Προς το περιεχόμενο

Help: MIDI αρχεία που άλλαζουν τα όργανα και το volume μόνα τους


Sad_Baffoon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές φορές μου αρέσει όταν έχω ελεύθερο χρόνο να κατεβάζω ένα τραγούδι σε μορφή midi, να το φορτώνω σε ένα DAW και να παίζω: να αλλάζω τα όργανα, να φορτώνω εφέ, να γράφω κιθάρες κλπ. Μερικές φορές όμως αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

 

Είναι, ας πούμε, σε ένα αρχείο το πρώτο midi track πιάνο. Ξεκινάει κανονικά να παιζει πιάνο και κατα τη διάρκεια του κομματιού αλλάζει από μόνο του σε πχ βιολι. Εγώ δεν το θέλω αυτό, θέλω να παραμένει το ίδιο όργανο σε όλο το κομμάτι. Ή σε κάποια άλλα αρχεία αυξομειώνεται η ένταση ενός track μόνη της (σε φάση volume swell) . Αν κατάλαβα καλά, οι αλλαγές αυτές είναι αποθηκευμένες στο ίδιο το αρχείο midi. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις απενεργοποιήσω χωρίς να αναγκαστώ να κανω copy/paste τα μέρη σε άλλο track;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο συμβαινει απο μονο του?Μηπως παραλληλα με την ακροαση πειραζεις το συνθ που ισως εχεις συνδεδεμενο χωρις να ειναι το λοκαλ κοντρολ of?

Aυτο θα μπορουσε να ειναι ενα σεναριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο συμβαινει απο μονο του?Μηπως παραλληλα με την ακροαση πειραζεις το συνθ που ισως εχεις συνδεδεμενο χωρις να ειναι το λοκαλ κοντρολ of?

Aυτο θα μπορουσε να ειναι ενα σεναριο....

 

Όχι δεν πειράζω τίποτα ούτε έχω κάποιο συνθ ή οτιδήποτε άλλο συνδεδεμένο στο PC. Το κομμάτι παίζει μόνο του. Αυτές οι αλλαγές της έντασης κ των οργάνων υπάρχουν ακόμη κι αν παίξω το αρχείο σε έναν απλο midi player χωρις δυνατότητα edit. Μάλλον έχει κάποια σχέση με εντολές midi που είναι αποθηκευμένες στο αρχείο αλλά δεν ξέρω πώς αλλάζουν ή καταργούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες (συνήθως διπλο click πανω στο track) μηπως στο καθε midi track υπαρχει καποια system exlusive εντολή οπως program change, volume κ.τ.λ... εαν ναι, τοτε απλα σβησε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες (συνήθως διπλο click πανω στο track) μηπως στο καθε midi track υπαρχει καποια system exlusive εντολή οπως program change, volume κ.τ.λ... εαν ναι, τοτε απλα σβησε τα.

 

Αυτό είναι όντως, ευχαριστώ. Με λιγο ψάξιμο βρήκα πώς αλλάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου