Προς το περιεχόμενο

Μια νοσταλγια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα, ακουγοντας καποια κομματακια που τυχαια μπηκαν στην playlist,αναπωλησα τα νιατα μου-90's...

Αναμνησεις απο τηλεοπτικες σειρες, μεχρι τον πλυμμηρισμενο απο παιδακια που τρεχουν σαν παλαβα-μαζι και μενα-δρομο, χωρις αγχη και φοβους.

Βεβαια λογω της φυσης του Noiz θα αναφερθω στη μουσικη. Μεγαλωσα με Faithless και Offspring, που σημαινει οτι ακουω περιεργα μεταξυ τους πραματα. Η κατασταση στην ροκ/μεταλ/πανκ ή οτι παρακλαδι θελετε πιστευω οτι εχει μεινει στα ιδια επιπεδα. Και συνεχιζω.

 

Εποχες που τα μπουζουκια ηταν σε τριτη μοιρα, και "κυβερνουσαν" τα κλαμπ. Καθε μερα ηταν μια γιορτη. Χορος χωρις σταματημο, ακουραστοι νεοι να πηδανε πανω κατω με μουσικες που τωρα στην Ελλαδα θεωρουμε-και ειναι για τα δεδομενα μας-ρετρο.

Ακουγες "εχει παρτυ στο ταδε απο τους Magna", και η αποκριση ηταν "ποσοι ειμαστε να κανονισουμε πως θα παμε?". Τετοια σκηνικα εχουν παραμεινει μονο στα νησια πιστευω, αλλα και αυτο περιοριζεται στα καλοκαιρια κυριως.

Υπηρχαν απειρες επιλογες. Ειχε κοσμο στο ενα? Δεν ηθελες να δεις καποιον που ηξερες οτι θα ειναι εκει? Εκοβες παραδιπλα, και τσουπ και αλλο κλαμπ.

 

Τα ραδιοφωνα παιζαν μουσικη που γουσταρε ο παραγωγος για τους z/y/z λογους. Η επικοινωνια και η διασκεδαση ηταν τα πρωτα μεληματα. Δε θα ξεχασω ποτε τον Jeromino Groovy, με το εκπληκτικο team του να δινει κεφι και χαρα στους ακροατες.

 

Τωρα, λες θα παω σε κλαμπ, και σκεφτεσαι, μουσικη που πουλαει, μετα απο καποια ωρα τσιφτετελια, αντε αμα ειναι στις καλες του ο dj και κανενα 20λεπτο flashback σε disco ρυθμους. Τα μπουζουκια παρεα με τη λογικη του -νεοπλουτου πολλες φορες- νεοελληνα, εχουν καταστρεψει τα παντα. Τα ραδιοφωνα εχουν υπολογιστες που παιζουν μουσικη αναλογα με το ποσο πουλαει και ποσο τα εχει σκασει καποια δισκογραφικη.

Το κεφι εχει πεσει απο την κορυφη του κεφαλιου, στο υψος των αστραγαλλων.

 

Μπορει σε καποιος η σκεψη μου να φανει ανοητη ή και ενοχλητικη, αλλα ετσι νιωθω...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι μου φαινεται οτι σχεδον τιποτα δεν εχει αλλαξει ετσι οπως τα εχεις περιγραψει. Ισως μονο τα rave παρτυ στην αθηνα (και μονο εκει) να λειπουν. φιλe μου καλε , η νοσταλγια σου εχει να κανει με το οτι τα γνωρισες ολα αυτα σε μια πολυ ωραια ηλικια , και οχι επειδη ηταν τοσο αγνα και απηλαγμενα απο σκυλοτραγουδα και playlistes.

Παντως δεν ειναι καθολου ανοητη ουτε ενοχλητικη η σκεψη σου , ισα ισα που ειναι μια πολυ ωραια αφορμη για συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι φιλε μου.....

 

αλλοιως ηταν τα χρονια τα παλια

που o πολυς ο κοσμος δεν ειχε πονηρια

και ολοι μας τη βγαζαμε με βιολογικα

χωριατικα προϊοντα μαυρο ψωμι και ελια ;D

 

 

;D ;D

 

ακομα αναπολω τα ενδοξα 70s & 80s & 90s γεματα απο πολιτισμο και ποιοτητα ζωης,τι Γαρδελης,τι Βινα Ασικη τι υπεροχα σηριαλ στυλ "Οι Πανθεοι" στην κρατικη TV..... :) (ασε που ηθελες 14 ωρες να πας Θεσ/νικη με το τραινο...)

 

υπεροχα περναγαμε στη ντισκο "Μπαρμπαρελα"

και ηταν ολη η ζωη μια γλυκα και μια τρελλα :)

 

ακομα περισσοτερο αναπολω τα 80s που στηναμε καραουλι καθε μεσημερι στις 16.00 μπας και πιασουμε την εκπομπη του Πετριδη και ακουσουμε κανα κομματι της προκοπης...(ενω ακομα θυμαμαι τις...ουρες στα δισκαδικα για να αγορασουμε το ''BREAKFAST" των Supertramp....)

 

ωραιες εποχες..... :)

 

εξω απο πλακα τωρα,τις σπανιες φορες που βγαινω βραδυ στην Αθηνα,δε βλεπω την ωρα να γυρισω σπιτι μου,πιο "νεκρη" πολη απο πλευρας νυχτερινης ζωντανιας μονο στο.... Wyoming εχω δει... (και δεν ειναι λογω...ηλικιας...στο Βερολινο που περναω πολυ χρονο δεν..μαζευομαι σαν δεκαοχταρης κανω... :) :) :))  (δυστυχως ο κοσμος εχει "παγωσει" χωρις ελπιδα ξεπαγωματος φοβαμαι....)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μου φαινεται οτι σχεδον τιποτα δεν εχει αλλαξει ετσι οπως τα εχεις περιγραψει. Ισως μονο τα rave παρτυ στην αθηνα (και μονο εκει) να λειπουν. φιλe μου καλε , η νοσταλγια σου εχει να κανει με το οτι τα γνωρισες ολα αυτα σε μια πολυ ωραια ηλικια , και οχι επειδη ηταν τοσο αγνα και απηλαγμενα απο σκυλοτραγουδα και playlistes.

Παντως δεν ειναι καθολου ανοητη ουτε ενοχλητικη η σκεψη σου , ισα ισα που ειναι μια πολυ ωραια αφορμη για συζητηση.

 

Σιγουρα παιζει ρολο η ιλικια μου, και δεν ειπα οτι δεν υπηρχαν σκυλοτραγουδα και playlist. Σιγουρα υπηρχαν. Αλλα σιγουρα δεν ηταν στον σημερινο βαθμο, οπου και καταντουν ενοχλητικα... ;)

 

 

εξω απο πλακα τωρα,τις σπανιες φορες που βγαινω βραδυ στην Αθηνα,δε βλεπω την ωρα να γυρισω σπιτι μου,πιο "νεκρη" πολη απο πλευρας νυχτερινης ζωντανιας μονο στο.... Wyoming εχω δει... (και δεν ειναι λογω...ηλικιας...στο Βερολινο που περναω πολυ χρονο δεν..μαζευομαι σαν δεκαοχταρης κανω... :) :) :))  (δυστυχως ο κοσμος εχει "παγωσει" χωρις ελπιδα ξεπαγωματος φοβαμαι....)

 

Συμφωνω απολυτα σε αυτο με τον Superfunk. Βγαινεις εξω, και αντι να ψαχνεις να βρεις υσηχια, ψαχνεις να βρεις φασαρια... Η ιλικια μου δε μου εχει επιτρεψει ακομα να παω στο εξωτερικο, αλλα σιγουρα καποια στιγμη θα παω Λονδινο και Βερολινο, επισης για τον λογο που ανεφερε ο Superfunk... Επισης, νευριαζω που μου χαλασε η Παρος που σχεδιαζα, μιας και θα μπορουσα να νιωσω ξανα τετοια συναισθηματα...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι για διασκεδαση μη πας παρο , κατσε αθηνα. μια μικρη αθηνα ειναι με θαλασσα γυρω γυρω.

Σορι για την απολυτη τοποθετηση , αλλα δε σας καταλαβαινω εκει στην πρωτευουσα . Μενετε στην περιοχη σας 200 χρονια χωρις να ξερετε την παραδιπλα , σπουδαζετε στην αθηνα , πατε φανταροι στην αθηνα , διακοπες παρο μυκονο κλπ , και μετα γκρινιαζετε για την κωλομεγαλουπολη που δε προσφερει ποιοτητα ζωης και εχει ψοφια νυχτερινη ζωη  και κατι τετοια...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις σπανιες φορες που βγαινω βραδυ στην Αθηνα,δε βλεπω την ωρα να γυρισω σπιτι μου,πιο "νεκρη" πολη απο πλευρας νυχτερινης ζωντανιας μονο στο.... Wyoming εχω δει...

 

(α) Εξαρτάται τι είδους διασκέδαση επιδιώκεις.

(β) Τολμώ να πω (ας μου επιτραπεί το έντονο ύφος) ότι είναι μια ακόμη υπερβολή και ότι μάλλον δεν έχεις ιδέα από ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ νέκρα εσωτερικού και εξωτερικού. Έχω ζήσει και έχω γυρίσει αρκετά στο εξωτερικό, εξακολουθώ να το κάνω (και πρώτα ο Θεός, σκοπεύω να το συνεχίσω για πολλά χρόνια ακόμη) και αγαπώ την νυχτερινή ζωή και ζωντάνια της Αθήνας χωρίς να κομπλεξάρομαι καθόλου. Αν δεν εκφράζει κάποιον το είδος του εκάστοτε προσφερόμενου τύπου διασκέδασης, αυτό είναι άλλη ιστορία - ας μην τα συγχέουμε.

 

Εποχες που τα μπουζουκια ηταν σε τριτη μοιρα, και "κυβερνουσαν" τα κλαμπ. Καθε μερα ηταν μια γιορτη. Χορος χωρις σταματημο, ακουραστοι νεοι να πηδανε πανω κατω με μουσικες που τωρα στην Ελλαδα θεωρουμε-και ειναι για τα δεδομενα μας-ρετρο.

 

Δεν ήταν τόσο σε τρίτη μοίρα τα μπουζούκια τότε, απλά δεν είχε περάσει τόσο η ανεγκεφαλη τάση του λάιφσταιλ έτσι ώστε να θεωρούνται και καλά χλιδάτα και όχι πιο λαϊκά. Αλλά και πάλι, αυτό που λες με τους νέους να χοροπηδάνε πάνω κάτω και η κάθε μέρα που ήταν γιορτή, μπορεί κάποιος άλλος κάλλιστα να το ερμηνεύσει σαν μια παρακμή (και ίσως να μην έχει και άδικο).

 

Είχα περάσει λίγο και από αυτό τον κύκλο αλλά ανέκαθεν με τραβούσε το αγγλόφωνο ελληνικό ροκ τότε (Last Drive, Deus X Machina, Make Believe, Groove Machine, οι απίστευτοι Honeydive - Bokomolech - Sound Explosion κλπ κλπ κλπ), οπότε απείχα παρασάγγας. Αλήθεια, τι κρίμα που οι σημερινές ελληνικές μπάντες είναι στο 99% ασταναπανστδ*%#@!!! (άποψή μου)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(β) Τολμώ να πω (ας μου επιτραπεί το έντονο ύφος) ότι είναι μια ακόμη υπερβολή και ότι μάλλον δεν έχεις ιδέα από ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ νέκρα εσωτερικού και εξωτερικού.

 

+1000

προσυπογραφω. εχω ταξιδεψει κι εγω λιγακι και εχω καποιες εικονες απο πολεις στο μυαλο μου που δε θα τις πιστευατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα οι εμπειρια μου ειναι απο τις πολεις που αγαπω και επισκεπτομαι συχνα δηλ.Λονδινο,Βερολινο,Βαρκελωνη,Παρισι,Νεα Υορκη & Τοκυο (τωρα τελευταια μας προεκυψε αυτο)...χωρια σαν τις Βρυξελλες δεν παιζουν φυσικα..... ;D ;D ;D 

 

Δεν ξερω για ποιες πολεις μου λετε εσεις,αλλα μπροστα στη νυχτερινη ζωη των προαναφερομενων πολεων η Αθηνα ειναι νεκροταφειο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγά τις νοσταλγίες... Η γιαγιά στέλνει ακόμα σπανακόπιτα από το χωριό, τα κλαμπ γεμίζουν με ότι υπάρχει και υπήρχε και τότε. Με πολύ κόσμο!

 

...μήπως σου λείπει η γιαγιά σου Δαυίδ???

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου