Προς το περιεχόμενο

Ποια Gibson Les Paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι να πρωτοθυμηθω... ;D το shallow headtsock,το maple μπρατσο,τους ΑΘΛΙΟΥΣ μαγνητες ,την πληρη απουσια του deep dish carving στο σωμα,,,το ΒΑΡΟΣ ?;D ;D

 

ενταξει αν εισαι ΠΟΛΥ τυχερος μπορει να σου τυχει και καμμια 70αρα που να παιζει (συνηθως ειναι deluxe που ετσι κι αλλοιως δεν ειναι κλασσικη LP  ή custom) αλλα ειναι πολυ σπανιο,συνηθως ειναι για τα μπαζα (βεβαια οι vintage values τους εχουν παει στα υψη...)

 

Με τα λεφτά που λες μπορείς αν ψάξεις να βρείς Deluxe του 1969 σε μέτρια/άσχημη κατάσταση, αν δεν σε νοιάζει πολύ το εικαστικό αλλά ο ήχος, σίγουρα θα το παραβλέψεις. Είναι καλή περίπτωση πριν γίνουν και αυτές απλησίαστες, όπως οι Standard του 1968 που θες πάνω από 10.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το προβλημα ειναι ομως οτι ψαχνει ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΗ κιθαρα οποτε καπως δυσκολο να ειναι τοοοοοοσο τυχερος... :)

 

ευτυχώς που είμαι αριστερόχειρας και περιορίζονται λίγο οι επιλογές μου από την ίδια την μαμά Gibson!

 

Παντως αν θες να φυγεις απο τους κλασσικους (& βαρετους ;D) διπλους και να πας στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλυτερη LP που υπαρχει (και που θα υπαρξει ποτε) go with the KING (αυτο το reissue πραγματικα ...μαμει...)

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_1954_vos_goldtop_r.htm

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sure, ας το έχει όμως στα υπόψη σαν μια τάξη μεγέθους... Χαίρομαι πάντως που συμφωνείς super για τις 70's και μετά LP's, θυμάσαι τη συζήτησή μας με αφορμή την αγγελία σου για την 76 goldtop  ;); Όσες 70's και μετά LP και αν έπαιξα (Standard, Customs, Deluxes κλπ) καμία δεν πλησίασε τα χαρακτηριστικά των 50's και 60's μοντέλλων, τις οποίες με το που τις πιάνεις και τις παίζεις unplugged καταλαβαίνεις ότι είναι μέρα με τη νύχτα.

Παρεπιπτόντως (οff topic) για το lovetone δεν είχα νεα, οπότε μάλλον το ξεχνάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες 70's και μετά LP και αν έπαιξα (Standard, Customs, Deluxes κλπ) καμία δεν πλησίασε τα χαρακτηριστικά των 50's και 60's μοντέλλων, τις οποίες με το που τις πιάνεις και τις παίζεις unplugged καταλαβαίνεις ότι είναι μέρα με τη νύχτα.

 

σαφως ;) παντως τα νεα vos μοντελλα επειδη τα επαιξα πλαΪ-πλαΊ με original 50s LP προσφατα στη Γερμανια πραγματικα ειναι οι καλυτερες κιθαρες που εχει...φτιασει ;D η Gibson μετα τη χρυση δεκαετια της (late fifties middle sixties) ;)

 

ειδικα αυτη με το wraparound με εκλεψε την καρδια σε λεω..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από Les Paul, αλλά η VOS 57 Gold Top που έπαιξα κάποια στιγμή που κατέβηκα Αθήνα στο Guitar Store, μου έκλεψε την καρδιά...

 

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με οποιαδήποτε άλλη Les Paul έχω παίξει ποτέ...

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως ;) παντως τα νεα vos μοντελλα επειδη τα επαιξα πλαΪ-πλαΊ με original 50s LP προσφατα στη Γερμανια πραγματικα ειναι οι καλυτερες κιθαρες που εχει...φτιασει ;D η Gibson μετα τη χρυση δεκαετια της (late fifties middle sixties) ;)

 

 

Χρυσή δεκατετραετία για μένα 1954-1968. Έχω παίξει αρκετές original 50s LP, αλλά βρίσκω πιο βολική λόγω neck size την 68άρα. Καλό είναι το VOS 54', go for it, αν δεν ψάχνεις για vintage όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν θες να φυγεις απο τους κλασσικους (& βαρετους ;D) διπλους και να πας στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλυτερη LP που υπαρχει (και που θα υπαρξει ποτε) go with the KING (αυτο το reissue πραγματικα ...μαμει...)

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_1954_vos_goldtop_r.htm

 

;)

με νανισες την ψυχολογια! :o

τι οργανο........

 

ον τοπικ!

αφου σκεφτεσε να σκασεις χρημα τσεκαρε κ κανα custom Οργανο!

με τα λεφτα που διαθετης μπορεις να παρεις ενα παρα παρα πολυ καλο οργανο κ θα ειναι κ οπς το θες!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από Les Paul, αλλά η VOS 57 Gold Top που έπαιξα κάποια στιγμή που κατέβηκα Αθήνα στο Guitar Store, μου έκλεψε την καρδιά...

 

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με οποιαδήποτε άλλη Les Paul έχω παίξει ποτέ...

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ

 

Και σύ την πάτησες με αυτή!!??.......... ;D ;D ;D

 

Η κιθάρα έσπερνε!! (και θέριζε μαζί!!)....... ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου