Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Studio FB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, αν ήθελε SG, θα το έλεγε...

 

Les Paul θέλει ο άνθρωπος!

+2112

 

παρε ρε μια τελεκαστερ κ αστα ολα τα αλλα! χαχαχαχα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μωρέ να βοηθήσω θέλω και όχι να μπερδέψω...

Απλά σκέφτομαι ότι κάποιος που θέλει να παίξει μέταλ και σκληρό ροκ και κλίνει προς Gibson μεριά, καλό είναι να έχει δοκιμάσει και μια SG. Είναι πάααααααρα πολύ πιθανό να του "κάτσει" ωραιότατα, και από ήχο και από παίξιμο.

 

Καλά παιξίματα φίλε, ό,τι και να πάρεις

 

(most of it is in the hands and in the mind, anyway)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον φιλε εμενα αυτο το θεμα με ετρωγε κανα 3 μηνο!

 

μετα απο πολυ ψαξιμο πηρα les paul studio AW και εμεινα απειρως ευχαριστημενως και κυριολεκτω..

εγω παιζω βαρυ μεταλ με πολλα μπασα και o ογκος μου ειναι απαραιτητος!

 

δες εδω το review Μου πανω στην κιθαρα οταν την παρελαβα και επαιξα μαζι της.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Το λεπον..μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα να ρισκαρω (κατ'εμε) και να παρω μια les paul studio και εχω να πω τα εξης:

 

ηχος: Απλα ΦΟΒΕΡΟΣ, εχει τελειο response, απειρο sustain, εκπληκτικο καθαρα ηχο και αν και εχει 2πλους μαγνητες ο ηχος ουτε κατα διανοια δεν ειναι μουντος! βαρυς και μπασος ναι..μουντος ομως με τιποτα..

Στην βρωμια τωρα..(μιας και παιζω μεταλ ) επαθα πλακα διοτι εχει φοβερο γκαζι με τρελο ογκο! (body builder και ετσι  )  μακραν καλυτερο ηχο απο τις αλλες καθαρα μεταλαδικες κιθαρες που εχω (π.χ. esp )

 

απο εμφανιση ειναι ακριβως αυτο που γουσταρω..και προφανως στους περισσοτερους δεν αρεσει για αυτο και ισως ο Θωμας την εβγαλε σε τοσο δελεαστικη τιμη 920 (τωρα δεν υπαρχει αλλο..οποιος προλαβε,,προλαβε)

Παρα πολυ ελαφρια,,αν και σχολια παλια λεγανε πως ειναι ασηκωτη..ή μπορει εμενα να μου φαινεται πολυ ελαφριά..

 

με τελειο setup..στρογγυλεμενα ταστα, σωστη θεση μαγνητων, σωστη θεση βεργας στο μανικι και παρα πολυ χαμηλο action χωρις να τασταρει πουθενα..

 

απο τον πολυ ιδρωτα το χερι σου κολαει λιγο στο βερνικι,,αλλα αυτο ή δεν πιεζεις τοσο τον αντιχειρα και εισαι cool ή απλα περιμενεις να παιχτει η κιθαρα κανα μηνα για να στρωσει κοινως.. (οταν την εβαλα στο δωματιο ολο το δωματιο μυρισε βερνικι)

 

και ο εβενος στην ταστιερα εχει απιστευτο feeling στα χερια..ο εβενος θυμιζει βελουδο σε  ξυλο..

 

με λιγα λογια εκανα λαθος που εβριζα ετσι τις gibson..τωρα βεβαια δεν ετυχε να συγκρινω στον ιδιο ενισχυτη την gibson μου με tokai kai greco οποτε δυσκολα να αποφανθω..

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155695.0

 

σκεψου οτι εγω καποτε τις εβριζα τις gibson και ελεγα πως σε κλεβουν..αλλα για την συγκεκριμενη ομολογω να πω πως με εβγαλε Μ@λ@κα  ;D

 

 

οσο αναφορα τις sg ...μια και ειμαι κατοχος μιας sg epiphone, ομολογω να πω, πως εχουν ογκο--αλλα λιγο λιγοτερο απο οτι οι les paul --αλλα μικρες διαφορες..αν και καπιοι διαφωνουν με αυτο..

Μπορει να εχουν και δικιο και να εχω αδικο εγω..(δεν το λεω ειρωνικα  ;))

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156610.0

αλλα ειναι παναλαφρες και πολυ λεπτες!, σε σχεση με τις les paul..

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Gibson  πιστεύω πως δεν τις πάει το άσπρο χρώμα..

 

 

 

Οι μαγνήτες της όμως (490R/498T) θεωρούντε καλοί για τα λεφτά τους? Τι θα μπορώ πιο πολύ να παίξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Gibson  πιστεύω πως δεν τις πάει το άσπρο χρώμα..

 

 

 

Οι μαγνήτες της όμως (490R/498T) θεωρούντε καλοί για τα λεφτά τους? Τι θα μπορώ πιο πολύ να παίξω?

 

Κούκλα-καρακουκλάρα είναι με το άσπρο!!!!!! "Γράφει" ωραία στο μάτι (αν σε ενδιαφέρει να φαίνεται), με τον καιρό θα αρχίσει να "παλιώνει" κιόλας και δεν είναι το χρώμα που έχει και η κουτσή μαρία!!!

 

Προφανώς έχεις λεφτά γύρω στο χιλιάρικο, πιστεύω πως δεν έχεις και την τεράστια εμπειρία (αρα μην ασχολείσαι και τόσο με το αν οι μαγνήτες είναι έτσι ή αλλιώς), πάρε λοιπόν όποια απο τις στουντιο σου αρέσει... αγοράζεις μια gibson, ότι σημαίνει αυτό (π.χ μεταπωλητική αξία αν αποφασίσεις να πας σε ποιο καλές και ακριβες les paul). Αν σου αρέσουν οι les paul και δεν έχεις ξεψαχνίσει ότι κυκλοφοράει (γιατί ενδεχομένως δεν είσαι και "40 χρόνια φούρναρης" και καλά κανεις!) τίποτα δεν θα σε φτιάχνει περισσότερο απο το logo της gibson στο headstosck.... κι ας είναι απο μια studio!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρες μια σχιστομάτα LesPaul (Tokai, Burny, Greco Aria klp) και πολλά λεφτά θα γλυτώσεις και καλύτερο όργανο θα έχεις.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Gibson  πιστεύω πως δεν τις πάει το άσπρο χρώμα..

 

 

 

Οι μαγνήτες της όμως (490R/498T) θεωρούντε καλοί για τα λεφτά τους? Τι θα μπορώ πιο πολύ να παίξω?

 

Με το alpine white θα μπορεις να το παιξεις και λιγο randy rhoads  :P.  Μια χαρα ειναι οι μαγνητες για rock/metal. Ειδικα o bridge γκαζωνει πολυ ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου