Προς το περιεχόμενο

ΗΒ 5W λαμπ-ο-προβλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εισαγωγη: Δεν ξερω καθολου απο προβληματα σχετιζομενα με λαμπες. Ουτε να τα εντοπιζω, ουτε να τις αλλαζω... αλλα ξερω οτι κατι μου φταιει και πονταρω οτι εχει να κανει με λυχνια...

 

Το προβλημα (οπως το αντιλαμβανομαι):

 

Υπηρχε απο την αρχη, αλλα δεν με ενοχλουσε ιδιαιτερα. Αλλωστε γινεται αντιληπτο μονο σε συγκεκριμενες συχνοτητες και σε καποια ενταση και πανω (μεση και μετα). Εχει μια προτιμηση εμφανισης κοντα στην Ρε.  Δεν εχει χειροτερευσει με τον καιρο, αλλα ουτε φαινεται να αυτοθεραπευεται :)

 

Οταν παιζει δυνατα και σε συγκεκριμενες συχνοτητες ακουγεται παραλληλα με τον ηχο ενας θορυβος πολυ χαμηλης εντασης αλλα διακριτος... σαν να εχεις παρει εναν καμενο λαμπτηρα και να τον κουνας διπλα στο αυτι σου και να ακους αυτο το συρματακι να δονειται/συντονιζεται ... ενα ελαφρυ/διακριτικο/μεταλλικο τσικι-τσικι να συνοδευει τον ηχο... [ενα σιγανο μεταλιζε κχχχ κχχχχ κχχχ].

 

Δεν μου θυμιζει συντονισμο κουτιου, χαλαρωμα ηχειου, τριξιμο ξυλων και τετοια πραγματα.

 

Ειναι η προενισχυτρια? Ειναι η τελικη? Ειναι κατι αλλο? Μπορει να κανει κανεις με αυτα τα στοιχεια καποια πρωτη διαγνωση σε τι να δοκιμασω?

 

Ευχαριστω...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τσικι-τσικι?γιατι δεν τον επεστρεψες αφου το εκανε απ την αρχη?

 

Ενα σωρο λογοι:

 

Γιατι πονταρα και πονταρω οτι ειναι θεμα μικροφωνικης (δεν ξερω αν το λεω καν σωστα) λυχνιας και οχι κατι αλλο.

 

Γιατι τον θελω τον ενισχυτη να τον χρησιμοποιω και μου αρεσει ο ηχος του, αν ειναι να εμενα χωρις για 1 μηνα η οσο παρει το πηγαινελα, πιο μεγαλο το κακο.

 

Γιατι ακομα και τωρα δεν με πολυενοχλει (μαλιστα δεν εμφανιζεται καν το τσικι-τσικι συνηθως στις εντασεις που παιζω εντος πολυκατοικιας).

 

Γιατι ρε παιδι μου αν ειναι μια λυχνια = δεν τρεχει τιποτα. Αν ειναι κατι αλλο, με 100 ευρω που κανει ολος ο ενισχυτης μαζι, παλι τιποτα δεν θα ετρεχε, πιο πολυ η βαβουρα να τον γυρναγα τοτε και να περιμενα νεο κλπ κλπ...

 

Αλλα στο θεμα μας... Μια που αποφασισα να του δωσω λιγο χρονο, να τον εχω κομπλε για το εξοχικο μου που θα καταληξει (καλοκαιρι ερχεται, διακοπες) ... βγαζει κανεις ακρη τι μπορει να ειναι αυτο απο την επιστημονικη περιγραφη που εδωσα?

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε περιμενε να μας πει κανενας πιο εμπειρος την λυση.το τσικι τσικι τρελο σουξε ομως  :P

 

Ειμαι σιγουρος οτι καπου στον κοσμο θα υπαρχει καποιο φορουμ που θα εχει καθιερωθει καποια "λεξη" που περιγραφει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που μου συμβαινει :)

 

(Καλη ωρα οπως εχουμε εμεις στο noiz το πατενταρισμενο ΒΖΖΖ για τους μονοπηνιους).

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είμαι άμπσολούτλυ πόζιτιβ ότι είναι ένας μικρός νάνος με μία (αντίστοιχα) μικρή μεταλλική λίμα με την οποία τρίβει κάποια από τις λάμπες παράγοντας έναν ήχο που στη βιβλιογραφία αναφέρεται ως "μεταλιζε κχχχ κχχχ κχχχ".

 

Ο ίδιος ο νάνος περιγράφεται ως άκακος αλλά καλύτερα πάρτου τη λίμα.  Και καθώς θα ψάχνεις να τον εντοπίσεις βάλε και 2 καλύτερες λάμπες  :)

 

(Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα....)

 

Να τις σφηνώσεις σωστά στις βάσεις τους δοκίμασες έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι άμπσολούτλυ πόζιτιβ ότι είναι ένας μικρός νάνος με μία (αντίστοιχα) μικρή μεταλλική λίμα με την οποία τρίβει κάποια από τις λάμπες παράγοντας έναν ήχο που στη βιβλιογραφία αναφέρεται ως "μεταλιζε κχχχ κχχχ κχχχ".

 

Ο ίδιος ο νάνος περιγράφεται ως άκακος αλλά καλύτερα πάρτου τη λίμα.  Και καθώς θα ψάχνεις να τον εντοπίσεις βάλε και 2 καλύτερες λάμπες  :)

 

(Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα....)

 

Να τις σφηνώσεις σωστά στις βάσεις τους δοκίμασες έτσι?

 

Τιποτα δε δοκιμασα απο μονος μου ρε Χαριλατρε. Δεν ξερω αν το πιστευετε, αλλα δεν κατσαβιδωνουν ολοι ενισχυτες στον ελευθερο χρονο τους  :P

 

Ουτε να τον ανοιξω να δω αν ειναι ο νανος μεσα (αληθεια μπορει να εχει νανο η κανεις πλακα?) , ουτε να επιχειρησω να βαλω καλυτερα τα πραγματα που εβαλε ο κατασκευαστης. Ουτε spare λαμπες εχω. Αυτο λεμε. Εσεις θα μου πειτε τι να κανω...

 

Αρα λες

1) Σφηνωμα παλιες

2) Νεες Λαμπες

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου