Προς το περιεχόμενο

Ποια Gibson Les Paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε όλους!

 

Εδώ και πολύ καιρο σκέφτομαι να πάρω μια les paul κιθάρα για να εμπλουτίσω τους διαθέσιμους ήχους που έχω και γιατί όσο περνούν τα χρόνια από hardcore stratoμανιακός βλέπω ότι μπορεί να σου προσφέρει πολλά μια τέτοια κιθάρα όσο και να μην ήθελα να το παραδεχτώ παλαιότερα...

 

Μιας και δεν ξέρω καθόλου από τέτοιου είδους κιθάρες, μπορώ να πώ πραγματικά ότι έχω ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ το λιγότερο...  >:( ευτυχώς που είμαι αριστερόχειρας και περιορίζονται λίγο οι επιλογές μου από την ίδια την μαμά Gibson!

 

Πριν περάσω παρακάτω να πω ότι δεν με ενδιαφέρει το κόστος (μέχρι ας πούμε 4000 όχι και τρελλά πράγματα!!) αρκεί να πάρω κάτι που θα είναι καλό. Επίσης να τονίσω ότι ενώ γνωρίζω ότι και κάποιες epiphone, tokai, greco κλπ είναι πολύ καλές εγώ θέλω Gibson.  ;D Βίτσιο!  ;D

 

Ιδού οι ερωτήσεις μου στους φίλους lespaulάκηδες του forum:

1. Έχω ακούσει πολλές φορές να λέγεται ότι είναι χάλια οι καινούργιες les paul. Ισχύει κάτι τέτοιο?

2. Έχουν βγάλει 10000 διαφορετικά μοντέλα και έχω μπερδευτει: Studio, Classic, Standard, VOS 57, 69 , Black beauty, the beauty and the beast, 666 the year of the reissue, τα robot τρελλάθηκαν, custom classic, Standard premium plus, windows vista ultimate, goldfinger custom shop....  ??? ??? ??? ??? ??? ???

Ποια από όλες αυτές ρε παιδιά είναι μια Gibson που να αξίζει κάποιος να πάρει για να έχει σαν την κύρια κιθάρα του. Με ενδιαφέρει ένας ήχος μίξη Slash με την "γλύκυτητα" του Steve Hackett. Ακούστε ας πούμε το solo του Filth on Filth εδώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=rL4gTaolD88

 

Η προφανής απάντηση βέβαια σε αυτό είναι "Πάρε μια custom" αφού αυτή κρατάει ο ανθρωπός!! Και που ξέρω εγώ όμως αν η πραγματική vintage custom του hackett είναι πιο κοντά ηχητικά με μια άλλη (πχ standard premium) και οχι την custom από τις καινούργιες???

 

Οπότε οι διαθέσιμες επιλογές μου είναι (αριστερές):

-Studio

-Standard

-Classic

-Custom (New)

-Custom 57

-Goldtop 56

-Goldtop 57

-Standard 58

-Standard 59

-Standard 60

 

Ποια ομως...???  ::) HELP!!

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά! Sorry για το μεγάλο post.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου εφόσον είσαι διατεθειμένος να τα σκάσεις και να πάρεις κάτι πραγματικά καλό όπως θες θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε custom... Πέρνα μια βόλτα από τον Huber αρχικά και βλέπουμε...

raco Dormiens Nunquam Tittilandus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην μη μπερδευεις τον ηχο που εχουν ο Slash & o Hackett στον δισκο τους με αυτον που τελικα ΕΣΥ θα βγαλεις απο την κιθαρα... μια και ο ...τελευταιος υπευθυνος για αυτον ειναι η...κιθαρα που χρησιμοποιουν (πριν απο αυτην εχουν επεμβει κομπρεσσορες και στουντιακος εξοπλίσμος εκατονταδων χιλιαδων ευρω  στη διαδικασια της μιξης & ενα εκπληκτικο μαστερινγκ  ..δεν μπαινω καν στον κοπο να μιλησω για τους ενισχυτες,τα μικροφωνα και τα εφε που χρησιμοποιουν...)

 

Στην ουσια τωρα της ερωτησης σου,φροντισε να παρεις μια Gibson φτιαγμενη με την παλια συνταγη (η οποια καταργηθηκε το 1970 περιπου και ξαναενεργοποιηθηκε στις υλοποιησεις του Custom Shop της Gibson τα τελευταια χρονια),φροντισε η κιθαρα σου (αν θες κλασσικο παλιακο ηχο Gibson) να εχει τουλαχιστον τη σωστη γωνια στο headstock & long tenon joint ;)

 

Η Historic Collection (VOS κτλ) ειναι μια χαρα κιθαρες και τωρα με τη διαφορα δολλαριου/ευρω αρκετα προσιτες.

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_1958_plaintopvoswc.htm

 

 

1. Έχω ακούσει πολλές φορές να λέγεται ότι είναι χάλια οι καινούργιες les paul. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

απο τις ΑΘΛΙΕΣ κιθαρες που εβγαζε η Gibson απο το 1972 μεχρι και το 2000 περιπου ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ καλυτερες...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαντήσω με μία ερώτηση;

 

Έχεις κάνει την (παραπάνω από απαραίτητη στη δική σου περίπτωση) βόλτα στο κέντρο; Οι επιλογές είναι όντως πολλές, παρ'όλο που το γεγονός ότι είσαι αριστερόχειρας βάζει εξαρχής ένα φίλτρο στην έρευνα...

 

Α, έχω και μία δεύτερη (εξίσου σοβαρή): Μιλάς Γερμανικά;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην μη μπερδευεις τον ηχο που εχουν ο Slash & o Hackett στον δισκο τους με αυτον που τελικα ΕΣΥ θα βγαλεις απο την κιθαρα... μια και ο ...τελευταιος υπευθυνος για αυτον ειναι η...κιθαρα που χρησιμοποιουν

Πές στα χρυσόστομε....απλά να προσθέσω ότι όταν αγοράζεις μία κιθάρα 4000 ευρώ πρέπει να έχεις τον κατάλληλο ενισχυτή ή τέλος πάντων τις κατάλληλες προδιαγραφές για να ακουστεί.

Προφανώς και δεν αποκλείεται η περίπτωση της επένδυσης...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαντήσω με μία ερώτηση;

 

Έχεις κάνει την (παραπάνω από απαραίτητη στη δική σου περίπτωση) βόλτα στο κέντρο; Οι επιλογές είναι όντως πολλές, παρ'όλο που το γεγονός ότι είσαι αριστερόχειρας βάζει εξαρχής ένα φίλτρο στην έρευνα...

 

Α, έχω και μία δεύτερη (εξίσου σοβαρή): Μιλάς Γερμανικά;

 

Και στο κέντρο θα βρώ αυτές τις αριστερές κιθάρες να παίξω?... Καμμιά epi και καμμια studio το πολύ!

 

Για τον thomann το λες αυτό? Δεν το πιάνω...

 

Προς SF: Με κοψοχόλιασες! Νόμιζα ότι θα έλεγες κάτι για δάκτυλα και με έπιασε κρύος ιδρώτας...  ;D ;D ;D

Επίσης: Η σωστή γωνία ποια είναι στο headstock???

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς SF: Με κοψοχόλιασες! Νόμιζα ότι θα έλεγες κάτι για δάκτυλα και με έπιασε κρύος ιδρώτας...

...Tα δάκτυλα εννοείται ότι τα έχεις...τώρα βέβαια τι δουλειά έχει ο Hackett με τον Slash...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Tα δάκτυλα εννοείται ότι τα έχεις...τώρα βέβαια τι δουλειά έχει ο Hackett με τον Slash...

 

Άσε είμαι περίεργη περίπτωση βλάβης εγώ...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θα σε λυπησω λιγο αλλα αμα δεν εχεις ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ του Slash η του Hackett η του ..οποιουδηποτε η κιθαρα δεν θα ακουστει ΠΟΤΕ ετσι. Αν βαλεις και addition ολα αυτα που ειπαν οι παραπανω περι μηχανηματων κλπ βγαλε ακρη.

ΣΙΓΟΥΡΑ μια Les Paul ειναι ΠΑΝΤΑ μια Les Paul (εχω κι εγω μια Custom του '78 και ειναι ο τρελλος μου ερωτας) με τα χαρακτηριστικα της και με τα ουλα της αλλα θα σου προτεινα να ΜΗΝ εχεις καποιον καλλιτεχνη στο μυαλο οσον αφορα τον ηχο που περιμενεις.

 

Α, και μια παρακληση. ΑΝ παρεις Les Paul μην κανεις καμμια μαλακια οπως ο Hackett και βαλεις Floyd Rose ε? (please  :'()

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου