αντίστοιχο Fender ήχο;

 

Vox: Πριμομεσαίος, σφιχτός, edgy, ultra-responsive.

Fender: Μπασοπρίμος, πλαδαρούτσικος, κρυστάλλινος, "3D".

Ξέρω, πολύ Σπαρτιάτικες και γενικόλογες περιγραφές, αλλά αυτοί οι ενισχυτές μου ακούγονται ακριβώς έτσι..  ;)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσε με λόγια κανείς να περιγράψει τον VOX ήχο, πώς θα τον περιέγραφε;

Και πώς θα τον συνέκρινε με τον αντίστοιχο Fender ήχο;

 

Περισσότερα και ποιο "ξερά" πρίμα και ποιο in your face ήχος. Μιλάω πάντα για τον vox ac15 με alnico blue που είμαι κάτοχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με μια απλοϊκή περιγραφή, η συχνοτική καμπύλη των Fender έχει "βύθισμα" στα μεσαία, ενώ η αντίστοιχη καμπύλη στους VOX έχει τα μεσαία ανεβασμένα;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......Αν θες μια πρόταση για πρώτη αγορά ενος ενισχυτή με χαρακτηριστικό Vox ήχο κοίτα αυτόν:

http://www.thomann.de/gr/vox_ac15h1tv.htm , ο οποίος στην Ελλάδα πωλείται περίπου στα €1250.

 

 

+1 για την πρόταση, κι'αν το φέρεις και συμπαθητικά είναι αρκετά πιθανό να τον πάρεις και πιο φτηνά απ'τα 1250.

 

Γενικά πάντως πιστεύω ότι όποιο vox και να πάρεις, αξίζει να φοράει το celestion μεγάφωνο καθώς αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της voxίλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με μια απλοϊκή περιγραφή, η συχνοτική καμπύλη των Fender έχει "βύθισμα" στα μεσαία, ενώ η αντίστοιχη καμπύλη στους VOX έχει τα μεσαία ανεβασμένα;

 

Δεν θα έλεγα ότι οι fender έχουν βύθισμα στα μεσαία, αλλά μάλλον οι vox έχουν τονισμένες - με πολύ γλυκό τρόπο - τις ψηλομεσαίες συχνότητες.

 

Άσε δε που το ευρύτερο φάσμα των λαμπάτων fender, κάνει λίγο επισφαλή τον χαρακτηρισμό του ήχου τους κατά τρόπο γενικό, ενώ με τους vox είναι κάπως πιο συγκεκριμένα τα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου