Προς το περιεχόμενο

MIDI και απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νίκολα,

 

1. Δε παίζω κλασσικά κομμάτια. Παίζω για την πλάκα μου ελληνικά κομμάτια (αλκίνοο, χαρούλα, χατζηγιάννη κπλ).

2. Η/Υ έχουν αρκετούς (λόγω δουλειάς). Είμαι διατεθιμένος να πάρω ό,τι μηχάνημα χρειαστεί. Απ' όσο ξέρω θέλουν μνήμη αυτά τα VST (4GB) και γρήγορους δίσκους που ήδη έχω (SATA 2).

3. PC με XP SP3.

 

Την ξέρω την Yamaha USB, κάπου την είδα στην αγγελία κάποιος την ψάχνει μεταχειρισμένη.

Προτιμώ μια καρτούλα ολοκληρωμένη όπως την M-AUDO Firewire 1814

 

http://www.m-audio.com/products/en_us/FireWire1814-main.html

 

Μου κάνει με όσα καλούδια λες;

 

Το software θα το βρω, θα τα δω ένα ένα πιο είναι εύκολο στη χρήση για μένα τον νουμπά :)

 

Όσον αφορά τα VST, ναί έχει τόνους και θα πρέπει κι αυτά να τα δω. Έχω έναν φίλο που έχει

2-3 δίσκους φούλ με VST προγράμματα. Έ, όλο και κάτι θα μου δανείσει !!

 

Btw, τα 2 πρώτα που είπε ότι ειναι samplers είμαι περίεργος να τα δω, τι δηλαδή παραπάνω

προσφέρουν στην όλη κατάσταση.

 

Ευχαριστώ

 

EDIT: http://www.sendspace.com/file/l2tsxg σου βάζω ένα δείγμα για το πως ακούγεται

το ταπεινό μου Yamaha P85. Είμαι αυτοδίδακτος για αυτό μην μου την πεις για το παίξιμο!

Μπορείς να μου πεις αν έχεις ακούσει κάτι παρόμοιο σε VST. Δε θέλω

πολύ κλασσικούρα αλλά κάτι πιο ποπ και ταυτόχρονα νάτουραλ. Σε μπέρδεψα ε;

 

Yamaha Digital Piano P-85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί να ναι 100 φορές καλύτερο; Εξήγησε μου σε παρακαλώ.

 

επειδη στα pc υπαρχει μεγαλη χωρητικοτητα σε ram και hd οποτε υπαρχουν πιανα των οποiων οι βιβλιοθηκες ειναι πολλα GB

 

Όσον αφορά τα VST, ναί έχει τόνους και θα πρέπει κι αυτά να τα δω. Έχω έναν φίλο που έχει

2-3 δίσκους φούλ με VST προγράμματα. Έ, όλο και κάτι θα μου δανείσει !!

 

προσοχη γιατι εδω ειναι noiz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο nicolas!  ;)

 

webgeorge,

τα vst οργανα εχουν προχωρησει παρα πολυ και οντως το πιο πιθανο ενα multιsampled piano με πολλα velocity layers , σε ιδανικες συνθηκες ηχογραφησης με κορυφαια μικροφωνα και προενισχυτες , νομιζω κι εγω οτι θα ειναι πολυ καλυτερα απο το περιορισμενης υπολογιστικης ισχυος αρμονιο σου .

 

Επισης σχετικα με τον φιλο σου που εχει φουλ σπασμενα προγραμματα , στο νοιζ προσπαθουμε να χειριζομαστε με "λεπτοτητα" αναφορες σε πειρατεια λογισμικου , παρολο που  εμπλεκομαστε λιγο πολυ ολοι και  ειναι καθημερινοτητα μας . φιλικα αυτο , ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εε...

 

Το ανέφερα κι εγώ πάρα πολύ πλαγίως... (try before buy)... Ανθρώπινο είναι τελικά, και τα πράγματα είναι γκρί. Προσωπικά έχω αγοράσει τα πάντα που χρησιμοποιώ... :'( (τα λεφτάκια μου... μπου χου χου).

 

Θα ακούσω, Γιώργο το κομματι σου κάποια στιγμή σήμερα και θα απαντήσω κατάληλα (ελπίζω).

 

Νά 'σαι καλά boody. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά δε θα πάρω τπτ σπασμένο.

να μου δανείσει είπα μέχρι να βρω το κατάλληλο και να το αγοράσω.

στα 200 ευρώ κολλάμε;

 

ευχαριστώ

Yamaha Digital Piano P-85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nicolas θα σου πω κι εγώ μπράβο όπως ο boody, πολύ ωραία τα λες και χαίρομαι που μοιράζεσαι τις γνώσεις σου και με άλλους που μπορεί να μην ξέρουν και τόσα σε θέματα μουσικής τεχνολογίας. (.... :-[)

 

 

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το P85 που έχει ο φίλος είναι ένα αξιοπρεπέστατο stage piano με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα κλπ, και καλό ήχο πιάνου. Για να πάρει κάτι καλύτερο απο αυτο σε ήχο, θα πρέπει να μπλέξει με vst, latency, δυναμικές και velocity curves και δεν συμμαζεύεται. Για το πιανιστικό επίπεδο του φίλου μας και για τις γνώσεις του στη μουσική τεχνολογία, προτείνω να αρχίσει με μια καρτούλα με midi, και ένα απλό sequencer όπως τα πρώτα στη λίστα που πρότεινε ο nikolas και να δουλέψει σε επίπεδο midi για να μάθει το sequencing. Αργότερα βουτάει και στο audiο, vsts και τα λοιπα.

 

μπραβο nicolas!  ;)

 

webgeorge,

τα vst οργανα εχουν προχωρησει παρα πολυ και οντως το πιο πιθανο ενα multιsampled piano με πολλα velocity layers , σε ιδανικες συνθηκες ηχογραφησης με κορυφαια μικροφωνα και προενισχυτες , νομιζω κι εγω οτι θα ειναι πολυ καλυτερα απο το περιορισμενης υπολογιστικης ισχυος αρμονιο σου .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου