Προς το περιεχόμενο

Μπρατσο Rockinger σε Squier clasic vibe 60s, αξιζει ή κοστιζει;


bluesman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεματακι μου ειναι το εξης....

Πριν απο ενα χρονο αγορασα μια strat clasic vibe 60s SQUIER απο την οποια ειμαι ικανοποιημενος αρκετα, και καλους μαγνητες εχει,και κουρδισμα κραταει μια χαρα και ελαφρια ειναι και ολα καλα, για τα χρηματα της ειναι εξαιρετικη!

Το θεμα ειναι οτι ενω το μπρατσο αρχικα δε με ενοχλουσε που ηταν λεπτο, το τελευταιο διαστημα δε μου καθεται καλα και θελω να το αλλαξω, το μπρατσο της squier ειναι 9,5 radius με rosewood  21 medium jambo ταστα - το rockinger ειναι με 10αρι radius maple 175 ευρα + 33 το nut κομμενο για 10αρες + 18 μεταφορικα δηλαδη συνολο 226...τελικα αξιζει το κοπο οταν ολη η κιθαρα κοστιζει καινουργια 315 ...ποια αλλη επιλογη ποιο οικονομικη εχω...!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://mightymite.com/Necks.html

Διαλεξε και παρε οποιο απο αυτα θελεις, πολυ αξιοπιστα με τα μισα απο τα χρηματα που κανει το ROCKINGER.

Εχω παρει και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλα την κιθαρα και παρε μια που να σε βολευει,ειναι αστειο το να δωσεις τοσα πολλα χρηματα για να κανεις την κιθαρα σου...classic vibe 50s... ;D

 

Επισης ποιος σου ειπε οτι το Rockinger ειναι χοντρο μπρατσο?Λεπτο ειναι και αυτο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://mightymite.com/Necks.html

Διαλεξε και παρε οποιο απο αυτα θελεις, πολυ αξιοπιστα με τα μισα απο τα χρηματα που κανει το ROCKINGER.

Εχω παρει και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

 

 

+1 για mighty mite, ελαφρια και με satin finish. Αν και το δικο μου 9.5 ηταν με jumbo ταστα και το κλασσικο C shape σχημα οποτε δε ξερω αμα θα σε βολεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλα την κιθαρα και παρε μια που να σε βολευει,ειναι αστειο το να δωσεις τοσα πολλα χρηματα για να κανεις την κιθαρα σου...classic vibe 50s... ;D

 

Επισης ποιος σου ειπε οτι το Rockinger ειναι χοντρο μπρατσο?Λεπτο ειναι και αυτο.

Eχω την εντυπωση οτι ειναι ποιο παχυ..τελος παντων κοιταξα σε μεταχειρισμενο neck  fender οι τιμες ειναι ολιγον

too much ...!

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω την εντυπωση οτι ειναι ποιο παχυ..τελος παντων κοιταξα σε μεταχειρισμενο neck  fender οι τιμες ειναι ολιγον

too much ...!

 

To MM ΕΙΝΑΙ πιο παχύ (ανάλογα με το μοντέλο).

 

Δες αυτά που έχει ο Stewmac για διαστάσεις κλπ. Έχω ένα compound (22 τάστα) που είναι θαυμάσιο για τα λεφτά του. Από κει και πέρα, πας σε Allparts από ebay, τα ίδια λεφτά με το Rockinger πάνω κάτω ΑΝ το θέλεις με βερνίκι (εγώ προτιμώ τα "στεγνά" και τα επεξεργάζομαι με λάδι+κερί). Η Allparts έχει μεγάλη ποικιλία, αν θέλεις πραγματικά ΧΟΝΤΡΟ μπράτσο, πας στο SMO-FAT, SMNF-FAT, SRO-FAT.

 

Επειδή κατά τη γνώμη μου το μπράτσο είναι το Α και το Ω σε μια κιθάρα, αξίζει και παρααξίζει να επενδύσεις σε ένα που θα σε βολεύει περισσότερο, θα είναι πιο σταθερό, θα έχει καλύτερο ήχο (δηλ. ΟΧΙ λεπτό!), κλπ. Για να μη συζητήσουμε ότι τα τάστα που βάζουν στις CV είναι τελείως ΓΤΠ και έτσι κι αλλιώς θα έμπαινες σε έξοδα για αλλαγή σύντομα (αναλόγως πόσο τα χαλάς και πόσο παίζεις).

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε το πιο φτινο και αξιαπορεπεστατο custom μανικι αυτη την στιγμη

http://northwestguitars.netdirector.co.uk/article/show/14

οπως και εγω

http://www.noiz.gr/index.php?topic=190058.0

δηλωνω απολυτα ευχαριστημενος  ;D

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΕΡΩΤΗΣΗ

Οι τρυπες για τα κλειδια σε SQUIER CLASIC VIBE 60s STRATOCASTER  νομιζω οτι ειναι 80mm,

φοραει τα kluson ...Σωστο  ή Λαθος

 

ευχαριστω

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ

Οι τρυπες για τα κλειδια σε SQUIER CLASIC VIBE 60s STRATOCASTER  νομιζω οτι ειναι 80mm,

φοραει τα kluson ...Σωστο  ή Λαθος

 

ευχαριστω

 

Περίπου. 11/32" = περίπου 8,7mm

 

Αν το aftermarket μπράτσο λέει για Kluson τότε κάνει.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου. 11/32" = περίπου 8,7mm

 

Αν το aftermarket μπράτσο λέει για Kluson τότε κάνει.

ευχαριστω για την βοηθεια  - κατ αρχας -

το  custom aftermarket neck  απο τη NORTHWEST μου δινει επιλογες 8mm και 10mm αρα πιθαναλογω οτι το 8mm θα ταιριαζει..!  .ΝΟΜΙΖΩ.. ή οχι.. ???

 

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου