Προς το περιεχόμενο

Φερτε μου ενα Μαντολινο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ναι, το πηρα αποφαση..Ηρθε η ωρα για ενα μαντολινο. Αυτο που ψαχνω, ειναι να ειναι σε στυλ florentine (σαν τα παλια the gibson, βλεπε JP Jones..) και budget με το ζορι 500 ε. Το ξερω, δεν πρεπει να εχω απαιτησεις σε αυτη τη χρηματικη κατηγορια, αλλα θα ηθελα να ειναι αξιοπρεπες.. Κατι μαρκες τυποι Gewa, Stagg, millenium που φτιαχνουν απο μπαγκεττες, μεχρι μαντολινα, μικροφωνα και flight cases αποκλειονται για προφανεις λογους..

Χωρις να εχω ιδεα, κινουμαι προς αυτο:

2255x.jpg..

 

Οzark, η εταιρια ειναι αγγλικη, φανταζομαι αυτα ειναι made in China, η Korea, και ιδου τα specs:

'F' model mandolin

Solid spruce arched top, maple back and sides

Sunburst finish.

Adjustable rosewood bridge

Gold plated machines and tailpiece

 

Kαμια ιδεα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη για το ασχετο του ποστ, δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω καθολου, αλλα οταν με το καλο το παρεις ψησου να τζαμαρουμε μαζι, με το banjo που θα παρω  :-[

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες από Ευρώπη ή από Ν. Αμερική; Γιατί δεν κοιτάς σε κανέναν κατασκευαστή για χειροποίητο;

 

 

(λέω κ εγώ, τόσες μέρες μ'αυτό το personal text στο msn, δε θα ρωτήσει και στο Noiz?!?!? ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κοίτα αυτό που πόσταρες έχει ένα εμφανέστατο πρόβλημα...είναι sunburst ;D ;D

 

 

 

http://www.parisswing.com/

 

Αυτοι έχουν και ένα signature του jorgenson και φαίνονται καλά όργανα.Δε τα έχω βρει σε μαγαζιά όμως αλλά αν κρίνω απο τα list price στο site της εταιρείας, ίσως είναι στο budget σου.Ισως.

Τα συγκεκριμένα είναι κάπως ιδιαίτερα μαντολίνα(αλα macaferi ) αλλά είπα μήπως ενδιαφέρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση...μοιάζει η ταστιέρα με της κιθάρας κ του μπουζουκιού..ή τελείως διαφορετικό??

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω,αρχικα, για τις απαντησεις...

 

 

Κοίτα αυτό που πόσταρες έχει ένα εμφανέστατο πρόβλημα...είναι sunburst ;D ;D

 

 

 

http://www.parisswing.com/

 

Αυτοι έχουν και ένα signature του jorgenson και φαίνονται καλά όργανα.Δε τα έχω βρει σε μαγαζιά όμως αλλά αν κρίνω απο τα list price στο site της εταιρείας, ίσως είναι στο budget σου.Ισως.

Τα συγκεκριμένα είναι κάπως ιδιαίτερα μαντολίνα(αλα macaferi ) αλλά είπα μήπως ενδιαφέρεσαι.

 

Τα ειδα αυτα, τα ειχα μεσα στο μυαλο μου και βρικα αρκετα στο αμερικανικο ebay. Ενω ειναι πολυ ομορφα και εχουν ωραιο inlay, το headstock τους (το σχημα) ειναι...απαισιο! ;D

 

Θες από Ευρώπη ή από Ν. Αμερική; Γιατί δεν κοιτάς σε κανέναν κατασκευαστή για χειροποίητο;

 

 

(λέω κ εγώ, τόσες μέρες μ'αυτό το personal text στο msn, δε θα ρωτήσει και στο Noiz?!?!? ;D ;D)

 

Δεν εχω προβλημα να παρω απο οπουδηποτε..Αν εχεις καποια συγκεκριμενη προταση, πες μου! Γενικα θα προτιμουσα να παρω κατι χειροποιητο, παρα κατι μαρκας (μιας και σε αυτα τα λεφτα...)

 

Τωρα τελευταια, αρχισα να σκευτομαι και τη πιθανοτητα να αγορασω Ιταλικου τυπου μαντολινο, μιας και στα 600 ε μπορω να βρω κατι vintage (Buona Seeeera daai Naaaapolii :D) , που περα απο το οτι ειναι εργα τεχνης (και εχουν ΟΛΑ brazilian rosewood ντουγιες ;D) δεν χανουν και την αξια τους.. Βεβαια ο ηχος απεχει αρκετα αλλα...τελωσπαντων.. Ειδωμεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη για το ασχετο του ποστ, δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω καθολου, αλλα οταν με το καλο το παρεις ψησου να τζαμαρουμε μαζι, με το banjo που θα παρω  :-[

 

 

Mεσα με 1000! Βασικα, αν θες τζαμαρουμε και με την resonator που ειμαι καλος, γιατι μεχρι να μαθω μαντολινο, θα περασουν καμια 10ρια χρονια. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπον τωρα ξεκινας,επετρεψε μου να σου δωσω μια συμβουλή.

 

Μπασο παιζω,αλλα παντα ειχα κολλημα με το μαντολινο και λογω καταγωγης(Επτανησα).

Προσεξε πολυ τη μελετη σου.Με ρεγουλα!Προ διετιας ασχοληθηκα με το οργανο για 6 μηνες και κατεληξα με επικονδυλιτιδα δεξιου αγκωνα.4 μηνες αντιφλεγμονωδη φαρμακα,φυσιοθεραπεια και ενα καλοκαιρι δεμενο το χερι με ιμαντα.Εννοειται οτι απο τοτε δεν εχω ξαναασχοληθει με το οργανο και εννοειται οτι με αυτες τις παθησεις πολυ δυσκολα επανερχεσαι 100%.

 

Προσοχη και ρέγουλα.

 

Τωρα για τα δεκα χρονια που λες οτι θα σου παρει να μαθεις,δεν νομιζω να ειναι ετσι.Εγω σε 3-4 μηνες εμαθα πολλα πραγματα αλλα οπως βλεπεις το πληρωσα ακριβα.

 

Και για να μην σε τρομοκρατησω τελειως,να σου πω οτι μπασο παιζω ακομα και ειναι ολα ο.κ,αλλα μαντολινο με τιποτα!

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, το εχω υπ οψην μου μιας και η... γιαγια μου ειχε παθει τα ιδια οταν στα νιατα της ειχε ξεκινησει να μαθαινει μαντολινο (Δωδεκανησα, επισης Ιταλοκρατια..). Ειδικα αν το παρεις πατριωτικα οι τενοντιτιδες πεφτουν βροχη!

Τα 10 χρονια τα αναφερω μιας και ειμαι ανθρωπος που πιο πολυ "παιζω" μουσικη, παρα "μελεταω"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ ωραιο οργανο!

ειχα ενα διαστημα εα κ επαιζα το περιεργο του ηταν οτι ειναι σαν αναποδο μπασο κουρδισμενο κ ειναι λιγο μπερδεμα :P

 

στην ελλαδα παντως μπορεις να βρεις ουραια χειροποιητα κ σε πολυ καλες τιμες αλλα ειναι τα Ιταλικα στυλ με σκαφος δλδ με ντουγιες(εγω τετοιο ειχα)

εγω παντως ειχα σκεφτει καποτε να παρω αυτο

http://www.thomann.de/gr/ibanez_m510ebs.htm

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου